کد خبر:248156
پ
راستاد
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی:

آخرین وضعیت کالاهای متروکه در بنادر/ ۷۰۰ هزار تن کالا در فرایند متروکه شدن قرار دارند

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، آخرین وضعیت کالاهای متروکه در بنادر را تشریح کرد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، آخرین وضعیت کالاهای متروکه در بنادر را تشریح کرد.

 

*** کالاهای متروکه در بنادر

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد راستاد پیرامون مشکلات ماندگاری بیش از حد کالاهای اساسی و دیگر محصولات وارداتی در بنادر و گمرکات، اظهار داشت:

به صورت روتین صاحبان کالایی که بدون داشتن عذر موجه و با وجود انجام شدن تشریفات لازم کالاهایشان بیش از حد در بنادر بماند مشمول تعرفه‌های تصاعدی خواهند شد که البته این مکانیسم تعرفه‌ای خود در سرعت بخشیدن به ترخیص کالاها از بنادر کمک کردند.

 

وی با بیان اینکه تعرفه‌های تصاعدی و دیگر جریمه‌ها برای صاحبان کالایی که تعمدا بار خود را ترخیص نمی‌کنند، بخشیده نخواهد شد، گفت:

فرایند متروکه شدن کالا دارای مراحل قانونی و روتینی است و صاحبان کالایی که بیش از بازه زمانی مشخصه اعلام شده کالایشان در گمرک باقی بماند ضمن اینکه مشمول تعرفه‌های تصاعدی می‌شوند پس از تذکرات و هشدارهای داده شده به آنها، کالاهایشان در فرایند متروکه شدن قرار می‌گیرد.

 

*** فرایند متروکه شدن کالا در گمرکات

 

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پایان پیرامون فرایند متروکه شدن کالا در بنادر، بیان کرد:

در حال حاضر بیش از ۷۰۰ هزار تن کالا و از نظر کانتینری بیش از ۲۰ هزار TEU کالا در فرایند متروکه شدن در بنادر قرار گرفته‌اند.

سازمان بنادر و دریانوردی طبق وظیفه ذاتی خود همواره با سرعت و دقت بالا نسبت به تخلیه و بارگیری کالاها از کشتی اقدام می‌کند و در این زمینه نرم بسیار بالایی در مقایسه با استانداردهای بین‌المللی دارد و همین مساله سبب شده تا هیچ دموراژی بابت پایین بودن سرعت و کیفیت تخلیه و بارگیری کالا به کشور و صاحبان کالا تحمیل نشود.

 

*** ماندگاری کالاهای اساسی گمرکات 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، چند ماهی است مساله ماندگاری بیش از حد کالاهای اساسی و دیگر محصولات وارداتی در بنادر و گمرکات کشور مشکل‌دار شده و در این بازه زمانی مسئولان دستگاه‌های مختلف هشدارها و اولتیماتوم‌های بسیاری به صاحبان این کالاها داده‌اند اما به نظر می‌رسد برخی از این واردکنندگان تعمدا کالای خود را در بنادر نگه می‌دارند که البته انگیزه‌های غیرموجه متعددی برای خودشان دارند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول