کد خبر:249397
پ
هواپیمای اوکراینی
معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری:

تصویب اختصاص ۱۵۰ هزار دلار به هر یک از بازماندگان جانباختگان هواپیمای اوکراینی

معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری از تصویب اختصاص ۱۵۰ هزار دلار به هر یک از بازماندگان جانباختگان هواپیمای اوکراینی خبر داد.

معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری از تصویب اختصاص ۱۵۰ هزار دلار به هر یک از بازماندگان جانباختگان هواپیمای اوکراینی خبر داد.

 

*** پرداخت غرامت به بازماندگان جانباختگان هواپیمای اوکراینی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، طبق مصوبه هیئت دولت، وزارت راه و شهرسازی موظف شده‌ است تا با همکاری دستگاه‌های ذیربط ترتیب پرداخت مبلغ ۱۵۰ هزار دلار یا معادل یورویی آن به خانواده‌ها و بازماندگان هریک از جانباختگان را در اسرع وقت فراهم و مبالغ را بر اساس مستندات به ذی‌نفعان پرداخت کند.

هیئت دولت نیز با توجه به پیشنهاد معاونت حقوقی، در جلسه ۱۰ دی‌ماه تصویب کرده که خسارات ناشی از فوت جانباختگان هواپیمای اوکراینی، بدون هیچ‌گونه تبعیض ناشی از ملیت، تابعیت و جنسیت و بر اساس قوانین متبوع کشورهای جانباختگان، به ورثه آن‌ها پرداخت شود.

بر اساس این گزارش، با توجه به اینکه از زمان وقوع سانحه سقوط هواپیمای اکراینی در آسمان تهران در دی‌ ماه سال ۱۳۹۸، معاونت حقوقی رئیس جمهوری همواره بر ضرورت پاس‌داشت و احترام جانباختگان و احقاق همه جانبه حقوق خانواده‌ها و بازماندگان ایشان تأکید داشته، در ادامه پیگیری‌های مستمر و مؤثری که تاکنون درباره تعیین مبانی حقوقی قانونی لازم و ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ها و ارائه پیشنهادهای اجرایی برای پرداخت این خسارات و دلجویی از این خانواده‌ها و ارائه پیشنهادهای مربوط به تأمین فوری اعتبار لازم برای پرداخت این خسارات، صورت گرفته بود، با پیگیری معاونت حقوقی رئیس جمهور، اعتبار لازم در آغازین روزهای دی‌ماه سال جاری، تأمین شد.

 

*** پرداخت بدون تبعیض مبلغ خسارات به بازماندگان

 

پس از تأمین اعتبار، پیش از فرارسیدن سالگرد حادثه هواپیمای اوکراینی، معاونت حقوقی رئیس جمهور با جلب ‌نظر دستگاه‌های اجرایی مرتبط، مبانی و میزان پرداخت خسارات را با رعایت عرف و رویه بین‌المللی تعیین و پرداخت بدون تبعیض مبلغ خسارات به بازماندگان جانباختگان را به هیئت دولت پیشنهاد کرد.

معاونت حقوقی رئیس جمهوری ضمن ابراز تسلیت و همدردی دوباره با این خانواده‌ها، امیدوار است اگرچه خسارات پرداختی همه درد و رنج های ناشی از حادثه را از بین نمی‌برد، ولی تعهد به پاسداری از حقوق همه آحاد ملت و احترام و تکریم انسان‌ها را یادآور شده و ضرورت حفظ پیوندهای اجتماعی و سرمایه‌های انسانی به ویژه در کشور عزیزمان را به همراه داشته باشد.

 

*** سقوط هواپیمای اوکراینی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، یک فروند هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال با شماره پرواز ۷۵۲ با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پرواز که در ساعت ۶ و ۱۲ دقیقه روز (چهارشنبه ۱۸ دی ماه) از فرودگاه امام خمینی (ره) به مقصد کی‌یف پرواز کرده بود، پس از قطع ارتباطات با بخش کنترل ترافیک در ساعت ۶ و ۱۸ دقیقه در حوالی صبا شهر از توابع استان تهران سقوط کرد و همه سرنشینان آن جان باختند.

چند روز بعد از این حادثه مشخص شد که خطای انسانی موجب اصابت موشک به این هواپیمای مسافری شده است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 12 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول