کد خبر:249368
پ
حاتم شاکرمی
معاون روابط کار وزارت تعاون:

نرخ تورم و هزینه‌های زندگی باید در تعیین دستمزد لحاظ شود

معاون روابط کار وزارت تعاون، نرخ تورم و هزینه‌های زندگی را از معیارهای مهم تعیین دستمزد دانست.

معاون روابط کار وزارت تعاون، نرخ تورم و هزینه‌های زندگی را از معیارهای مهم تعیین دستمزد دانست.

 

*** تاثیر نرخ تورم و هزینه‌های زندگی در تعیین دستمزد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حاتم شاکرمی با اشاره به طرح بخشی از کارفرمایان در رابطه با بحث دستمزد و مزد منطقه‌ای، اظهار کرد:

حدود دو سالی است برخی از کارفرمایان با توجه به ظرفیت‌هایی که در ماده ۴۱ قانون کار دیده شده، درخواست کردند که این روش‌ها هم به جریان بیفتد، اما این نگرش با ظرفیت‌هایی که در قانون کار وجود دارد، متفاوت است.

 

وی در ادامه افزود:

نگاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی این است با وجود اینکه این ظرفیت در قانون پیش‌بینی شده است، طبق متن ماده ۴۱ قانون کار به تامین حداقل معیشت یک خانوار، مشروط است.

دستمزد به هر شکلی که تعیین شود تابع نرخ تورم و هزینه‌های زندگی است و حتما در تعیین دستمزد این دو معیار باید لحاظ شود، بنابراین با وجود اینکه قانون کار می‌گوید که می‌توانید مزد را بر اساس مناطق و صنایع تعیین کنید، اما این کاملا مشروط به تامین حداقل معیشت یک خانوار ۳.۳ نفری است.

 

*** تعیین حداقل دستمزد

 

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه ضمن تاکید بر این موضوع که حداقل مزد باید در تمام بخش‌ها لحاظ شود و اگر بخواهیم که مزد منطقه‌ای و یا صنایع خاص را لحاظ کنیم حتما باید قانون را در نظر بگیریم، خاطرنشان کرد:

در خصوص درخواست معافیت بخشی از جامعه از شمول حداقل دستمزد در اواخر سال ۹۸، این موضوع در شورای عالی کار محل بحث و بررسی قرار گرفت که قرار شد با کار پژوهشی در سطح ملی در این زمینه با مشارکت شرکای اجتماعی دولت و موسسات پژوهشی و استفاده از ظرفیت‌های تمام صاحب‌نظران انجام شود، اما این موضوع مانع بررسی مزد ۱۴۰۰ در شورای عالی کار نخواهد شد.

 

وی در ادامه افزود:

ما با اجرای قانون مخالفتی نداریم، اما به عنوان معاون روابط کار و دبیر شورای عالی کار، معتقدم نباید با حذف حداقل مزد، در مناطق و صنایع، مزد را تعیین کنیم.

همچنین اعتقادم بر این است که اگر می‌خواهیم مزد متفاوت برای صنایع متفاوت و برای نقطه جغرافیای متعدد تعیین کنیم باید حداقل‌های به رسمیت شناخته شده در قانون کار را پوشش دهد.

 

شاکرمی با تاکید بر تعیین حداقل دستمزد بدون در نظر گرفتن مباحث مزد منطقه‌ای، گفت:

نقطه نظرات افراد راجع به تعیین حداقل مزد، هیچ تغییری را در ساز و کار تعیین حداقل مزد سال ۱۴۰۰ ایجاد نخواهد کرد آنچه در تصمیم‌گیری‌های شورای عالی کار اثرگذار است اطلاعاتی است که توسط مراجع ذی‌صلاح اعلام می‌شوند و شورای عالی کار همان‌ها را بر اساس تکالیف مندرج در ماده ۴۱ قانون کار بررسی می‌کند، لذا هیچ تغییری در روند بررسی حداقل مزد ۱۴۰۰ ایجاد نشده است.

قطعا در تعیین دستمزد مشارکت جدی کارگر و کارفرما لحاظ می‌شود و مزد سال ۱۴۰۰ هم طبق سال‌های گذشته و با ساز و کار پیش‌بینی شده در قانون کار تعیین می‌شود.

 

وی با اشاره به نرخ تورم، تصریح کرد:

ما در حال حاضر همانند روال گذشته منتظر تعیین میزان تورم از سوی مراجع مسئول هستیم، اما از نظر اطلاعات استانی تا کنون بیش از ۲۴ استان نظرات جامعه کارگری و کارفرمایی در مورد تعیین حداقل دستمزد را اخذ کرده‌ایم و به موازات آن در کمیته دستمزد شورای عالی کار، اطلاعات جمع‌آوری شده و نتایج تحقیقات یاد شده را بررسی می‌کنیم.

تا با این اطلاعات وارد بحث دستور کار شورای عالی کار شویم بررسی و تحقیقاتی که به جریان افتاده‌اند به هر حال هر ساله این اطلاعات در پایان سال تعیین می‌شوند

 

*** نتایج جلسات شورای عالی کار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون روابط کار وزارت کار در پایان با اشاره به اظهارنظر برخی در خصوص تشکیل جلسات متعدد شورای عالی کار، اظهار داشت:

به نظر من برگزاری جلسات متعدد و یا طولانی شدن در خصوص تصمیم‌گیری در این جلسات تاثیرگذار نیست.

با توجه به برگزاری جلسات کمیته مزد از گروه‌های کارگری و کارفرمایی خواسته‌ایم که افراد صاحب صلاحیت و ثابت را برای حضور در جلسات مزدی معرفی کنند، همچنین از دستگاه‌های دولتی مربوطه هم خواسته‌ایم که نمایندگان خود را به صورت ثابت در جلسات بفرستند و حضور تخصصی، مستمر و منظم داشته باشند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول