کد خبر:248194
پ
لطیفی
سخنگوی گمرک:

تجارت خارجی ۷.۳ میلیارد دلاری ایران در آذرماه

سخنگوی گمرک از تجارت ۷.۳ میلیارد دلاری ایران در آذرماه خبر داد.

سخنگوی گمرک از تجارت ۷.۳ میلیارد دلاری ایران در آذرماه خبر داد.

 

*** تجارت خارجی در آذر

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید روح اله لطیفی درباره تجارت خارجی کشور، اظهار داشت:

تجارت خارجی ایران در آذرماه، ۶۳۴ میلیون دلار افزایش در واردات و ۴۳۴ میلیون دلار رشد در صادرات را نسبت به آبان ماه تجربه کرده است.

در آبان ماه عملکرد تجارت خارجی ایران ۶ میلیارد و ۳۰۲ میلیون دلار بود که سهم صادرات سه میلیارد و ۲۱۰ میلیون دلار و سهم واردات سه میلیارد و ۹۲ میلیون دلار بود.

در آذر ماه، هفت میلیارد و ۳۷۰ میلیون دلار عملکرد تجاری ایران ثبت شد که نسبت به آبان ماه، ۱۷ درصد معادل یک میلیارد و ۶۸ میلیون دلار رشد را تجربه کرد.

 

وی در ادامه افزود: در آذرماه صادرات با رشد ۱۳.۵ درصدی به سه میلیارد و ۶۶۴ میلیون دلار و واردات با رشد ۲۰.۵ درصدی به سه میلیارد و ۷۲۶ میلیون دلار رسید.

 

*** مقاصد صادراتی

 

سخنگوی گمرک در خصوص مقاصد صادراتی کشور در آذرماه، بیان داشت:

چین با دو میلیون و ۴۶۸ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۷۶ میلیون دلار، عراق با یک میلیون و ۴۸۰ هزار تن به ارزش ۵۶۸ میلیون دلار، امارات با یک میلیون و ۵۰۳ هزار تن به ارزش ۵۶۴ میلیون دلار، ترکیه با ۳۳۳ هزار تن به ارزش ۲۳۵ میلیون دلار و افغانستان با ۵۲۶ هزار تن به ارزش ۱۹۹میلیون دلار، پنج مقصد نخست صادراتی بودند که ۶ میلیون و ۳۱۰ هزار تن کالا و ارزش دو میلیارد و ۶۴۲ میلیون دلار شامل ۶۷ درصد کل وزن و ۷۲.۵ درصد ارزش کالاهای صادراتی در آذرماه را به خود اختصاص دادند.

 

*** واردات کالا

 

وی در خصوص کشورهای طرف معامله با ایران برای واردات کالا، گفت:

چین با ۳۵۴ هزار تن به ارزش یک میلیارد و سه میلیون دلار، امارات با ۵۰۶ هزار تن به ارزش ۸۵۴ میلیون دلار، ترکیه با ۳۱۶ هزار تن به ارزش ۳۶۷ میلیون دلار، هند با ۲۱۲ هزار تن به ارزش ۲۲۹ میلیون دلار و آلمان با ۲۷ هزار تن به ارزش ۱۶۰ میلیون دلار، به ترتیب پنج کشور نخست وارداتی بودند که ۴۵ درصد وزن و ۷۰ درصد ارزش واردات در آذرماه به این پنج کشور اختصاص داشت.

 

*** واردات ۲۵ گروه کالایی

 

لطیفی در خصوص ۲۵ گروه کالایی برای واردات به کشور گفت:

از مجموع ۲۵ میلیون تن کالای واردات به کشور، ۱۷ میلیون و ۴۶۰ هزار تن کالای اساسی بوده که در آذر ماه سهم آن دو میلیون و ۱۳۶هزار و ۱۷۵ تن بوده است.
در آبان ماه یک میلیون و ۶۴۲ هزار و ۵۸ تن کالای اساسی از گمرکات کشور ترخیص شد، این در حالی است که در آذرماه با رشد ۳۰ درصدی و افزایش ۴۹۴ هزار و ۱۱۷ تنی نسبت به ماه قبل به بیش از ۲ میلیون و ۱۳۶ هزار تن رسیده است که نشان از سرعت بخشی عملیات ترخیص کالاهای اساسی درآبان ماه بر اساس مصوبات دولت دارد.

 

*** ترانزیت در ۹ ماهه سال

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی گمرک در پایان میزان کالاهای عبوری از کشور گفت:

در ۹ ماهه سال جاری پنج میلیون و ۱۸۹هزار تن کالا از مسیر ایران ترانزیت شده است که سهم آذرماه ۷۱۸ هزارتن بوده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول