کد خبر:248345
پ
نهاده
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

راهکارهای حل مشکلات نهاده‌های دام و طیور

وزارت جهاد کشاورزی مدت‌ها است درگیر رفع مشکلات نهاده‌های دام و طیور بوده و در این بین راهکارهایی برای حل مشکلات از سوی کارشناسان مطرح می‌شود.

وزارت جهاد کشاورزی مدت‌ها است درگیر رفع مشکلات نهاده‌های دام و طیور بوده و در این بین راهکارهایی برای حل مشکلات از سوی کارشناسان مطرح می‌شود.

 

*** جلسه هم اندیشی درباره مشکلات نهاده‌های دام

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، جلسه هم اندیشی مرکز پژوهش‌های مجلس با نخبگان و مسئولان درباره مشکلات نهاده‌های دام کشور برگزار شد، در این نشست حاضران به وضعیت موجود نها‌ده‌ها و راهکارهایی برای آینده پرداختند.

عدم اختصاص ارز به موقع از سوی بانک مرکزی، مشکلات در توزیع نها‌ده، سرگردانی مسوولیت‌ها بین دو وزارتخانه جهاد کشاورزی و صنعت، توجه نکردن وزارت جهاد کشاورزی به قانون افزایش تولید و کاهش وابستگی، وجود انحصار در واردات، رشد قیمت ۳۰ درصدی نهاده در بازارهای جهانی و نداشتن برنامه از عمده مشکلاتی بود که حاضران به آن اشاره کردند.

 

*** راهکارهای مشکلات نهاده کشور

 

در این نشست،‌ رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با جمع‌بندی صبحت‌ها و با اشاره به راهکارهای موجود، اظهار کرد:

وزارت جهاد کشاورزی باید بر اساس قانون که در کالاهای اساسی سالانه تولید را ۱۰ درصد افزایش دهد به آن عمل کند، واردات محدود به چند قلم کالا نباشد و نهاده‌های دیگری هم هست که چه در تولید و یا واردات می‌تواند جایگزین باشد، همچنین به جابجایی مسولیت‌ها بین دو وزارتخانه خاتمه داده شود چراکه این‌ها به تولید و واردات ضربه می‌زند.

 

علیرضا زاکانی در پایان با ارائه راهکارهای دیگر، تصریح کرد:

تسهیلاتی برای تخلیه محموله‌ها در نظر گرفته شود تا از ایجاد رسوب کالا جلوگیری شود، مشکلات توزیع نها‌ده‌ها در داخل برطرف شود، به شکل گیری بازار سیاه نهاده پایان داده شود، به عواقب حذف ارز ترجیحی توجه شود و اگر قرار است حذف شود برنامه‌ای برای جلوگیری از عواقب آن وجود داشته باشد به طوری که ۱۰ میلیارد دلار ارز ترجیحی در بودجه ۱۴۰۰ گذاشته شده که اگر حذف شود هر خانوار ایرانی ۲۲ میلیون تومان هزینه بیشتری تحمل می‌کند.

 

*** ۶۰۰ میلیون دلار ارز گرفتند نهاد‌ه وارد نکردند

 

در این نشست نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس به چند مشکل اشاره کرد که بیشتر به ضعف وزارت جهاد کشاورزی مربوط می‌شد نخست اینکه طرح‌های آبیاری سیستان و خوزستان به خوبی پیش نرفته که در این صورت می توانست ۸٫۵ میلیون تن به تولید علوفه کشور اضافه کند، کشت فرا سرزمینی را ایران نتوانسته پیش ببرد، اما قطر در قطعات ۲۰ هزار هکتاری در استان دیاله عراق کشت و کار می‌کند، عربستان هم در قطعات ۱۰۰ هزار هکتار در کشورهای حاشیه خلیج فارس اقدام به کشت و کار می‌کند.

از نظر وی این روش ۷۰ سال است که توسط کشورهای اروپایی و آمریکایی دنبال می‌شود.

 

محمد جواد عسگری پیرامون واردات نهاد‌ه، بیان کرد:

این را هم گفت که سال ۹۸ به میزان ۴۵۰ میلیون دلار و در سال ۹۹ به میزان ۱۴۵ میلیون دلار برای واردات نهاده ارز داده شده، اما این نهاده‌ها به کشور وارد نشده است دولت باید درباره سرانجام این ارزها گزارش بدهد.

 

*** سوء مدیریت در توزیع نهاده

 

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان به مشکلات توزیع نهاده در داخل هم اشاره کرد و آن را سوءمدیریت تعبیر کرد و اظهار داشت:

سامانه بازارگاه ۴ اشکال اساسی دارد نخست اینکه دخالت مدیریتی در این سامانه وجود دارد و همه چیز آنطور که ثبت اولیه شده پیش نمی‌رود، دوم بخش خصوصی اطلاعات خرید را وارد نمی کند سوم تولید کنندگان خرد امکان ثبت سفارش ندارند و چهارم امکان نظارت کمیسیون های متولی نظیر کمیسیون کشاورزی مجلس وجود ندارد.

 

*** دو نظر درباره حذف ارز ترجیحی

 

در این نشست تقریبا همه درباره حذف ارز ترجیحی نها‌ده‌های دامی اتفاق نظر داشتند، اما مخالفان از عواقب آن نگران بودند.

برخی مشکلات فعلی نهاده را از ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌دانستند که باعث رانت و فساد شده است و باید حذف شود که در این صورت احتمال دارد قیمت محصولی مانند مرغ از کیلویی ۴۰ هزار تومان هم فراتر برود، اما در این شرایط دولت باید یارانه را به بخش تولید کنندگان و مصرف کنندگان بدهد، البته برخی هم معتقد بودند که قیمت‌ها اتفاقا رقابتی می‌شود و افزایش نمی‌یابد.

 

*** بانک مرکزی ۴ ماه نخست امسال ارزی اختصاص نداد

 

فعالان تولید دام و طیور اعلام کردند که بانک مرکزی در ۴ ماه اول سال جاری ارزی به واردات نهاده اختصاص نداد و این شکاف بزرگی را در تامین ایجاد کرد که بعدا هم این جبران نشد آنها تاکید کردند که اختصاص ارز و تامین نها‌ده به خاطر اینکه با موجود زنده طرف هستیم باید بدون توقف باشد.

آن‌ها پیشنهاد دادند که بانک مرکزی به کالاهای رسوب شده در گمرک سریع تر ارز اختصاص دهد و ترخیص آن‌ها را در اولویت قرار دهد که اکنون ۱٫۲ میلیون تن ذرت، ۴۰۰ هزار تن سویا و ۱۷۰ هزار تن جو در گمرک مانده و ترخیص نمی‌شود.

همچنین گفته شد که از ظرفیت بخش خصوصی بیشتر استفاده شود این‌ها می توانند با اعتباری که سال‌ها کسب کرده‌اند نهاده وارد کنند و دولت ارز آن‌ها را بعدا بدهد اما دولت تمرکز خود را روی دو شرکت دولتی خود یعنی شرکت پشتیبانی امور دام و شرکت بازرگانی دولتی برای واردات قرار داده است.

 

*** نهاده بازار آزاد از کجا می آید؟

 

در این نشست از شکل‌گیری بازار آزاد نهاده به عنوان مشکل اصلی نام برده شد در حالی که وزارت جهاد کشاورزی می گوید آن‌ها به هیچ عنوان حق ندارند نهاد‌ه وارداتی خود را در بازار آزاد بفروشند، در این جلسه عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس تاکید کرد که طبق بررسی‌ها ۵۵ درصد نهاد‌ه وارداتی در بازار آزاد عرضه می‌شود پیش از این نیز مرتضی رضایی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی این رقم را ۶۵ درصد گفته بود.

در این نشست کسی اشاره نکرد که این بازار آزاد چگونه شکل می‌گیرد و حتی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی که خود مدتی است به عنوان مسوول توزیع نهاد‌ه‌های دامی از طریق بازارگاه منصوب شده است نیز گفت من هم واقعا نمی‌دانم و باید تمام سیستم‌های نظارتی و اطلاعاتی در این باره بررسی کنند.

آنچه درباره آن همه حاضران اظهار بی‌اطلاعی کردند مربوط به نصف ۴٫۵ تا ۶ میلیارد دلار واردات نهاده است، یعنی ۳ میلیارد دلار که در بازار آزاد عرضه می شود و در واقع اگر فقط سر این کلاف پیدا شود همه مشکلات حل خواهد شد.

همچنین تاکید شد که قیمت نهاده دامی حدود ۳۰ درصد افزایش یافته و دولت باید به موقع وارد می‌کرد در ادامه هم باید تدبیر کند که قبل از پایان سال واردات خود را انجام دهد.

 

*** با این دست فرمان انبارها خالی می‌ماند

 

در این نشست مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور که به عنوان بخش دولتی مسئولیت واردات نهاده را برعهده دارد، اظهار کرد:

۲ میلیون نها‌ده روی آب است که باید تا آخر این ماه آزاد شود، همچنین کشور در اسفند و فروردین جو و ندارد و دچار مشکل اساسی خواهد شد.

 

محمدرضا طلایی در پایان پیرامون مشکل نها‌ده‌ها، تصریح کرد:

مشکل اصلی نهاده از اردیبهشت، خرداد و تیر است و با این دست فرمان که می‌رویم این مشکلات حل نمی‌شود و باید انبارها را در اسفند ماه پر کنیم.

 

*** سیاست غلط خرید تضمینی مشکل نهاده

 

نیمی از نیاز به نهاده جو وارداتی است و این انتقاد وارد است که امکان کشت این محصول تقریبا در همه مناطق آب و هوایی کشور وجود دارد.

گیاهی است مقاوم به خشکی و شوری اما به دلیل سیاست‌های غلط دولت در تعیین نرخ خرید تضمینی کشاورزان به جای این محصول هندوانه و خربزه می کارند و می شویم دومین کشور بزرگ تولید کننده هندوانه جهان اما وارد کننده بزرگ نهاده.

 

*** ۹ هزار واحد مرغداری سهمیه می‌گیرند اما تولید ندارند

 

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس نیز به مشکلات توزیع نها‌ده توسط بازارگاه اشاره کرد و اظهار داشت:

۵۵ درصد نهاده‌ها در بازارگاه بارگذاری نمی‌شود، اما امکان فروش سهم نها‌ده دارد.

 

احد آزادیخواه در ادامه افزود:

۹ هزار واحد تولیدی ندارند اما سهمیه این واحدها را می‌گیرند، همچنین کارخانه‌های خوراک هم امکان فروش دارند، فرایند بازارگاه در دست دو وزارتخانه است و بخشی از نها‌ده‌ها هم در حوزه سرک از بین می‌رود.

 

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان با ارائه چند پیشنهاد، اظهار کرد:

اختیارات باید کلا به وزارت جهاد کشاورزی برگردد و سهمیه‌بندی بر اساس پروتئین تحویلی از سوی مرغ‌داران باشد یعنی به ازای مرغی که تحویل می‌دهند نهاده بگیرند، همچنین سایر وزارتخانه‌ها نیز مانند زیرمجموعه‌های وزارت اقتصاد و وزارت راه و شهرسازی هم به این سامانه وصل شوند.

در واقع بخش دیگری از مشکلات نیز به خاطر گمرک و راهداری است و باید از ظرفیت اتحادیه‌ها استفاده شود و برای مشکلات انبارداری تعرفه پلکانی تعریف شده و بانک مرکزی هم ارز را به موقع تحویل دهد.

 

*** کلید مشکل نهاده کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در این نشست از هر چه گفته شد و برخی حرفهایی هم که بخش خصوصی می گفتند بیشتر منافع شخصی به منافع ملی ارجح بود و دو موضوع اصلی کاملا بی جواب ماند که به نظر می‌رسد کلید مشکلات نها‌ده کشور است.

نخست اینکه وزارت جهاد چرا نمی‌تواند نهاده‌ای مانند جو را کافی تولید کند، اما جایگاه دوم تولید هندوانه دنیا را دارد و دوم اینکه ۳ میلیارد دلار نها‌ده‌ای که در بازار آزاد به قیمت‌های تا ۵ برابر توزیع می‌شود از کجا می‌آید؟ چه کسانی قانون را دور می‌زنند؟ چگونه دور می زنند؟

در این نشست بیشتر وارد کنندگان نهاده حضور داشتند و از تولید کنندگان خبری نبود، حتی مسوولان بخش زراعت که متولی تولید نها‌ده هستند به رغم اینکه دعوت بودند اما حضور نداشتند، مرتضی رضایی معاون امور دام وزارت جهاد هم اجازه نداد صحبت‌هایش منتشر شود.

 

 

فارس

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 11 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول