کد خبر:248933
پ
۱۳۹۴۰۸۰۵۱۰۵۸۳۷۳۳۳۶۳۹۲۳۰۴
وزیر اسبق امور اقتصادی و دارایی:

بودجه ۱۴۰۰ خوشبینانه تدوین شد/ ۳ راه دولت برای جبران کسری بودجه

وزیر اسبق امور اقتصادی و دارایی، ۳ راهکار را برای جبران کسری بودجه دولت پیشنهاد داد.

وزیر اسبق امور اقتصادی و دارایی، ۳ راهکار را برای جبران کسری بودجه دولت پیشنهاد داد.

 

*** مهم‌ترین نقطه ضعف بودجه ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، داود دانش‌جعفری با اشاره به تدوین بودجه ۱۴۰۰ ، اظهار داشت:

بودجه سال آینده در شرایطی تهیه شده که ما هنوز در تحریم هستیم و درآمد‌های نفتی ما، درآمد‌های بی ثباتی است.

نکته قابل توجه در خصوص بودجه سال آینده این است که دولت در سال آخر مسئولیت خود قرار دارد و طبعاً هر دولتی سعی می‌کند سال آخر خود را با کارنامه خوبی به پایان برساند.

درآمد نفت در سال‌های گذشته نوسانات مختلفی داشته، بطوری که در سال ۹۰ درآمد سالانه نفت، ۱۱۹ میلیارد دلار بود، اما این درآمد در سال‌های اخیر به شدت کم شده است.

دولت در سال‌های گذشته برای حل کسری بودجه خود، از بانک‌ها و یا بانک مرکزی استقراض کرده و یا اوراق بدهی منتشر کرده و با توجه به سررسید این اوراق در سال ۱۴۰۰، دولت رقمی حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان بعنوان باز پرداخت بدهی‌های خود به داخل و خارج باید پرداخت کند که حدود ۱۸ درصد منابع درآمدی پیش بینی شده است.

از طرفی درآمد‌های دولت کم شده و هزینه‌ها هم به بالاترین سطح خود رسیده و در بودجه عمومی نیز رشد هزینه‌ها به مقدار زیادی دیده شده به همین دلیل جبران این کسری بودجه که حاصل ما به التفاوت درآمد‌ها و هزینه هاست، بسیار مشکل است.

 

وی با اشاره به اینکه بودجه سال آینده خاص است گفت:

در این شرایط خاص که هم تحریم‌ها و هم بیماری کووید ۱۹ وجود دارد و از طرفی با توجه به تورم بالای موجود، کار تدوین بودجه با چالش‌های اساسی روبرو می‌شود.

 

*** سه منبع کسب درآمد برای دولت 

 

دانش جعفری با بیان اینکه درآمد‌ها از سه بخش تشکیل می‌شود، افزود:

فروش نفت، درآمد‌های مالیاتی و درآمد‌های متفرقه، سه منبع کسب درآمد برای دولت محسوب می‌شود.

در بودجه درآمد‌های نفتی رقم بالایی در نظر گرفته و مقرر شده، روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت صادر شود که این امر ناشی از خوش بینی نسبت به آینده و تحریم هاست.

اگر این درآمد محقق نشود بین درآمد‌ها و هزینه‌ها شکاف بسیار زیادی ایجاد می‌شود و این شکاف، تبدیل به کسری بودجه خواهد شد.

در این شرایط، دولت با دو سناریو مواجه است یا باید صادرات نفت را یک میلیون بشکه در نظر بگیرد که در این صورت درآمد‌ها بسیار کاهش یافته و پاسخگو نخواهد بود و یا باید سراغ استقراض از بانک‌ها یا بانک مرکزی و یا بازار سرمایه برود.

 

*** درآمد نفت در بودجه ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر اسبق امور اقتصادی و دارایی در پایان پیرامون درآمد نفت در بودجه ۱۴۰۰ ، اظهار داشت:

دولت درآمد نفت را در بودجه بالا در نظر گرفته که در صورت محقق نشدن آن، رقم کسری بودجه خود را از افزایش قیمت ارز دولتی که در لایحه ۱۱۵۰۰ تومان پیش بینی شده، باید جبران کند.

دولت سناریوی خوش بینانه‌ای را نسبت به درآمد‌های نفتی، پیش‌بینی کرده است.

در بودجه ۱۴۰۰ بحث انتخاب بهینه مطرح نیست بلکه بحث انتخاب بین بد و بدتر است، زیرا در حال حاضر، راه حل مطلقی که هیچ چالشی نداشته باشد، وجود ندارد.

مجلس اگر برای افزایش درآمد‌ها و یا کاهش هزینه‌ها راهی دارد، باید آنرا معرفی کند و در صورتی که می‌خواهد به بودجه کمک کند نباید در خلال بحث‌های بودجه، ردیف‌هایی به مخارج مندرج در لایحه، اضافه کند‌‌‌‌‌.

مشخصه لایحه بودجه ۱۴۰۰ ، کسری بودجه پنهان و بالای آن است و با توجه به شرایط خاص بودجه، مجلس برای کاهش کسری بودجه، باید تدابیر ویژه‌ای بیندیشد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول