کد خبر:249559
پ
قالیباف
رئیس مجلس شورای اسلامی:

۴ محور تحولی در دستور کار مجلس شورای اسلامی/ مجلس باید جلوی دست‌اندازی در جیب مردم را بگیرد

رئیس مجلس، ضمن اعلام ۴ محور تحولی در دستور کار این نهاد، بر ضرورت ریل‌گذاری صحیح از سوی مجلس در جهت اصلاح سیاست‌های غلط پولی تاکید کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن اعلام ۴ محور تحولی در دستور کار این نهاد، بر ضرورت ریل‌گذاری صحیح از سوی مجلس در جهت اصلاح سیاست‌های غلط پولی تاکید کرد.

 

*** آسیب‌شناسی؛ برای تبدیل نقاط قوت تهدیدها به فرصت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدباقر قالیباف در دیدار با مسئولان بسیج اساتید کشور و ارتباط تصویری با چند استان، اظهار کرد:

در مواجهه با کرونا بخش‌های مختلف دولتی غافلگیر شدند که طبیعی هم بود اما وقتی مردم در صحنه حاضر شدند شاهد گره‌گشایی‌های مختلف از تأمین تجهیزات فنی تا تولید ماسک بودیم.

عمدتاً افراد تصور می‌کنند مشکل کشورمان نبود پول یا اعتبارات و عدم فروش نفت به خاطر تحریم است، البته تحریم کاغذ پاره نیست و اثرگذار است، اما اگر احساس کنیم تحریم تهدید است اشتباه بزرگی کردیم، باید آسیب‌شناسی کنیم تا بتوانیم با تکیه بر نقاط قوت تهدید را به فرصت تبدیل کنیم از این رو باید به سمت مردمی‌سازی حرکت کنیم.

 

*** نحوه رسیدن به جایگاه در رأس امور بودن

 

وی در خصوص اینکه اگر به درستی قانون‌گذاری و نظارت شود، تصریح کرد:

روزی در کشورمان ۱۱۰ میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم اما تراز عملیاتی بودجه نیز با کسری مواجه بود و زمانی که درآمد نفتی به ۵ میلیارد دلار نیز رسید، همچنان با کسری مواجه هستیم که این امر نشان می‌دهد مشکل در کشورمان به تأمین اعتبار و پول برنمی گردد.

فرصت‌های عظیمی در اختیار مجلس شورای اسلامی بوده است تا بتواند همانند رهنمودهای امام راحل در رأس امور باشد اما امروزه باید پرسید چرا مجلس نتوانسته نقش محوری خود را به خوبی ایفا کند، برای تحقق این امر نیازمند وجود عزم جدی و بازگشت کارآمدی به قوه مقننه هستیم، بنابراین اگر به درستی قانون‌گذاری و نظارت شود و به امر نظارت اولویت دهیم به جایگاه در رأس امور بودن دست خواهیم یافت.

 

*** ۴ محور تحولی در دستور کار مجلس

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ۴ محور تحولی در دستور کار مجلس شورای اسلامی مبنی بر مردمی‌سازی، شفاف‌سازی، هوشمندسازی و کارآمدسازی، گفت:

اگر بتوانیم تحول را از درون مجلس شورای اسلامی رقم بزنیم می‌توانیم در بیرون مجلس شورای اسلامی نیز اثرگذار باشیم و با نظارت‌های مجلس به نابسامانی‌های موجود سامان دهیم.

 

*** مجلس باید ریل‌گذاری بودجه را اصلاح کند

 

قالیباف با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی در فصل تصویب بودجه است که این امر برای همه کشور اهمیت دارد، تصریح کرد:

بودجه صرفاً برای دولت نوشته نمی‌شود بلکه بودجه سالانه یعنی حکمرانی کشور و زندگی مردم لذا باید سیاست‌های پولی و سیاست‌های مالی به درستی تبیین شود.

متأسفانه گاهی اوقات به دلیل سیاست‌های غلط پولی دست در جیب مردم شده و حتی دارایی آنها در مدت زمان کوتاهی به یک سوم کاهش یافته است لذا مجلس شورای اسلامی باید این ریل‌گذاری صحیح را ایجاد کند.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه، افزود:

کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی این ظرفیت را دارند که بسیج اساتید بتواند با توجه به دستور جلسات آنها موضوعات مختلف را بررسی و پیشنهاداتش را ارائه دهد که این امر سبب ایجاد خلاقیت و افزایش ظرفیت‌ها می‌شود.

در اولین گام بسترسازی برای تحقق این مهم در کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی انجام شده است.

 

وی در اشاره به نمونه‌ای از سوء مدیریت، اظهار کرد:

در برهه‌ای ۱۰ میلیارد دلار با موافقت رهبر انقلاب برای حوزه کشاورزی و امنیت غذایی تخصیص یافت اما با بررسی پروژه‌های اجرا شده در خوزستان، سیستان و بلوچستان و کرمانشاه می‌توان مشاهده کرد که اعتبار در نظر گرفته شده به درستی هزینه نشده است.

در واقع هم وقت را تلف کردیم و هم پروژه‌ها بد اجرا شده است.

 

*** هر چیزی که مانع کار کردن شود، عامل دشمن است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه انقلابی بودن به این معنا است که بتوانیم مشکلات مردم را گره‌گشایی کنیم، افزود:

رهبر انقلاب حدود ۱۲ سال قبل در تحلیل موضوعی فرمودند دشمن اصلی ما آمریکا است و برای مواجهه با دشمن باید کار کرد، بنابراین امروز هر چیزی که مانع کار کردن شود، عامل دشمن است، لذا باید امور را با روحیه جهادی پیش ببریم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول