کد خبر:248306
پ
دبیر کانون سراسری انبوه سازان
دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان:

بورس مسکن کمکی به کاهش قیمت نمی‌کند

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان معتقد است بورس مسکن کمکی به کاهش قیمت مسکن در کشور نمی‌کند.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان معتقد است بورس مسکن کمکی به کاهش قیمت مسکن در کشور نمی‌کند.

 

*** بورس مسکن کمکی به کاهش قیمت نمی‌کند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فرشید پورحاجت با اشاره به اینکه بورس مسکن کمکی برای کاهش قیمت مسکن نمی‌کند، تصریح کرد:

بورس مسکن به تامین نقدینگی برای بنگاه های تولیدی کمک می‌کند، اقدامی که وزارت راه و شهرسازی در این حوزه می‌تواند انجام دهد، ساماندهی زمین هایی است که در دست دولت است.

تغییر طرح های تفصیلی در شهرها است و تامین نقدینگی برای بنگاه‌های تولیدی است، بخش خصوص وقتی وارد گردونه تولید شد تولید زیاد باعث تعادل بخشی برای مسکن می‌شود و ضرورتی هم به مداخلات دولت دیده نمی‌شود.

عملکرد بورس را مثبت نمی‌بینم چون متاسفانه شفاف نیست، لذا به این بورس امیدوار نیستم که بتوانیم مردم را از این طریق خانه دار کنیم.

 

*** قانون ساماندهی و تولید و عرضه مسکن

 

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با اشاره به قانون ساماندهی و تولید و عرضه مسکن و تصدی‌گری دولت در حوزه مسکن، اظهار کرد:

در چندین سال گذشته این دو موضوع گریبان حوزه مسکن شده و متاسفانه این تصدی گری منجر به صاحب مسکن شدن مردم هم نشده است. اتفاق بدی که چندین سونامی قیمت را در بخش مسکن روی داده و قدرت خرید مردم را به شدت کاهش داده است.

این موضوع طی ۱۰ سال گذشته با ادغام وزارتخانه‌های راه و ترابری و مسکن و شهرسازی سابق بدتر شده است. وقتی می‌گویند سیاست ورزی در حوزه مسکن شود یعنی یک متولی مسکن برنامه ریزی کند برای تمام دهک هایی که در جامعه زندگی کنند.

 

وی در ادامه، افزود:

با توجه به آن چیزی که روی داده ما مشاهده نمی‌کنیم دولت یک برنامه مشخصی برای حوزه تولید مسکن داشته باشد.

از این بدتر بخش خصوصی را هم در کنار خودش به عنوان مشورت گیرنده قرار نداده و با آمار و اطلاعات غلط به مردم فرکانس های نامناسبی را به بازار مسکن که یک بازار کاملا استراتژیک در حوزه اقتصاد کلان است، می‌دهد.

 

*** انتقاد دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان از ارائه آمار اشتباه بخش مسکن

 

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان در بخش دیگری از سخنانش از ارائه آمار اشتباه بخش مسکن از سوی نهادهای دولتی و خصوصی انتقاد کرد و گفت:

وزارت راه به دلیل عدم توانمندی در حوزه برنامه ریزی برای تولید مسکن به کارهای رسانه‌ای و دادن اطلاعات غلط به مردم متوسل می‌شود از جمله اینکه گفتند (مردم مسکن نخرید ارزان می شود) که دیدیم گران تر شد.

 

وی با اشاره به اینکه ۶ ماه تمام بخش خصوصی مردم را برای اطلاعات و آمار بخش مسکن معطل کردند در نهایت آخرین اطلاعات هم در یک پروپاگاندای رسانه ای اعلام کرد که قرار است به چه صورت آمار بازار مسکن را بدهد و از آن بدتر و شوربختانه اطلاعات آمار غلط داده و به جامعه منعکس کرده است، افزود:

متاسفانه در ۱۰ سال گذشته وقتی این دو وزارتخانه ادغام شد به واسطه تعدد کارهایی که در حیطه دو وزارتخانه سابق بوده و ادغام شده عملا حوزه مسکن از چرخه مناسبات خارج شده و وزارت راه و شهرسازی هم برنامه مناسبی را برای این قضیه نداشته است.در یک سال و نیم گذشته وزارت راه و شهرسازی طرح اقدام ملی مسکن را در تریبون‌ها اعلام می‌کند باعث شده به نظر بنده شان و جایگاه وزارتخانه در حد یک تعاونی مسکن کاهش پیدا کند.

 

*** وزارت راه باید برنامه‌ریزی لازم برای ایجاد تسهیلات مناسب داشته باشد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان در پایان با بیان اینکه تعاونی‌های مسکن کارایی لازم را نداشته‌اند، اظهار کرد:

آن چیزی که قانون ساماندهی اشاره دارد این است که فعالیت‌های اقتصادی در حوزه مسکن را یا باید بخش خصوصی یا بخش تعاون انجام دهد، یا در صورت لزوم بخش دولتی.

امروز در بحث اجرا و تولید مسکن در کشور نه تکلیف بخش خصوصی مشخص است و نه تکلیف بخش دولتی مشخص است و نه تکلیف بخش تعاون که بسیار بخش مهمی است.

وزارت راه و شهرسازی به جای اینکه بخواهد همه موضوعات مسکن را خودش مدیریت کند، با تامین زمین مناسب و ایجاد تسهیلات مناسب برای تولید و انتقال آن برای خریداران برنامه مشخصی را برای حوزه مسکن در تمام سطوح برنامه ریزی کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 7 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول