کد خبر:248777
پ
مدیر کل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی گ
مدیر کل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی:

توضیح بانک مرکزی درباره روند تخصیص ارز کالاهای اساسی

مدیر کل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی، جزئیات روند تخصیص ارز کالاهای اساسی را تشریح کرد.

مدیر کل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی، جزئیات روند تخصیص ارز کالاهای اساسی را تشریح کرد.

 

*** جزئیات روند تخصیص ارز کالاهای اساسی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شیوا راوشی با بیان اینکه از نظر بانک مرکزی هر وارد کننده‌ای که کالا به گمرک و مرزهای کشور رسانده، اگر ارز آن را پرداخت کرده است، نیازی به اجازه بانک مرکزی برای ترخیص ندارد و نباید به دلیل رسوب در مبادی ورودی کالا فاسد شود، گفت:

لیکن اگر ارز را پرداخت نکرده و مغایر ترتیبات فرایند تجارت، قبل از أخذ تاییدیه ارز مربوطه کالا را به گمرک رسانده است، باید وزارتخانه ذیربط مراتب را به بانک مرکزی اعلام تا در سقف درآمد ارزی برای تامین ارز این گونه محموله‌ها نیز اقدام شود و در نهایت کالا با تایید وزارتخانه مربوطه وارد کشور شود.

 

مدیرکل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی در ادامه با تشریح مقید بودن بانک مرکزی برای تامین ارز نهاده‌های دامی افزود:

بانک مرکزی در سال جاری بر اساس مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت موظف به تامین ارز واردات نهاده‌های دامی تا سقف معینی شد و در حال حاضر که فقط ٩ ماه از سال سپری شده است، ارز مصوب به طور کامل تامین و واردات اقلام مربوطه محقق شده است.

 

*** روند تخصیص ارز کالاهای اساسی

 

 وی در خصوص روند تخصیص ارز کالاهای اساسی، تصریح کرد:

روند تخصیص و تامین ارز برای واردات اقلام اساسی و ضروری کشور به هیچ عنوان متوقف نمی‌شود و واردات اقلام اساسی که توسط وزارتخانه‌های متولی یعنی وزارت صنعت، جهاد کشاورزی و بهداشت تعیین اولویت شده و برای دریافت ارز معرفی می‌شوند، متناسب با درآمدهای ارزی جاری کشور مستمر در حال انجام است.

چنانچه شرکت خاصی مراحل فرایند تجارت را اجرا کرده باشد، بنابراین ارز مورد نیاز برای واردات خود را دریافت نکرده و هنوز در لیست اعلامی از سوی وزارتخانه مربوطه قرار نگرفته که قطعاً در دست بررسی توسط آن وزارتخانه است.

 

*** تخصیص ارز برای واردات غذای حیوانات خانگی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر کل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی در پایان سخنانش درباره انتقادهای مطرح شده با عنوان تخصیص ارز برای واردات غذای حیوانات خانگی، اظهار کرد:

طبق قانون ثبت سفارش یعنی مجوز ورود کالاهی اساسی به کشور، هر کالایی که ثبت سفارش داشته باشد، وزارتخانه مجوز دهنده، ضرورت و نیاز ورود آن را تشخیص داده است و متعاقباً امکان خرید و انتقال ارز را هم دارد.

بر این اساس بانک مرکزی نقشی در انتخاب کالاهای اساسی نداشته و صرفاً کد ثبت معاملات ارزی یا همان تخصیص را به ثبت سفارش‌های مورد تایید وزارت صنعت ارائه می‌کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول