کد خبر:249283
پ
نعمت اله شهبازی
مدیر کل دفتر تامین مالی و پشتیبانی تولید وزارت صنعت:

عملیاتی شدن اوراق گام در زنجیره قطعات خودرو کلید خورد/ ضرورت مشارکت فعال و مؤثر واحدهای تولیدی خودرو و قطعه‌سازی

مدیر کل دفتر تامین مالی و پشتیبانی تولید وزارت صنعت از عملیاتی شدن اوراق گام جهت کمک به تامین مالی زنجیره قطعات خودرو خبر داد.

مدیر کل دفتر تامین مالی و پشتیبانی تولید وزارت صنعت از عملیاتی شدن اوراق گام جهت کمک به تامین مالی زنجیره قطعات خودرو خبر داد.

 

*** عملیاتی نمودن اوراق گام

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نعمت اله شهبازی در نشست هماهنگی برای عملیاتی نمودن اوراق گام جهت کمک به تامین مالی زنجیره قطعات خودرو با حضور مدیران انجمن‌ها و صنایع قطعه‌ساز و خودروساز، بیان کرد:

مشارکت فعال و مؤثر واحدهای تولیدی خودرو و قطعه‌سازی برای استفاده از اوراق‌گام در کنار سایر روش‌های مرسوم جهت تقویت تامین مالی زنجیره تولید ضروری است.

 

مدیر کل دفتر تامین مالی و پشتیبانی تولید وزارت صنعت در پایان، خاطرنشان کرد:

بهره‌گیری از روش‌های نوین برای تامین مالی واحدهای تولیدی در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت است و در این راستا، معرفی و عملیاتی نمودن اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) ، را برای صنایع مختلف پیگیری می‌کنیم.

 

*** نیاز شدید صنعت خودرو به نقدینگی

 

مدیر کل دفتر حمل و نقل وزارت صنعت نیز در این نشست ضمن اشاره به نیاز شدید صنعت خودرو به نقدینگی، افزود:

استفاده از ابزارهای نوین از جمله اوراق گام را برای استمرار تامین مالی و تداوم رشد تولید قطعات مورد نیاز صنایع خودرو سازی دنبال می شود.

 

*** مزیت‌های مهم اوراق‌گام

 

همچنین در این نشست، رئیس دایره تامین مالی زنجیره‌های تولید بانک مرکزی ضمن تشریح مزایا و مشوق‌های بانک مرکزی برای انتشار اوراق گام، انتقال حرکت اوراق در زنجیره و انتقال مکرر آن و ضمانت بانک‎های عامل برای نقد شوندگی اوراق در سررسید را از مزیت‌های مهم این اوراق برشمرد.

 

دریایی با اشاره به اینکه بانک مرکزی در دستورالعمل ابلاغی مزایای زیادی برای واحدهای تولیدی جهت استفاده از اوراق‌گام در نظر گرفته است و در قدم اول سهمیه ۵۹ هزار میلیارد تومانی برای شبکه بانکی ابلاغ شده است، تصریح کرد:

مزیت اصلی اوراق‌گام احیای خرید اعتباری در زنجیره‌های تولید بوده که با توجه به اینکه کارمزد انتشار یک بار قابل پرداخت است در صورت مدیریت صحیح و شناسایی زنجیره‌ها امکان نقل و انتقال بدون کارمزد و در نتیجه کاهش هزینه‌های مالی بنگاه‌های تولیدی فراهم شده است.

 

*** حمایت خودروسازان از اوراق‌گام در تامین مالی قطعه‌سازان

 

رییس انجمن قطعه‌سازان نیز در این باره، گفت:

اوراق گام در تامین مالی قطعه‌سازان با توجه به تضمین نقدشوندگی اوراق در سررسید توسط بانک عامل دارای کاربرد مناسبی می‌باشد و برای تحقق آن، حمایت خودروسازان به عنوان متعهدین اوراق را می‌طلبد.

 

*** امکان جایگزینی اوراق‌گام با روش‌های فعلی

 

دبیر انجمن خودروسازان نیز ضمن اشاره به امکان جایگزینی اوراق گام با روش‌های فعلی خرید مدت دار قطعات خودرو ، این روش را برای قطعه‌سازان کارآمد توصیف کرد.

 

*** چگونگی و فرآیند انتشار اوراق‌گام و روش‌های نقد شوندگی

 

به گزاذش خبرگزاری صنایع، در این نشست، فرآیند اجرایی و نحوه بهره‌مندی بنگاه‌های تولیدی از اوراق گام، چگونگی و فرآیند انتشار اوراق گام و روش‌های نقد شوندگی و نقل و انتقال این اوراق در شبکه بانکی و بازار سرمایه تشریح شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول