کد خبر:248329
پ
بازارگردانان
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

ممنوع کردن فروش سهم توسط بازارگردانان در معاملات بازار بورس

ممنوع کردن فروش سهم توسط بازارگردانان می‌تواند یکی از تصمیمات عجیب سازمان بورس برای حمایت از بازار سرمایه باشد.

ممنوع کردن فروش سهم توسط بازارگردانان می‌تواند یکی از تصمیمات عجیب سازمان بورس برای حمایت از بازار سرمایه باشد.

 

*** بازارگردانان حق فروش سهام ندارند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بررسی تصمیمات، بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های سازمان بورس در ماه‌های گذشته نشان می‌دهد، این سازمان پس از مردادماه سال جاری که تصمیمات عجیبی مانند دو تکه کردن بازار سرمایه گرفته بود، دوباره در حال بازگشت به دوران گرفتن تصمیمات خلق الساعه است.

امروز و در اوج بازار که شاخص کل روند ۱۶ هزار واحد کاهش رو طی کرده بود، سازمان بورس اعلام کرد بازارگردانان حق فروش سهام ندارند و فقط باید در سمت خرید سفارش‌گذاری داشته باشند.

اما یک پرسش ساده را باید از سازمان بورس پرسید، این بازارگردانان در صورتی که نتوانند فروشی انجام دهند با کدام منابع می‌توانند، خرید داشته باشند؟

این تصمیم در زمانی اتخاذ و اعلام می‌شود که حدود یک ساعت از زمان آغاز بازار گذشته، نشان می دهد سازمان بورس از افت شاخص به زیر یک میلیون و چهارصد هزار واحد می ترسد و در حال جلوگیری از این موضوع است.

سازمان بورس در صورتی که قصد حمایت از سهامداران را دارد باید این تصمیم را پیش از آغاز بازار بگیرد تا سهامداران خرد استراتژی معاملاتی خود را تعیین کنند.

 

*** حجم بالای عرضه در روزهای آینده

 

تصمیم سازمان بورس در این خصوص تضمین کننده روند منفی شاخص طی روزهای آینده خواهد بود.

این شرکت‌های حقوقی که با نام بازارگردان فعالیت می‌کنند، در صورتی که امروز تنها به خرید روی بیاورند، باید در روزهای آینده این خریدها را به فروش برسانند که این مساله در صورتی که قیمت نماد رشد داشته باشد، نوسان‌گیری را از طرف این بازارگردانان قانونی می‌کند.

عرضه‌های این بازارگردانان می‌تواند روزهای آینده را با حجم بالای عرضه مواجه کرده و شاخص را باز هم منفی کند.

با اعلام این دستورالعمل روند شاخص کل و شاخص کل هموزن تا حدودی به سمت رشد حرکت کرد، اما خرید توسط حقوقی‌ها در صف‌های فروش و یا قیمت‌های پایین نمی‌تواند دوام چندانی داشته باشد.

البته باید این مساله را نیز در نظر گرفت که اکثر بازارگردان‌ها، دارای کدهای حقیقی نیز هستند و سهام زیادی هم در این کدهای حقیقی موجود می‌باشد و از طریق این کدهای حقیقی نیز می‌توانند بازار را هدایت کنند.  

 

*** معاملات شستا، مشت نمونه خروار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نمونه بارز این مساله را می‌توان در معاملات نماد شستا مشاهده کرد، به طوری که شستا از صبح امروز تا پایان بازار، چندین مرتبه به صف خرید رفته است و حتی صف ۴۰ میلیونی خرید نیز برای این سهام تشکیل شده است، اما این صف با عرضه بالا از بین رفته و دوباره قیمت آن نوسانی شده است.

با نگاهی به روند خرید و فروش شستا مشخص می شود، شرکت‌های حقوقی این شرکت تا ساعت ۱۲ امروز حدود ۱۹ میلیون سهم خریده‌اند و حدود ۱۶ میلیون نیز فروخته‌اند، اما میزان خرید و فروش کل شستا حدود ۲۲۶ میلیون سهم بوده است، یعنی درصد خرید و فروش این نماد به ترتیب ۸ و ۷ درصد بوده است.

چگونگی بر هم زدن تعادل یک سهم در بورس توسط بازارگردانان این نماد می‌تواند در کنار کدهای حقیقی این شرکت رخ دهد که سازمان بورس با ممنوع کردن فروش سهام توسط بازارگردان، کدهای حقیقی بازارگردانان را فعال کرده است.

 

 

فارس

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول