کد خبر:249026
پ
وزیر جهاد کشاورزی
وزیر جهاد کشاورزی:

افزایش ۲۲ درصدی صادرات محصولات کشاورزی در ۹ ماهه سال جاری

وزیر جهاد کشاورزی از افزایش ۲۲ درصدی صادرات محصولات کشاورزی در ۹ ماهه سال جاری نسبت به سال ۹۸ خبر داد.

وزیر جهاد کشاورزی از افزایش ۲۲ درصدی صادرات محصولات کشاورزی در ۹ ماهه سال جاری نسبت به سال ۹۸ خبر داد.

 

*** قیمت‌ محصولات کشاورزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کاظم خاوازی باحضور در جلسه علنی  ۹ دی‌ماه مجلس شورای اسلامی درخصوص علت عدم توجه به قیمت‌های تضمینی محصولات کشاورزی استراتژیک مانند خرید سیب از کشاورزان، اظهار داشت:

امروز همه فعالان بخش کشاورزی در راستای منویات رهبر معظم انقلاب تلاش می‌کنند تا امنیت غذایی را برای کشور به ارمغان بیاورند.

علی رغم همه مشکلاتی که کرونا برای کشور ایجاد کرده است و مشکلاتی که تحریم‌ها در تامین ارز به موقع برای بخش کشاورزی به وجود آورده است، شاهد رشد نرخ ارزش افزوده بخش کشاورزی در ۶ ماه ابتدایی سال جاری و رسیدن به رشد مثبت ۴/۴ هستیم.

در سال ۹۸ حدود ۳۰۰ هزار تن صادرات محصول سیب داشتیم که در سال جاری این رقم را به حدود ۴۰۳ هزار تن رسانده‌ایم.

در حالی که ما در گذشته تنها حدود ۵ هزار تن صادرات داشتیم. در ۹ ماهه سال جاری نیز میزان صادرات محصولات کشاورزی کشور ۲۲ درصد نسبت به سال ۹۸ افزایش داشته است.

 

وی درادامه، گفت:

کل محصولات باغی که در ۹ ماهه سال ۹۸ صادر کردیم  ۶۴۵ هزار تن بوده و در ۹ ماهه اول سال جاری ۸۷۹ هزار تن محصولات باغبانی صادر کرده‌ایم.

در خصوص سیب نیز در ۹ ماهه سال گذشته، ۳۰۰ هزار تن و در سال جاری ۴۰۳ هزار تن سیب صادر کرده‌ایم.

 

*** موافقت‌نامه اوراسیا

 

خاوازی با بیان اینکه در قالب موافقت‌نامه اوراسیا صادرات سیب به کشور روسیه به ۹۷ هزار تن رسیده است، تصریح کرد:

کل سیبی که در سال جاری تولید شده است چهار میلیون و ۱۲۹ هزار تن است که یک میلیون و ۵۰ هزار تن آن در آذربایجان غربی تولید شده است.

براساس قیمت تضمینی که شورای اقتصاد تعیین کرده بود قیمت خرید تضمینی سیب ۵۸۰ تومان بود، اما به درخواست نمایندگان مجلس، گروهی را از وزارتخانه به استان فرستادیم و با رایزنی‌های انجام شده این رقم به ۱۲۵۰ تومان برای کارخانه‌ها رسید و امروز به طور میانگین به قیمت ۱۱۸۰ تومان سیب‌های پای درختی درجه سه از سوی کارخانه‌ها خریداری می‌شود.

 

وزیر کشاورزی همچنین، تاکید کرد:

قانون خرید تضمینی که در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید در قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی به ویژه سیب و کشمش کمک بسزایی می‌کند تا قیمت‌ها واقعی‌تر شده و کشاورزان نتایج زحمات خود را ببینند.

مشکلات مربوط به سیب پای درختی در آذربایجان غربی مشکل ۳۵ ساله است و ما در سال جاری با راه‌اندازی ۹۰ مرکز بهداشتی جمع‌آوری سیب در آذربایجان غربی در راستای حل مشکل برآمدیم.

هفت فقره مجوز تاسیس کارخانجات مدرن در آذربایجان غربی داده شده است و  ۱۲۵ مجوز برای فرآوری محصول سیب داده‌ایم.

یکی از مشکلات ما برای صادرات سیب بحث سورتینگ است که ما سرمایه‌گذاری را در منطقه آورده‌ایم تا جدیدترین تکنولوژی دنیا را برای سورتینگ بیاورد.

 

*** صادرات سیب

 

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، بیان کرد:

ما هرگز اجازه نمی‌دهیم که مرکبات و سیب در بحث صادرات دچار مشکل شود و ما در حوزه وظایف وزارتی در این زمینه اقدامات مهمی را انجام خواهیم داد و این اطمینان را به مجلس و نمایندگان می‌دهیم که در بحث ساماندهی سیب و مرکبات مازاد بر مصرف داخلی اقدامات مثبتی را انجام خواهیم داد.

در فصل ۸ کتاب مقررات صادرات و واردات، بحث واردات موز در برابر صادرات سیب را داریم که به شدت پیگیر بحث افزایش واردات موز در برابر صادرات سیب هستیم و به دنبال آن هستیم که اشخاصی را که واردکننده موز به کشور هستند، مجاب کنیم تا حجم بیشتری از محصول سیب را صادر کنند.

سیب در فهرست کالاهای مشمول تعرفه ترجیحی موافقت نامه اوراسیا قرار گرفت و جلسات متعددی با وزارت امور خارجه در این زمینه برگزار شد.

 

*** تجزیه باغ‌ها 

 

خاوازی با اشاره به مسائل و مشکلات مطرح شده پیرامون خانه باغ‌ها و خانه‌های کارگری، خاطرنشان کرد:

اگر ما بتوانیم موضوعات زیربنایی که در حال انجام است را به سرعت طی کنیم و برخی موانع مرتبط با قرنطینه‌ای و بهداشتی را با اتحادیه اروپا تسهیل نماییم، شرایط مناسبی در زمینه صادرات سیب با اتحادیه اروپا ایجاد خواهد شد.

همچنین پیگیر بحث حل مشکل کارت‌های بازرگانی کشاورزان عزیز نیز هستیم و برای احیای آنها با وزارت صنعت در حال مذاکره‌ هستیم.

ما در کشور ۸ میلیون هکتار اراضی آبی داریم که فقط ۱٫۲ میلیون هکتار خاک‌ها بدون محدودیت‌ می‌تواند امنیت غذایی کشور را تامین کند و لذا در بحث تغییر کاربری اراضی باید بسیار دقت کنیم.

ما نگران تجزیه باغ‌ها به بخش‌های کوچک‌تر هستیم. جنگ ما با کشاورزان نیست بلکه بحث ما کسانی هستند که مهاجرت کرده و ویلا می‌سازند. در خصوص قانون تغییر کاربری اراضی نیز دولت لایحه‌ای را تهیه کرده و گویا نمایندگان نیز طرحی را آماده کردند.

 

*** اقدامات انجام شده برای توسعه آبیاری نوین

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر جهاد کشاورزی در پایان با اشاره به اقدامات انجام شده برای توسعه آبیاری نوین، اظهار داشت:

در حوزه توسعه آبیاری نوین ۳۱ هزار هکتار برنامه توسعه‌ای در آذربایجان غربی در سال جاری در دستور کار است که بخشی از آن با مبلغ ۱۹۰ میلیارد تومان از پروژه‌های آبیاری معمول تحت فشار پیش بینی شده و ۲۶۰ میلیارد تومان نیز از اعتبارات مرتبط با دریاچه ارومیه نیز به این پروژه ها اختصاص یافته است.

نکته مهم در این زمینه این است که چاه‌های بدون مجوز در استان وجود دارد و ما طبق قانون تنها می‌توانیم برای چاه‌های دارای مجوز اقدامات عمرانی انجام داده و توسعه سیستم آبیاری را اجرایی کنیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + هفده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول