کد خبر:248270
پ
لطیفی
سخنگوی گمرک:

واردات ۲۱۰ میلیون دلار، موز به کشور با وجود ممنوعیت وارداتی

سخنگوی گمرک از واردات ۲۱۰ میلیون دلار موز به کشور با وجود ممنوعیت وارداتی خبر داد.

سخنگوی گمرک از واردات ۲۱۰ میلیون دلار موز به کشور با وجود ممنوعیت وارداتی خبر داد.

 

*** واردات موز به کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، روح الله لطیفی با توجه به آمار گمرک در خصوص واردات موز، اظهار داشت:

آمار‌های گمرک نشان می‌دهد که در ۹ ماهه سال ۹۹، ۳۰۸ هزار و ۹۷۰ تن موز به ارزش ۲۱۰ میلیون و ۳۲۱ هزار و ۵۶ دلار وارد کشور شده است.

آمار واردات این کالا در سال ۹۸ حاکی است ۳۳۴ هزار و ۲۵۲ تن موز به ارزش ۲۲۶ میلیون و ۶۹ هزار و ۵۲۷ دلار وارد کشور شده است.

باتوجه به این که واردات موز از اردیبهشت سال جاری  ممنوع شده بود، با مقایسه این آمار‌ها به راحتی می‌توان متوجه می‌شد که میزان واردات موز نسبت به سال ۹۸ تغییری چندانی نداشته است.

 

*** رتبه کشور‌های اصلی تولیدکننده‌موز چند است؟

 

 به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی گمرک در پایان با بیان اینکه کشور‌های طرف معامله در واردات موز به ترتیب ترکیه، هند، فیلیپین، اکوادور، پاکستان، امارات متحده عربی، فدراسیون روسیه و ویتنام بوده‌اند، افزود:

نکته قابل تامل در واردات این کالا این است که کشور‌های اصلی تولیدکننده موز مثل اکوادور و فیلیپین در رتبه اول واردات نیستند و رتبه اول واردات با تفاوتی چشمگیر متعلق به کشور ترکیه است.

نکته مهم دیگر در آمار تفکیک شده واردات از کشور‌های صادرکننده موز به ایران قیمت تمام شده هر کیلو موز برای آن کشور است به این صورت که اگر ارزش دلاری موز وارد شده از ترکیه را به وزن آن تقسیم کنیم متوجه می‌شویم که هر چند ترکیه به عنوان یک واسطه به ایران موز صادر کرده، اما قیمت موز صادر شده از ترکیه به ایران ارزان‌تر از قیمت موز صادر شده از اکوادور به ایران است.

 

انتهای پیام/// 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + هشت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول