کد خبر:248709
پ
مدیرکل دفتر طرح‌های تجدیدپذیر
مدیرکل دفتر طرح‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ساتبا:

آغاز ثبت نام مشترکان پر مصرف برای پنل خورشیدی

مدیرکل دفتر طرح‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ساتبا از آغاز ثبت نام مشترکان پر مصرف برای پنل خورشیدی خبر داد.

مدیرکل دفتر طرح‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ساتبا از آغاز ثبت نام مشترکان پر مصرف برای پنل خورشیدی خبر داد.

 

*** آغاز ثبت نام مشترکان پر مصرف برای پنل خورشیدی

 

به ‌گزارش خبرگزاری صنایع، محمدتقی زیاری از آغاز ثبت نام مشترکان پر مصرف برای پنل خورشیدی خبر داد و اظهار کرد:

مقرر است با توجه به محدودیت‌های منابع مالی متناسب با آمار تقاضاهای ثبت‌ شده در مناطق مختلف در سایت ساتبا، یک استان به عنوان مرحله آزمایش اجرایی طرح انتخاب شود.

وی هزینه احداث یک سامانه خورشیدی خانگی کوچک مقیاس با ظرفیت عملی ۶۰۰ وات را حدود ۱۵۰ میلیون ریال اعلام کرد و از مشخص شدن ساز و کار ثبت‌نام متقاضیان برای نصب سامانه‌های خورشیدی کوچک مقیاس خبر داد.

 

زیاری با اشاره به برنامه‌ریزی انجام شده در وزارت نیرو برای ترغیب مشارکت مشترکان پرمصرف بخش خانگی برای اجرایی کردن طرح سامانه‌های خورشیدی کوچک‌ مقیاس در قالب برق امید، خاطرنشان کرد:

در این طرح برای هر خانوار پرمصرف خانگی که متقاضی است، احداث یک سامانه با ظرفیت اسمی حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ وات با حمایت دولت در نظر گرفته شده است.

ثبت‌نام متقاضیان پر مصرف خانگی در سایت ساتبا آغاز شده و مقرر است با توجه به محدودیت‌های منابع مالی متناسب با آمار تقاضاهای ثبت‌شده در مناطق مختلف در سایت ساتبا، یک استان به عنوان پایلوت اجرایی طرح انتخاب شود.

 

زیاری در ادامه، خاطرنشان ساخت:

بر این اساس مدل تامین مالی این طرح، سرمایه‌گذاری لازم از طریق اخذ وام قرض‌الحسنه از سیستم بانکی توسط متقاضی صورت می‌پذیرد و پرداخت سود وام توسط دولت انجام می‌شود.

در این طرح معرفی ضامن و همچنین بازپرداخت اقساط اصل وام طی مدت زمان ۳۰ ماهه (یا حداکثر ۳ سال) باید توسط متقاضی انجام پذیرد.

 

*** پیش‌بینی کاهش هزینه‌های برق در قبوض برق

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل دفتر طرح‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ساتبا در پایان پیرامون اینکه رویه اجرایی طرح، مبلغ وام اخذ شده توسط متقاضیان در اختیار شرکت‌های مجری ذی‌صلاح قرار می‌گیرد، اظهار کرد:

سامانه‌های خودتأمین خورشیدی از این محل اجرایی می‌شوند و هیچ‌گونه مبلغی در اختیار متقاضی قرار نمی‌گیرد.

زیاری ضمن اشاره به برآورد فنی متوسط عملکرد یک سامانه خورشیدی ۶۰۰ واتی به‌ میزان ۹۰ کیلووات ساعت در ماه بر اساس شرایط اقلیمی کشور، از پیش‌بینی کاهش هزینه‌های برق در قبوض برق به‌ میزان تقریبی ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار ریال در ماه (متناسب با پله‌های مختلف تعرفه متقاضی) خبر داد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 7 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول