کد خبر:249292
پ
رضا-اردکانیان
وزیر نیرو: 

هزینه خرید واکسن کرونا از منابع ایران در عراق پرداخت می‌شود

وزیر نیرو از پرداخت هزینه خرید واکسن کرونا از منابع ایران در عراق خبر داد.

وزیر نیرو از پرداخت هزینه خرید واکسن کرونا از منابع ایران در عراق خبر داد.

 

*** منابع ایران در خارج کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا اردکانیان ۹ دی ماه با موفق خواندن رایزنی‌های خوب با مقامات عراقی در بغداد، اظهار داشت: 

که توافقات خوبی برای برداشت از منابع مالی ایران در عراق با مقامات این کشور به منظور پرداخت هزینه خرید واکسن کرونا از اروپا از محل منابع مالی موجود ایران در عراق صورت گرفته است.

 

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران دارای منابع مالی خوبی در خارج کشور از جمله عراق است، افزود:

وزارت بهداشت کشور با رعایت مجموعه ملاحظاتی که هست درصدد خرید دوز مورد نیاز واکسن کرونا از شرکت اروپایی است و هزینه آن از محل این منابع مالی پرداخت خواهد شد.

 

*** در رایزنی با مقامات عراقی تصمیمات خوبی گرفته شد

 

وزیر نیرو در خصوص رایزنی با مقامات عراقی، بیان کرد:

به اتفاق مدیران ارشد وزارتخانه های صنعت، معدن، تجارت، جهاد کشاورزی، بانک مرکزی، نفت و امور خارجه نهم دی ماه برای رایزنی با مقامات عراقی و همچنین زمینه‌سازی برای اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور در تهران به بغداد آمده است.

 

اردکانیان به دیدارها و رایزنی‌های خود با وزیران برق، تجارت و مقامات بانک مرکزی و بانک تجارت عراق و  نخست وزیر این کشور اشاره کرد و افزود:

گفتگوهای نزدیک و فشرده‌ای صورت گرفت و در پی آن تصمیمات خوبی گرفته شد.

 

وی یکی از مهم‌ترین این تصمیمات را برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و عراق با مشارکت فعال سازمان‌های دولتی و بخش خصوصی دو کشور در تهران در هفته‌های پیش رو عنوان کرد و افزود:

ریاست کمیسیون از طرف جمهوری اسلامی ایران بر عهده وزارت نیرو و از طرف جمهوری عراق بر عهده وزارت تجارت این کشور نهاده شده است.

 

*** واگذاری دو پروژه مهم برق به ایران

 

وزیر نیرو با اشاره به دستاورد گفت وگوهایش با مقامات عراقی در زمینه برق، گفت:

در خصوص پروژه‌های بازسازی صنعت برق عراق توافقات خوبی صورت گرفت و دو پروژه مهم در زمینه کاهش تلفات انرژی در شبکه توزیع برق» و همچنین بازسازی تجهیزات آسیب دیده برق» عراق نهایی شد.

 

*** بخشی از مطالبات مالی برق وگاز استرداد شد

 

وی در مورد صادرات برق و گاز به عراق و حساب‌های فی‌مابین، بیان داشت:

با وجود محدویت‌هایی که در این خصوص وجود دارد، خوشبختانه وزارت برق عراق و مقامات این کشور موفق شدند بخش قابل توجهی از مطالبات شرکت توانیر و بخشی از مطالبات شرکت ملی گاز را پرداخت کنند.

 

*** رایزنی‌های خوب با مقامات عراقی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر نیرو در پایان با اشاره به ترتیبات جدید مالی ایجاد شده بعد از پایان رایزنی‌های خود با مقامات عراقی، اظهار داشت:

که با این ترتیبات جدید امیدواریم با سرعت بیشتری از منابع مالی موجود خود در عراق برای خرید کالاهای اساسی و سایر اقلامی که مورد نیاز هست در آینده نزدیک استفاده کنیم.

توافق خوبی در این زمینه صورت گرفته و این توافق الان در حال آماده شدن برای امضا است تا بتوان سرعت بیشتری به برداشت از منابع مالی موجود برای خرید کالاها و خدمات لازم داده شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 13 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول