کد خبر:249351
پ
صادرات گاز
سخنگوی وزارت برق عراق:

از سرگیری صادرات گاز ایران به عراق از ۱۰ دی‌ماه

سخنگوی وزارت برق عراق از شروع مجدد صادرات گاز ایران به کشور عراق از ۱۰ دی‌ماه خبر داد.

سخنگوی وزارت برق عراق از شروع مجدد صادرات گاز ایران به کشور عراق از ۱۰ دی‌ماه خبر داد.

 

*** از سرگیری صادرات گاز به عراق

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، احمد موسی ضمن اشاره به دیدار با وزیر نیرو ایران، اظهار کرد:

این توافق در دیدار میان وزیر نیروی ایران و مجید مهدی، همتای عراقی وی در بغداد برای از سرگیری صادرات گاز در سطح معمول از بعدازظهر روز ۱۰ دی‌ماه حاصل شد.

 

شایان ذکر است، شرکت گاز ایران روز ۸ دی‌ماه اعلام کرده بود عرضه گاز به عراق را در پی عدم پرداخت بیش از ۶ میلیارد دلار بدهی، کاهش داده است و وزارت برق عراق نیز اعلام کرده بود که این کاهش، بغداد و سایر شهرهای عراق را در معرض خطر کمبود برق و خاموشی قرار می دهد.

طبق بیانیه دفتر نخست وزیر عراق، وزیر نیروی ایران با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق هم دیدار کرد و قول دولت ایران برای ازسرگیری فوری صادرات گاز که اخیرا به دلیل مشکلات فنی کاهش پیدا کرده بود را ابلاغ کرد.

 

*** خرید واکسن ویروس کرونا

 

همچنین وزیر نیروی ایران درباره خرید واکسن کرونا به رسانه‌های داخلی، گفت:

توافق خوبی با مقامات عراقی برای برداشت وجوه ایران از عراق و پرداخت پول خرید واکسن ویروس کرونا از اروپا با استفاده از منابع مالی فعلی ایران در عراق حاصل شد.

لازم به ذکر است، تهران اعلام کرده بود مقامات آمریکایی با انتقال ۲۴۴ میلیون دلار برای خرید واکسن ویروس کرونا از ساز و کار کواکس سازمان جهانی بهداشت، موافقت کرده‌اند.

 

*** پرداخت بخشی از بدهی عراق به شرکت‌های گاز و نیروی ایران

 

رضا اردکانیان در پایان پیرامون بدهی عراق به ایران، اظهار کرد:

مقامات عراقی بخشی از بدهی خود به شرکت‌های گاز و نیروی ایران را پرداخت کردند، همچنین با تمهیدات جدید امیدواریم که از منابع مالی فعلی در عراق سریعتر برای خرید کالاهای اساسی و اقلام دیگر مورد نیاز در آینده نزدیک استفاده کنیم.

 

*** صادرات جو به ایران به عنوان پرداخت بدهی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عراق در ۲۱ دسامبر اعلام کرد آماده است ۷۰۰ هزار تن جو با قیمت ۱۲۵ دلار در هر تن به عنوان پرداخت بخشی از بدهی دولت عراق به ایران صادر کند، همچنین مقامی در وزارت بازرگانی عراق نیز اعلام کرد صادرات جو به ایران علاوه بر کالاهای دیگر، برای بازپرداخت بخشی از بدهی گازی انجام می‌گیرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول