کد خبر:249334
پ
مرتضی شجاعی
کارشناس حوزه صنعت خودرو:

شورای رقابت در تنظیم بازار خودرو شکست خورد

کارشناس حوزه صنعت خودرو معتقد است، شورای رقابت در تنظیم بازار خودرو شکست خورده است.

کارشناس حوزه صنعت خودرو معتقد است، شورای رقابت در تنظیم بازار خودرو شکست خورده است.

 

*** قیمت‌گذاری خودرو از سوی شورای رقابت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مرتضی شجاعی درباره فرمول جدید قیمت‌گذاری ۱۸ خودرو از سوی شورای رقابت، اظهار کرد:

تغییر مداوم شیوه قیمت‌گذاری خودرو از سوی شورای رقابت، نشان‌دهنده شکست قیمت‌گذاری‌های سابق و تداوم فضای رانتی در بازار خودرو است.

با این استدلال که شورای رقابت اخیراً رساندن قیمت‌ها به سطح بازار را عاملی برای افزایش تولید خودرو می‌داند، شورا تاکنون با اصرار بر قیمت‌گذاری با اختلاف فاحش نسبت به بازار آزاد، مانع افزایش تولید بوده است.

 

وی در ادامه افزود:

هنوز ۳ ماه از آغاز سیاست قیمت‌گذاری فصلی شورای رقابت نمی‌گذرد که مدل جدیدی برای ۴۵ درصد از محصولات ارائه شده است، این یعنی تصمیم شورای رقابت برای قیمت‌گذاری خودرو با احتساب هزینه تمام‌شده بر مبنای دلار ۲۵ هزارتومانی و آخرین تحولات تورمی هم چاره‌ساز نشد و اگر قیمت‌های شورا کارشناسی‌ شده بوده است، مصوبه اخیر شورای رقابت درباره ۱۸ خودرو ارتباطی با زیان خودروسازان نداشت.

 

*** نزدیک شدن قیمت کارخانه و بازار

 

شجاعی با اشاره به اهمیت افزایش تحویل خودرو به‌ جای تولید آن، گفت:

نزدیک شدن قیمت کارخانه و بازار با اختصاص بخشی از منابع حاصل از فروش خودرو برای مصارفی همچون توسعه حمل ‌و نقل عمومی پذیرفتنی است، اما سیاست‌های اجراشده تا رسیدن به این نقطه، هزینه‌هایی نظیر توزیع شدید رانت، افزایش التهاب در بازار آزاد و انتظار بی‌حاصل متقاضیان واقعی در صف‌های قرعه‌کشی را در پی داشته است.

 

کارشناس حوزه صنعت خودرو ضمن اشاره به قیمت‌گذاری بی ‌معنای شورای رقابت در مصوبه ۹ دی‌ماه برای خودروهایی نظیر هایما که تولیدشان متوقف شده است، بیان کرد:

شورای رقابت باید نسبت به دستاوردهای مداخلات چندین ماه اخیرش در بازار خودرو پاسخگو باشد.

ادعای شورا مبنی ‌بر قرعه‌کشی خودروها با فرمول جدید، ناشی از عدم درک شورای رقابت از فعل‌ و انفعالات بازار است، چرا که وقتی قیمت کارخانه با بازار یکی و یا به هم نزدیک شوند، قرعه‌کشی موضوعیتی پیدا نمی‌کند.

 

وی در ادامه افزود:

با توجه به نوسانات نرخ ارز و اثر مستقیم آن بر حجم معاملات و قیمت‌ها در بازار خودرو، قیمت‌گذاری بر مبنای متوسط ۳ ماه پیش بازار، کارساز نباشد، به‌ عنوان مثال متوسط قیمت ۳ ماه گذشته خودرو بالاتر از نرخ‌های کنونی بازار استخراج می‌شود.

به‌ نظر می‌رسد قیمت‌گذاری شناور درب کارخانه با شرط مهم شورای رقابت مبنی ‌بر افزایش تیراژ تولید و اختصاص مابه‌التفاوت قیمت‌های شورا و بازار به مصارفی همچون توسعه شبکه حمل ‌و نقل یا هزینه‌های درمان سوانح رانندگی در مقطع کنونی مناسب باشد.

 

*** تبعات کاهش فاصله قیمت کارخانه تا بازار آزاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کارشناس حوزه صنعت خودرو در پایان پیرامون تبعات کاهش فاصله قیمت کارخانه تا بازار آزاد خودروها، اظهار داشت:

این اقدام تقاضای نوسان‌گیری چندین میلیون متقاضی در طرح‌های فروش فوری را به حداقل تقاضای خرید از کارخانه می‌رساند و در شرایط کنونی که تقاضای سرمایه‌ای نیز کاهش چشمگیری داشته است، حضور واسطه‌ها در بازار خودرو را کمرنگ‌تر و بازار را آرام‌تر خواهد کرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 8 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول