کد خبر:249238
پ
محمود محمودزاده
معاون وزیر راه و شهرسازی:

ارسال ۱٫۵ میلیون پیامک به مالکان خانه‌های خالی/ جواب پیامک ندهید، مشمول مالیات می‌شوید

معاون وزیر راه و شهرسازی از ارسال ۱٫۵ میلیون پیامک به مالکان خانه‌های خالی و عدم پاسخگویی آن‌ها خبر داد.

معاون وزیر راه و شهرسازی از ارسال ۱٫۵ میلیون پیامک به مالکان خانه‌های خالی و عدم پاسخگویی آن‌ها خبر داد.

 

*** سامانه املاک و اسکان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمود محمودزاده با اشاره به قابلیت‌های سامانه املاک و اسکان، اظهار کرد:

سامانه املاک و اسکان قابلیت‌های لازم را از نظر زیرساختی دارد، اما قانون تکلیفی بر عهده دستگاه‌ها گذاشته که مکلف هستند اطلاعات برخط را به سامانه ارائه کنند که امیدواریم دستگاه‌ها اهتمام لازم را در این زمینه صورت دهند ضمن اینکه خانوارها نیز موظفند اطلاعات سکونتی شأن را در سامانه ثبت کنند.

 

وی در ادامه افزود:

مسئولیت وزارت راه و شهرسازی این است که اطلاعات دریافتی را پالایش و برنامه‌ریزی لازم را در سطوح مختلف بخش مسکن انجام دهد.

 

*** ارسال پیامک به ۱.۵ میلیون واحد مسکونی خالی

 

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه سامانه مشکل خاصی از نظر فنی ندارد، گفت:

بر اساس اطلاعاتی که از دستگاه‌های مرتبط به دست آوردیم و واکاوی (آنالیز) سامانه ۱.۵ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه شناسایی شد که به مالکان آن‌ها پیامک ارسال شد مالکان باید این اطلاعات را اصلاح یا در صورت صحت، تأیید می‌کردند و عدم تأیید آن‌ها به منزله خالی بودن واحد تلقی می‌شود.

 

محمودزاده در ادامه افزود:

ما برای بررسی مرحله آخر به مالکان پیامک ارسال کردیم که پاسخ بدهند اگر اعتراضی به نحوه شناسایی وضعیت خانه از سوی سامانه املاک و اسکان دارند باید در اختیار ما قرار می‌دادند، مثلاً عنوان می‌کردند که واحد فروخته شده یا اجاره داده شده است.

این رفت و برگشت اطلاعاتی صورت گرفته و برخی افراد پاسخ نداده‌اند، بنابراین اطلاعاتی که وجود دارد تقریباً قطعی تلقی شده و به معنای خالی بودن واحد است.

 

*** اصلاح قانون مالیات بر خانه‌های خالی

 

معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان با اشاره به اصلاح قانون مالیات، اظهار داشت:

با توجه به اصلاح قانون مالیات بر خانه‌های خالی که اخیراً انجام شده تفاوت‌هایی با قانون سال ۱۳۹۴ دارد که در حال بررسی تفاوت‌ها هستیم تا متناسب با قانون جدید، مالیات‌ها اعمال شود.

 

*** طرح مالیات بر خانه‌های خالی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، لازم به ذکر است که دو فوریت طرح مالیات بر خانه‌های خالی روز ۲۲ تیرماه ۱۳۹۹ در مجلس شورای اسلامی تصویب و پس از آنکه مجلس ۱۶ ایرادی که شورای نگهبان به طرح گرفت را رفع کرد، روز ۲۶ آذرماه ۱۳۹۹ از سوی شورای نگهبان به تصویب رسید.

از طرف دیگر تا کنون ۱۰۹ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه برای اخذ مالیات توسط وزارت راه و شهرسازی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده است.

بر اساس ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم هر واحد مسکونی واقع در همه شهرهای بالای یکصد هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور موضوع تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر این قانون، در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از ۱۲۰ روز ساکن یا کاربر نداشته باشد به عنوان خانه خالی شناسایی شده و به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، بدون لحاظ معافیت‌های تبصره ۱۱ ماده ۵۳ این قانون، ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره در سال اول معادل ۶ برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل ۱۲ برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل ۱۸ برابر مالیات متعلقه خواهد شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول