کد خبر:249588
پ
وزیر نیرو
وزیر نیرو:

هدف‌گذاری برای بهره‌مندی ۱۰ میلیون روستایی از آب سالم تا پایان دولت

وزیر نیرو از هدف‌گذاری برای بهره‌مندی ۱۰ میلیون روستایی از آب سالم تا پایان دولت خبر داد.

وزیر نیرو از هدف‌گذاری برای بهره‌مندی ۱۰ میلیون روستایی از آب سالم تا پایان دولت خبر داد.

 

*** بهره‌مندی ۱۰ میلیون روستایی از آب سالم 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا اردکانیان در مراسم افتتاح رسمی طرح‌های بزرگ صنعت آب و برق با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهوری، اظهار داشت:

عملکردی که دولت تدبیر و امید در زمینه آبرسانی به روستاها دارد این است که تا امروز با احتساب روستاهایی که هم اینک دسترسی به آب سالم و پایدار خواهند یافت به  ۱۱ هزار ۹۶۲ روستا رسیده است.

وی جمعیتی که به شبکه آب شرب سالم و پایدار روستایی دسترسی دارند را اندکی بیش از هشت میلیون نفر اعلام کرد و خاطرنشان ساخت:

انشالله تا پایان دولت دوازدهم این هشت میلیون به ۹.۳ میلیون نفر افزایش خواهند یافت.

به این ترتیب و با احتساب ۹۰۰ هزار نفری که قبل از دولت دازدهم بهره‌مند بودند جمعیت بهره‌مند هموطن روستایی ما را به ۱۰.۲ میلیون نفر خواهد رسانید که کار بزرگی است و انشالله  دولت سیزدهم کار را بر روی این ریل ادامه خواهد داد.

 

*** پویش #هرهفته الف_ب_ ایران

 

اردکانیان پیرامون پویش #هرهفته الف_ب_ ایران، تصریح کرد:

امروز و در قالب پویش #هرهفته الف_ب_ ایران آبرسانی به ۵۷ روستا با جمعیت تحت پوشش ۳۲ هزار و ۶۶۰ نفر در استان مازندران به بهره‌برداری رسید.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه در یازدهم دی ماه ۱۳۶۹ شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به حکم قانون تاسیس شد، افزود:

یکی از برگ‌های کارنامه زرین فعالیت‌های توسعه‌ای نظام جمهوری اسلامی ورق خورد و ما امروز جزو کشورهایی هستیم که در موضوع آب و فاضلاب شهری در تراز جهانی قرار داریم.

اما آنچه که در آن زمان اتفاق افتاد مربوط به شهرها بود و مسئولیت آب و فاضلاب روستایی مربوط به جهاد سازندگی و بعد وزارت جهاد سازندگی و بعد در ادغام وزارت جهاد با وزارت کشاورزی و تاسیس جهاد کشاورزی شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی به عنوان شرکت‌های ۱۰۰ درصد دولتی به وزارت نیرو منتقل شد.

ما در سال ۹۸ در دولت دوازدهم موفق شدیم پس از چندین سال جدا نگهداری این دو شرکت شهری و روستایی طرح یک پارچگی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی را با ساختار شرکت‌های شهری به نتیجه برسانیم و امروز شرکت‌های یکپارچه در همه استان ها وجود دارد.

 

*** افتتاح ۱۹۰ طرح بزرگ

 

وزیر نیرو با بیان اینکه در سال جاری افتتاح ۲۵۰ طرح بزرگ آب و برق و فاضلاب را علاوه بر طرح‎های متعددی که هرروز به ثمر رسیده و به مدار بهره‌برداری وارد می‌شوند با سرمایه‌گذاری چند ۱۰ میلیارد تومان را وعده داده‌ایم، ادامه داد:

۱۹۰ طرح از این ۲۵۰ طرح به ثمر رسیده که تا پایان این وعده ۶۰ طرح بزرگ دیگر که عمده آنها ساخت و سازی و تعدادی سازو کاری هستند به بهره‌برداری خواهند رسید.

علاوه بر طرح‌های آبرسانی روستایی، طرح های نیروگاه مقیاس کوچک در استان مازندران و اصفهان به بهره برداری می رسد .

بهره‌برداری از پست‌ها، شبکه‌های فوق توزیع در استان اردبیل و نیز برق‌رسانی روستایی به روستاهای استان اردبیل و آذربایجان غربی صورت گرفت.

 

*** بهره‌برداری از پروژه‌های سدکانی سیب

 

اردکانیان پیرامون پروژه‌های ۱۱ دی‌ماه، بیان کرد:

مهمترین پروژه‌ای که ۱۱ دی‌ماه به طور رسمی بهره‌برداری می‌شود سدکانی سیب (پیرانشهر) و شبکه آبیاری و زهکشی کرم آباد (ارس غربی) به وسعت هشت هزار هکتار است.

وزارت جهاد کشاورزی در زمینه احداث شبکه‌های فرعی این شبکه آبیاری در حال فعالیت است که با اتمام آنها آب به روستاها خواهد رسید.

سدکانی سیب سد بزرگ و مهمی است که ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای این سد صورت گرفته است.

این سد توانایی دارد ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب تنظیم شده را در طول سال به دریاچه ارومیه واریز کند که البته قدرت تنظیم آن بیش از ۷۰۰ میلیون متر مکعب است.

 

*** دریاچه ارومیه

 

وی پیرامون دریاچه ارومیه، توضیح داد:

بر اثر فعالیت‌هایی که از سال‌ ۹۳ تاکنون صورت گرفته اکنون ۷۱ سانتیمتر افزایش طراز دریاچه محقق شده است به این معنا که ۷۵۰ کیلومتر مربع وسعت دریاچه افزوده شده است.

حجم آب دریاچه نیز از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب به بیش از سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب رسیده است یعنی بیش از دو برابر شده است.

اردکانیان با بیان اینکه وظیفه ما به عنوان وزارت نیرو در ستاد احیای دریاچه ارومیه، رها‌سازی آب از سازه‌های آبی است، گفت:

تاکنون ۶ میلیارد و ۱۳۳میلیون مترمکعب آب رهاسازی شده است، برای تامین حق آب زیست‌محیطی دریاچه البته مصارف کشاورزی سالی ۸ درصد به روش های مناسب کاهش یافته است.

 

*** ساخت تصفیه‌خانه‌های فاضلاب

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر نیرو در پایان به ساخت تصفیه‌خانه‌های فاضلاب اشاره کرد، اظهار داشت:

پساب آنها به دریاچه واریز می‌شود که دو تصفیه‌خانه تا پایان این دولت در ارومیه و تبریز به ثمر خواهد رسید.

سد‌هایی نیز ساخته شده که از جمله آنها سد سیلوه و چپرآباد برای انتقال آب از حوضه آبریز مجاور است، همچنین از حفر چاه‌های غیر مجاز نیز جلوگیری شده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول