کد خبر:248959
پ
شریعتمداری
وزیر تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی:

سیاست‌گذاری شهروند مدار/ ۶۰ پایگاه اطلاعاتی در اختیار وزارت تعاون

وزیر تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی، سیاست‌گذاری شهروند مدار را اصل مهم این وزارتخانه دانست.

وزیر تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی، سیاست‌گذاری شهروند مدار را اصل مهم این وزارتخانه دانست.

 

*** سیاست‌گذاری وزارتخانه، شهروند مدار است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد شریعتمداری در جمع صاحبنظران حقوق شهروندی با بیان این مطالب، اظهار داشت:

توجه به رضایت عموم مردم یکی از مهمترین اصول حاکم بر نظام جمهوری اسلامی است و بر همین اساس در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تلاش کرده‌ایم، در همه فعالیت‌ها، سیاست‌گذاری شهروند مدار حاکم باشد.

 

وی، اصلاح مطالبه جدی ۱۵ ساله حقوق و دستمزد و افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان، راه‌اندازی پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان، رشد قابل توجه تعداد تشکل‌های کارگری و کارفرمایی، تهیه و ابلاغ منشور سالمندی، ایجاد داشبورد اطلاعات زنان سرپرست خانوار، همسان سازی حقوق بازنشستگان، بهبود روابط کارگری وکارفرمائی، شناسائی بیش از ۱۴۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل و توجه ویژه به افراد دارای معلولیت را از جمله مصادیق رعایت و توجه به حقوق شهروندی در دولت و وزارت تحت مدیریت خود دانست.

همچنین وزیر تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد که بر اساس قانون اساسی و قوانین آمره به رعایت حقوق شهروندی مکلف هستیم.

 

*** مهمترین اصول قانون اساسی 

 

وی با اشاره به اصل یک قانون اساسی که بر اکثریت آرای مردم به عنوان یکی از مهمترین اصول این قانون تاکید دارد:

در بند ۶ اصل دوم قانون اساسی به کرامت انسانی و آزادی‌های او اشاره شده و اصل سوم این قانون نیز به همین نحو است.

قانون اساسی مملو از حقوقی است که دولت‌ها باید محترم بشمارند و بنای جمهوری اسلامی نیز بر آرا و رضایت‌مندی مردم است.

 

وزیر تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی در ادامه، تصریح کرد:

در فعالیت‌های مختلف و گسترده‌ای که این وزارتخانه دارد، تلاش شده به آراء و نظرات مخاطبان و جامعه هدف توجه ویژه‌ای شود، بر همین اساس، شوراهای مختلفی در امر تصمیم‌سازی مشارکت می‌کنند، از وجود نمایندگان مردم در انجمن‌ها، اتحادیه‌ها، کانون‌ها و شوراهای ذی ربط بهره می‌بریم و به هیچ وجه تا قبل از دریافت نظرات مردمی از طریق نمایندگان آنها تصمیمی در هیچ یک از حوزه‌های این وزارتخانه اتخاذ نمی‌شود.

رئیس جمهوری نیز تلاش کردند با نگارش منشور حقوق شهروندی در ۱۲۰ ماده و انتصاب دستیار حقوق شهروندی در همه وزارتخانه‌ها ، دستگاه‌ها و سازمان‌ها ، این هدف را پایدار و به صورت مستمر تعقیب کنند.

 

*** ۶۰ پایگاه اطلاعاتی در اختیار وزارت تعاون

 

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در خصوص عملکرد این وزارتخانه در حوزه حقوق شهروندی پرداخت و در حوزه رفاه عمومی به ایجاد پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان اشاره کرد و افزود:

از طریق این پایگاه و ثبت اطلاعات واقعی از وضعیت عمومی مردم، گزارش‌های دقیق و روشنی را در اختیار سیاست‌گذاران حوزه رفاه اجتماعی قرار می‌دهیم.

 

شریعتمداری در ادامه، افزود:

امروز این اقدام ارزشمند به نتیجه مطلوب رسیده و حدود ۶۰ پایگاه اطلاعاتی در اختیار این وزارتخانه قرار دارد و تمام اطلاعاتی که بر پایه کد ملی در کشور ثبت می شود در این پایگاه گردآوری شده است .

بر پایه این اطلاعات می توانیم ۸۵ میلیون جمعیت کشور را در یک طبقه بندی روشن در ده دهک مشخص دسته بندی کرده و از وضعیت اقتصادی آنها مطلع شویم.

 

*** مهمترین اصول و ضروریات حقوق شهروندی

 

وزیر تعاون، توجه به رفاه و معیشت مردم را به عنوان یکی از مهمترین اصول و ضروریات حقوق شهروندی دانست و گفت:

همه همکاران در دولت نیز با تمامی توان در این زمینه تلاش می‌کنند.

 

وی، توجه جدی به مطالبه ۱۵ ساله مردم از طریق اصلاح دستمزد افراد دارای حقوق ثابت که در سال گذشته انجام شد را تلاش دیگری در راستای تحقق خواسته ها و مطالبات مردمی دانست و اظهار داشت:

با ۵۰ درصد افزایش حقوق کارکنان دولت و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، این مطالبه جدی و مغفول مانده ، با اختصاص ۵۰ هزار میلیارد تومان منابع تحقق یافت.

شریعتمداری، تلاش های دولت در زمینه تامین نیازهای زیر بنایی مثل آب ، برق و گاز و فراهم کردن زمینه استفاده رایگان از این منابع برای افرادی که الگوی مصرف را رعایت می کنند را از مصادیق دیگر توجه ویژه دولت به حقوق شهروندی دانست.

 

شریعتمداری به افزایش ارائه خدمات جانبی به افراد جامعه با درآمد ثابت نیز اشاره کرد و بیان داشت:

با حذف یارانه سوخت تلاش شد بر مبنای همین آزمون وسع، یارانه معیشت در اختیار جامعه ۶۰ میلیونی قرار گیرد.

 

*** تشکیل ۱۳ هزار تشکل کارگری و کارفرمایی در دولت 

 

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به اهمیت و ضرورت حضور تشکلها و اتحادیهها به عنوان نمایندگان مردم در تصمیم‌گیری‌ها نیز تاکید کرد و گفت:

بر همین اساس، در دولت ۱۳ هزار و ۷۰۰ تشکل کارگری و کارفرمایی در کشور ایجاد شده است.

 

*** فعالیت وزارتخانه در حوزه کودکان، زنان 

 

وی به اقدامات متعدد این وزارتخانه در حوزه حقوق کودکان نیز اشاره کرد و گفت:

با همکاری وزارت بهداشت،کودکان دارای سوء تغذیه شناسایی شدند و منابعی برای آنان اختصاص داده شد.

علاوه بر این ۱۴۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل را نیز شناسایی کردیم که بخشی از آنها به دلیل مسائل مادی و بخشی نیز به دلیل معلولیت امکان تحصیل نداشتند و تلاش کردیم آنان نیز از این حق اساسی بهره‌مند شوند.

 

شریعتمداری در مورد اقدامات صورت گرفته در زمینه توجه به حقوق زنان سرپرست خانوار نیز اظهار داشت:

در راستای توانمندسازی این قشر از جامعه نیز داشبورد اطلاعات زنان سرپرست خانوار تهیه و قدم‌های خوبی برداشته شده است.

 

*** تهیه و ابلاغ منشور حقوق سالمندی

 

وی تهیه و ابلاغ منشور حقوق سالمندی در این دولت را نیز اقدام مهم دیگری برشمرد که در راستای تحقق اهداف این گروه از جامعه صورت گرفته و افزود:

شورای سالمندان زیر نظر استانداران تشکیل شد .

به وضعیت معلولان نیز در این دولت توجه ویژه‌ای شده و از طریق تصویب قانون افراد دارای معلولیت در مجلس شورای اسلامی و پیش بینی منابعی سعی کردیم به طور ویژه‌ای به این عزیزان رسیدگی کنیم، این منایع از سال اول با حدود یک هزار و صد میلیارد تومان آغاز شد و امروز به دو هزار میلیارد تومان منابع رسیده و علاوه بر منابعی که قبلاً در این ردیف‌ها مصرف می‌شد این منابع در اختیار معلولان قرار گرفت.

همچنین تلاش شد مستمری مددجویان دارای معلولیت شدید و خیلی شدید نیز افزایش پیدا کند و حقوق آنان نیز بین ۵ تا ۹ برابر افزایش یافت.

 

شریعتمداری در ادامه، اظهار کرد:

همچنین به روستاها به عنوان مرکز اصلی توسعه کشور توجه ویژه شد، گسترش و توسعه شبکه آب، برق،گاز ، توسعه شبکه اینترنت و نیز توجه به مسئله اشتغال روستاها با اختصاص یک و نیم میلیارد دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی نیز از دیگر برنامه‌هایی بود که در این دولت به اجرا گذاشته شد.

 

*** افزایش سهم اشتغال روستایی از ۳ به ۲۹ درصد در سبد اشتغال کشور

 

وزیر تعاون در خصوص افزایش سهم اشتغال روستایی از ۳ به ۲۹ درصد در سبد اشتغال کشور، تصریح کرد:

تا امروز و به شکل تمام شماری شده حدود ۲۵۰ هزار شغل در سطح روستاها به وجود آمده و سهم اشتغال روستایی در سبد اشتغال کشور از ۳ به ۲۹ درصد افزایش پیدا کرده است.

با ایجاد کانون‌های بوم گردی، مسئله مهاجرت معکوس به روستاها انجام شده است.

علاوه بر این تا پیش از این دولت، تنها ۶۵۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر قرار داشتند که با اختصاص نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان، پوشش بیمه اجتماعی روستاییان را در کشور به سه میلیون نفر افزایش داده‌ایم.

 

وی با تاکید بر حوزه زنانی که همسر خارجی داشتند امکان انتقال تابعیت برای فرزندان نیز انجام شده است، اظهار کرد:

در حوزه روابط کار نیز تلاش کردیم تا رابطه کارگران و کارفرمایان بهبود یابد و درطی این دو سال ۳۰ سامانه جامع کار در سراسر کشور استقرار پیدا کرده که از طریق این سامانه ها، ارتباطات کارگر و کارفرما به صورت منطقی تر برقرار می شود.

قطعاً همه اقدامات انجام شده در سایه همان حقوق شهروندی و تحت عنوان حقوق اساسی است،البته باید تصمیمات به سایر بخش های حقوق اساسی مردم معطوف شود تارضایت مندی در جامعه افزایش پیدا کند، قطعا رضایتمندی مردم اصل است و باید از طریق معقول و علمی آن را سنجش کنیم.

 

*** افزایش سرمایه اجتماعی 

 

شریعتمداری، بهبود سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی را بسیار با اهمیت دانست و گفت:

باید تلاش کنیم سرمایه اجتماعی را افزایش دهیم ، با استفاده از برخی ساز و کارهای صحیح حکمرانی مطلوب مثل شفاف‌سازی که در دستور کار قرار گرفته وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی تاکنون توانسته قدم‌های خوبی بردارد.

 

وی به بخشی از اقدامات این وزارتخانه در حوزه صیانت و حفاظت از اموال مردم نیز اشاره کرد و بیان داشت:

ورود مجموعه اقتصادی عظیمی مثل شستا به بازار بورس، قرار دادن ترازنامه مالی شرکت ها اعم از بورسی و غیر بورسی در کدال بورس و استقرار حدود ۴۰ سامانه شفاف ساز در همه صندوق‌ها و مراکزی که از دارایی های بیمه شدگان و بازنشستگان صیانت می کنند از جمله اقداماتی است که در این حوزه صورت گرفته است .

 

*** احساس عدالت اجتماعی مهمترین نیازهای اساسی جامعه

 

شریعتمداری با تاکید بر اینکه امروز به اجماع نخبگانی در امر توجه به معیشت مردم نیازمند هستیم، اظهار کرد:

بررسی‌های ما در پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان نشان می‌دهد متوسط دریافتی و هزینه طبقات پایین و حتی طبقات بالا دست جامعه متوسط خوبی نیست و در دهک اول درآمدی در سال ۹۸، کمتر از یک میلیون و پانصد هزار تومان بوده است.

احساس عدالت اجتماعی و مساوات یکی از نیازهای اساسی جامعه است که در این بخش نیز برای تامین رفاه، آسایش و معیشت جامعه که بر عهده دولت است تلاش‌هایی را آغاز کرده‌ایم.

 

وی به وضعیت جامعه تحت پوشش این وزارتخانه و نحوه جهت‌گیری‌های آن در حوزه هایی مثل تامین اجتماعی و بهزیستی اشاره کرد و گفت:

امروز بخش عظیمی از جامعه با وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در ارتباط هستند، از همین رو مسئولیت سنگینی را برای ایجاد رضایتمندی مردم برعهده دارد .

تلاش کردیم در طی این دو سال ضعف بصری و شنوایی را با استفاده از ابزارهای مختلف رفع کنیم و ارتباطات خود را با جامعه هدف و مخاطبان عام و خاص آن گسترده کنیم ،بهتر ببینیم و بشنویم .

 

*** مهم‌ترین ویژگی‌های سیاست‌گذاری شهروند مدارانه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سیاست‌گذاری شهروند مدارانه را استفاده از خرد جمعی دانش نخبگان در این عرصه عنوان کرد و اظهار داشت:

در این دو سال تلاش کردیم شورای عالی رفاه را به جایگاه مناسب خود بازگردانیم و قانون ساختار رفاه اجتماعی را که نسبت به سایر قوانین مترقی تر و ارزشمند است مستقر کنیم .

بدون تردید مهمترین چالش امروز و فردای کشور عدالت اجتماعی است، اگر به حقوق محرومین توجه نکنیم بدون تردید با مشکلات عدیده ای مواجه خواهیم شد.

از سوی دیگر کار،تولید و سرمایه‌گذاری نیز دارای اهمیت است. بنابراین توسعه بدون توجه به جامعه ای که دارای حداقل های ثابت هستند امکان پذیر نیست.

همچنین شریعتمداری در پایان بر ارائه نظریه فقر زدایی و رفاه اجتماعی با مشارکت و بهره‌مندی از آراء صاحبنظران و فعالان حقوقی برای تدوین سیاست‌های کلان بخش رفاه کشور تاکید کرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول