کد خبر:248999
پ
دبیرکل انجمن سنگ ایران
دبیرکل انجمن سنگ ایران:

ضرورت بازگشت ۱۰۰۰ معدن سنگ به چرخه تولید کشور

دبیرکل انجمن سنگ ایران بر ضرورت بازگشت ۱۰۰۰ معدن سنگ به چرخه تولید کشور تاکید کرد.

دبیرکل انجمن سنگ ایران بر ضرورت بازگشت ۱۰۰۰ معدن سنگ به چرخه تولید کشور تاکید کرد.

 

*** برخورداری ۲۱۰۰ معدن سنگ از پروانه بهره‌برداری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، احمد شریفی، پیاده‌سازی طرح احیا و نوسازی معادن کوچک‌مقیاس را یکی از بهترین برنامه‌های دولت در بخش معادن دانست و گفت:

اختلاف سلیقه مجریان دولتی در این زمینه، مانع از پیشرفت مورد انتظار در این بخش شده است.

امروز تعداد ۲ هزار و ۱۰۰ معدن سنگ تزئینی و نما در سطح کشور پروانه بهره‌برداری دارند، اما به دلایل مختلف تعداد یک‌هزار معدن در این بخش غیرفعال شده‌اند و می‌توان با عارضه‌یابی نسبت به فعال‌سازی آنها اقدام کرد.

 

*** معادن سنگ با ظرفیت ۳۰ میلیون تنی

 

وی با اشاره به وجود معادن سنگ با ظرفیت ۳۰ میلیون تنی، تصریح کرد:

بررسی‌ها نشان می‌دهد ظرفیت سالیانه معادن سنگ کشور افزون بر ۳۰ میلیون تن است، اما اکنون در شرایط کنونی به حدود هشت تا ۹ میلیون تن رسیده و نیازمند بازنگری است که به چه دلیل به تولید حدود یک سوم ظرفیت در این بخش رسیده‌ایم؟

 

دبیرکل انجمن سنگ ایران درباره توان فرآوری سالیانه ۲۰۰ میلیون متر مربع سنگ، اظهار داشت:

امروز در سطح کشور بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ واحد فرآوری سنگ با توان سالیانه ۲۰۰ میلیون مترمربع وجود دارد، اما اکنون تولید در سطح ۷۰ میلیون مترمربع انجام و در واقع نزدیک به ۳۰ درصد سنگ تزئینی و نما فرآوری می‌شود.

 

*** آمار ۵۳.۸ درصدی معادن فعال توسط وزارت صنعت

 

شریفی در خصوص پنج هزار و ۶۰۰ معدن فعال، افزود:

وزارت صنعت به عنوان متولی بخش معادن، آمار داده که در سطح کشور بیش از ۱۰ هزار و ۴۰۰ معدن وجود دارد که از این میزان ۵۳.۸ درصد با رقم پنج هزار و ۶۰۰ معدن فعال است.

وزارت صنعت، اولویت فعال‌سازی معادن غیرفعال را به حوزه فلزی (سنگ آهن، مس و غیره) داد، زیرا خریداران آماده پیش خرید این مواد معدنی بودند و از سال ۹۷ حدود ۵۰ تا ۶۰ معدن راکد در این ارتباط فعال شدند.

 

*** درخواست وزارت صنعت برای فعال‌سازی ۲۰۰ معدن راکد

 

وی در خصوص درخواست وزارت صنعت برای فعال‌سازی ۲۰۰ معدن راکد، تصریح کرد:

هم‌زمان با شکل‌گیری شورای هماهنگی و مشورتی احیای معادن غیرفعال کوچک‌مقیاس در سال ۹۷، بنابر فرمان وزیر صنعت مقرر بود سالیانه نزدیک به ۲۰۰ معدن عارضه‌یابی شده و با رفع مشکلات به مدار تولید بازگردند.

انجمن سنگ در هماهنگی با شورای یاد شده در نخستین مرحله تعداد ۲۰ معدن را برای فعال‌سازی معرفی کرد و همه مشکلات آنها از قبیل ماشین‌آلات، میزان استخراج، حقوق دولتی و جرایم مربوطه هم رصد شد، اما اختلاف دیدگاه بین شورای مزبور با معاونت معدنی وزارت صنعت، سبب معطل ماندن طرح فعال‌سازی معادن کوچک‌مقیاس در حوزه سنگ تزئینی و نما شد.

 

*** مصوبه شورای هماهنگی احیای معادن بلاتکلیف

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیرکل انجمن سنگ ایران در پایان پیرامون بلاتکلیفی مصوبه شورای احیای معادن، اظهار کرد:

انتظار این بود که مصوبه شورای هماهنگی احیای معادن به عنوان تصمیم شورای عالی معادن محسوب شود تا کاربردی باشد، اما معاونت معدنی وزارت صنعت در دوران وزیر پیشین و فعلی در قالب بروکراسی اداری و پیچ و خم مربوطه تصمیم‌های شورای مزبور را بلوکه کرد و در عمل شورا تعطیل شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − هفت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول