کد خبر:248923
پ
مسعود تجریشی
معاون سازمان حفاظت محیط زیست:

۵ برنامه راهبردی برای کاهش آلودگی هوا و عوامل دخیل در آن

معاون سازمان حفاظت محیط زیست ۵ برنامه راهبردی برای کاهش آلودگی هوا و عوامل دخیل در آن را تشریح کرد.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست ۵ برنامه راهبردی برای کاهش آلودگی هوا و عوامل دخیل در آن را تشریح کرد.

 

*** عوامل دخیل در آلودگی هوا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مسعود تجریشی با تشریح عوامل دخیل در آلود‌گی هوای کلانشهر تهران، راهکارهای کاهش آلودگی هوا را اعلام کرد و با اشاره به آلو‌دگی هوای تهران و نقش سوخت خودروها در آلایندگی تهران، اظهار کرد:

اکنون در کلانشهرها از جمله تهران بنزین با استاندارد یورو ۴ و ۵ استفاده می‌شود اما با توجه به اینکه بخشی از خودروهایی که از این سوخت استفاده می‌کنند قدیمی و فرسوده هستند، آلایندگی افزایش می‌یابد.

 

وی در ادامه افزود:

با همکاری وزارت راه و شهرسازی و همچنین وزارت نفت عرضه سوخت استاندارد را در ۱۶۰ جایگاه عرضه سوخت آغاز کردیم و اکنون به بیش از ۲۵۰ جایگاه عرضه سوخت استاندارد رسیده که تا پایان امسال به ۴۰۰ جایگاه خواهد رسید.

 

*** افزایش مصرف سوخت در تهران

 

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به حجم بالای مصرف سوخت در تهران، گفت:

سوخت خودروهای قدیمی و به اصطلاح فرسوده موجب احتراقات ناقص می‌شود و این مساله آلایندگی را افزایش می‌دهد ضمن اینکه اکنون از جهت استاندارد نبودن سوخت نگرانی نداریم اما اگر بهترین سوخت را هم داشته باشیم ولی میانگین مصرف بالا باشد منجر به تولید آلاینده می‌شود و در نهایت آلودگی هوا را شاهد هستیم.

 

وی با بیان اینکه سال سختی را از نظر آلود‌گی هوا پشت سر می‌گذاریم، بیان کرد:

در شرایط فعلی که با بحران کرونا روبرو هستیم به دلیل رعایت فاصله اجتماعی مجبور به استفاده از خودروی شخصی به جای استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی هستیم که این مساله هم موجب افزایش آلودگی هوا در نیمه دوم سال شده است.

از طرفی ناوگان حمل و نقل عمومی به ویژه اتوبوسرانی با کمبود اتوبوس روبرو است و تاکسی‌های فرسوده نیز در شهر تردد می‌کنند و در کنار این موارد پدیده وارونگی دما نیز موجب افزایش آلود‌گی هوا در نیمه دوم سال است.

 

*** برنامه‌های راهبردی کاهش آلودگی هوا

 

تجریشی در ادامه معاینه فنی خودروها را یکی از راهکارهای کاهش آلو‌دگی هوا عنوان کرد و گفت:
معاینه فنی خودروها ابزار بسیار کارآمدی برای سلامت خودروها و در نهایت کاهش آلودگی هوا به شمار می‌رود که خوشبختانه با اقدامی که برای یکپارچه شدن دوربین‌های پلیس و جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی صورت گرفت، حجم خودروهایی که برای دریافت معاینه فنی به مراکز مربوطه مراجعه می‌کنند افزایش یافت.

 

وی با تاکید بر ضرورت اجرای صحیح قانون هوای پاک، تصریح کرد:

در این قانون وظایف دستگاه‌های اجرایی مرتبط مشخص و به آنها ابلاغ شده است اما دستگاه‌های مربوطه به این وظایف به خوبی عمل نکرده‌اند و نتیجه آن آلوده شدن هوای کلانشهرها از جمله تهران است.

 

*** راهکارهای ارائه شده برای کاهش آلود‌گی هوا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون سازمان حفاظت محیط زیست در پایان پیرامون راهکارهایی برای کاهش آلود‌گی هوا، اظهار کرد:

طرح کاهش آلایندگی، الزام معاینه فنی، بازسازی و نوسازی اتوبوس‌ها، جابجایی صنایع آلاینده و طرح کهاب از جمله طرح‌هایی هستند که اجرای آن در قانون هوای پاک تاکید شده است و راهکارهایی برای کاهش آلودگی هوا هستند.

 

 

پانا

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − هفده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول