کد خبر:249531
پ
نیروگاه برق حرارتی
مدیرکل بهسازی نیروگاه‌های شرکت برق حرارتی:

تولید بیش از ۲۰۰ میلیارد کیلوات ساعت برق حرارتی در ۹ ماهه سال جاری

مدیرکل بهسازی نیروگاه‌های شرکت برق حرارتی از تولید بیش از ۲۰۰ میلیارد کیلوات ساعت برق حرارتی در ۹ ماهه سال جاری خبر داد.

مدیرکل بهسازی نیروگاه‌های شرکت برق حرارتی از تولید بیش از ۲۰۰ میلیارد کیلوات ساعت برق حرارتی در ۹ ماهه سال جاری خبر داد.

 

*** آخرین وضعیت تعمیر و بهسازی نیروگاه‌های کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علی‌اصغر عبدلی، با اشاره به آخرین وضعیت تعمیر و بهسازی نیروگاه‌های کشور، اظهار داشت:

با توجه به ضرورت در مدار بودن تمامی نیروگاه‌ها در پیک تابستان، پس از گذر از این شرایط لازم است تعمیرات و سرویس‌های دوره‌ای روی واحدهای نیروگاهی انجام گردد تا برای فصل گرما آماده شوند.

مطابق استانداردها و دستورالعمل‌های موجود، واحدهای نیروگاهی باید در بازه‌های زمانی مشخص که حداقل یک یا دو بار در سال است، تحت تعمیرات قرار گیرند تا امکان تداوم بهره‌برداری مطمئن و پایدار از واحدها وجود داشته باشد.

 

وی حجم تعمیرات برنامه‌ریزی شده واحدهای نیروگاه‌های حرارتی در دوره حاضر را بالغ بر ۱.۹ میلیون مگاوات ساعت – روز برشمرد و افزود:

این حجم تعمیرات شامل ۶۹۰ برنامه تعمیراتی است که بیش از ۱۳۰ مورد آن تعمیرات اساسی و سنگین بوده و باید در بازه زمانی محدود مهرماه تا اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰ انجام شود.

 

*** هزینه اجرای تعمیرات

عبدلی با اشاره به اینکه برای اجرای این حجم از تعمیرات بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال اعتبار هزینه می‌شود، گفت:

با وجود محدودیت‌ها و شیوع بیماری کرونا تعمیرات واحدهای نیروگاهی حرارتی با برنامه‌ریزی مناسب، تأمین و تدارک قطعات و تجهیزات مورد نیاز در حال انجام است و تاکنون نیز برنامه تعمیرات نیروگاه‌ها بیش از ۴۰ درصد پیشرفت داشته است.

بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ تمامی تعمیرات واحدهای نیروگاهی به پایان می‌رسد و واحدها آماده بهره‌برداری جهت تولید برق در تابستان پیش رو خواهند بود.

 

*** تامین سوخت نیروگاه‌ها

 

وی در ادامه پیرامون سهم نیروگاه‌های حرارتی از کل تولید برق کشور، اضافه کرد:

ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی ۸۰ درصد مجموع نیروگاه‌های منصوبه کشور است، اما این نیروگاه‌ها تأمین کننده بیش از ۸۷ درصد نیاز شبکه برق کشور هستند و بر این اساس حفظ آمادگی و پایداری این نیروگاه‌ها برای تأمین نیازهای شبکه ضروری است.

تأمین سوخت نیروگاه‌های کشور با توجه به هماهنگی‌های مستمری که با وزارت نفت انجام می‌شود بدون وقفه در حال انجام است به طوری که تا به امروز بخش اعظم سوخت نیروگاه‌ها با سوخت گاز تأمین شده است.

یکی از راهکارهای اجرا شده جهت افزایش ظرفیت تولید نیروگاه‌ها در تابستان، استفاده حداکثری از ظرفیت نیروگاه‌های منصوبه در کشور است، بدین منظور با شناسایی نقاط قابل بهبود در نیروگاه‌ها و اجرای طرح‌های فناورانه ظرفیت واحدهای موجود افزایش یافته است.

 

*** تولید برق حرارتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل بهسازی نیروگاه‌های شرکت برق حرارتی در پایان پیرامون طرح‌های رفع محدودیت تولید در واحدهای بخاری، بیان کرد:

طرح‌ها شامل طرح‌های رفع محدودیت تولید در واحدهای بخاری و طرح‌های ارتقای ظرفیت در واحدهای گازی است که در تعدادی از نیروگاه‌های منتخب اجرا شده است، تدوین این امر و اجرای آن موجب ایجاد افزایش ظرفیت تولید به میزان ۳۰۰ مگاوات است که در تابستان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه میزان تولید برق نیروگاه‌های کشور از ۲۷۰ میلیارد کیلووات ساعت گذشته است که سهم نیروگاه‌های حرارتی از این رقم ۲۳۶ میلیارد کیلووات ساعت بوده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول