کد خبر:248960
پ
افزایش نقدشوندگی در بازار سرمایه با تقویت بازارگردان‌ها
رییس اسبق سازمان بورس و اوراق بهادار:

افزایش نقدشوندگی در بازار سرمایه با تقویت بازارگردان‌ها

رییس اسبق سازمان بورس و اوراق بهادار بر ضرورت افزایش نقدشوندگی در بازار سرمایه با تقویت بازارگردان‌ها تاکید کرد.

رییس اسبق سازمان بورس و اوراق بهادار بر ضرورت افزایش نقدشوندگی در بازار سرمایه با تقویت بازارگردان‌ها تاکید کرد.

 

*** افزایش نقدشوندگی در بازار سرمایه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علی صالح آبادی با بیان این مطلب، اظهار کرد: 

در وضعیت فعلی از جمله مسایل مهم در بازار سهام، مساله نقدشوندگی این بازار است که باعث تفکیک این بازار از سایر بازارهای سرمایه‌گذاری شده است.

نقدشوندگی در بازار سرمایه می تواند از طریق بازارگردانی تامین شود. اکنون نیز بازارگردانی در اکثر سهام شرکت ها تعریف شده است.

به گفته صالح آبادی، نقدشوندگی در بازار سرمایه باید توسط بازارگردانی تقویت شود تا بتوان از این طریق شاهد بهبود روند معاملات بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها باشیم.

 

رییس اسبق سازمان بورس و اوراق بهادار درباره موضوع دیگر که می‌تواند منجر به رونق در روند معاملات بازار شود، خاطرنشان کرد:

بحث اسناد خزانه است که در قانون تصویب شده و اکنون اختیار آن به شورای عالی بورس واگذار شده است.

باید از مکانیزم سهام خزانه در بازار سرمایه استفاده کرد زیرا این موضوع می تواند به افزایش نقدشوندگی در بازار کمک زیادی کند.

 

*** امکان جذب منابع جدید با تقویت صندوق‌های سرمایه‌گذاری

 

صالح آبادی به اعمال برخی تغییرات در صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای ایجاد رونق در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت:

صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید به طور حتم مورد تقویت قرار گیرند و سقف سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها افزایش یابد تا اگر افراد به دنبال سرمایه‌گذاری از طریق این صندو‌ق‌ها هستند امکان جذب منابع جدید را داشته باشند.

 

رییس اسبق سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص ارائه راهار جلوگیری از زیان‌های احتمالی، خاطرنشان کرد:

سهامداران باید برای امتناع از ضرر و زیان‌های احتمالی سبدی از سهام مختلف را تشکیل دهند تا بتوانند از این طریق نوسانات ایجاد شده در بازار را کنترل کنند.

در کنار این اقدامات که برای بهبود وضعیت بازار به کار گرفته می‌شود، به هیچ عنوان نباید در بازار دستوری عمل کرد زیرا این موضوع می‌تواند منجر به تغییر روند بازار شود.

 

***نوسان‌های اخیر معاملات بورس

 

وی با اشاره به نوسان‌های اخیر معاملات بورس، گفت:

با توجه به وجود نوسان مثبت و منفی در بازار، همچنان حجم معاملات طبیعی و معقول است اما سهامداران اکنون نباید در انتظار روزهای پر رونق بازار، روند صعودی پرشتاب شاخص بورس و کسب بازدهی های کلان در این بازار همچون چند ماه نخست سال باشند.

به اعتقاد صالح آبادی، افرادی که وارد این بازار می شوند باید با نگاه بلندمدت اقدام به سرمایه گذاری در بازار کنند تا قادر به کسب بازدهی های منطقی در این بازار باشند.

 

صالح آبادی با بیان اینکه خرید و فروش‌های هیجانی در بازار به هیچ عنوان مطلوب نیست و فقط سبب ضرر وزیان سهامداران خواهد شد، گفت:

خرید و فروش ها باید براساس تحلیل و انجام بررسی‌های وضعیت بنیادی شرکت‌ها باشد، سهامداران باید به سرمایه‌گذاری در بورس نگاه بلندمدت داشته باشند و در کنار آن بهتر است تا سهامداران غیرحرفه‌ای از طریق صندوق‌ها سرمایه‌گذاری اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازار کنند.

 

*** اصلی‌ترین وظیفه بازارگردان‌ها، ایجاد نقدشوندگی در بازار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس اسبق سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان به نقش بازارگردان‌ها در بازار اشاره کرد و افزود:

ایجاد نقدشوندگی در بازار اصلی‌ترین وظیفه بازارگردان‌ها است و با استفاده از بازارگردان‌ها معاملات بازار سهام دیگر به صورت یک طرفه نخواهد بود و از این طریق بازار بیشتر به سمت تقاضا پیش می‌رود.

از طرف دیگر باید اجازه داده شود تا سهامداران حقیقی و حقوقی اگر تحلیلی از وضعیت بازار دارند، موقعیت‌های خرید و فروش را در بازار ایجاد کنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 15 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول