کد خبر:248167
پ
محمدباقر قالیباف
رئیس مجلس شورای اسلامی:

بودجه ۱۴۰۰ نیازمند اصلاحات اساسی/کسری تراز عملیاتی ۱۱۷ درصد افزایش یافته است

رئیس مجلس شورای اسلامی معتقد است، لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیاز به اصلاحات اساسی دارد، چراکه کسری تراز عملیاتی آن نسبت به سال قبل ۱۱۷ درصد افزایش یافته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی معتقد است، لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیاز به اصلاحات اساسی دارد، چراکه کسری تراز عملیاتی آن نسبت به سال قبل ۱۱۷ درصد افزایش یافته است.

 

*** لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیازمند اصلاحات اساسی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدباقر قالیباف ۷ دی‌ماه در نطق پیش از دستور مجلس درباره لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، اظهار کرد:

مهمترین موضوع این روزها مسئله بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ است، چراکه بودجه مهمترین سند سالانه حکمرانی کشور است که هم جهت‌گیری‌های کلان و اساسی اقتصادی در آن نمود پیدا می‌کند و هم در زندگی جاری مردم تأثیر ملموس می‌گذارد.

 

وی در ادامه افزود:

ما معتقدیم لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ نیاز به اصلاحات اساسی دارد چرا که کسری تراز عملیاتی لایحه بودجه نسبت به بودجه سال قبل، ۱۱۷ درصد رشد داشته است و هزینه‌ها ۴۷ درصد افزایش پیدا کرده در حالی که درآمدها حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است.

کشور ما فرصت‌هایی چون سه هزار میلیارد نقدینگی، اموال، املاک و دارایی های دولتی، معادن و منابع طبیعی بیشمار، سرمایه انسانی و علم و دانش تخصصی بسیار زیادی دارد و چنین کشوری می‌تواند حتی در همین بودجه، کسری تراز عملیاتی را کاهش دهد.

 

*** وابستگی به بودجه نفت

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه وابستگی بودجه به نفت باید به حداقل و بلکه به صفر برسد، گفت:

منابع نفتی نباید صرف هزینه‌های جاری کشور شود و پیشران‌هایی که تولید و اشتغال را رونق می‌دهند، باید از این منبع تامین شوند و دولت منابع پایداری را باید ایجاد کند که به معیشت و کسب و کار مردم و تولید کشور لطمه نزند و شکاف طبقاتی را کاهش و عدالت اجتماعی را گسترش دهد.

 

قالیباف با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب، متذکر شد:

همانطور که رهبر معظم انقلاب در جلسه اخیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی فرمودند که این راهکارها وجود دارد و کارشناسان این راهکارها را پیشنهاد داده‌اند.

امیدوارم نخبگان و صاحب نظران در این ایام، مجلس و دولت را با نظرات کارشناسی خود همراهی کنند.

 

*** اهمیت لایحه بودجه ۱۴۰۰

 

وی در خصوص اهمیت لایحه بودجه ۱۴۰۰، تصریح کرد:

این سند، مهمترین موضوع تبادل نظر و گفتگو میان جامعه نخبگانی کشور، دولت و مجلس است.

جامعه هم باید آگاه باشد که این سند چه تاثیری در زندگی آنان می‌گذارد و چرا همه کارشناسان اذعان دارند که ریشه همه مشکلات اقتصادی کشور، در کسری بودجه و شیوه تامین و جبران این کسری بودجه است.

مردم باید بدانند که شیوه نادرست جبران کسری بودجه چگونه در زندگی آنان موثر خواهد بود و سفره آنان را کوچکتر خواهد کرد و به تورم دامن می زند.

 

قالیباف در ادامه، تاکید کرد:

باید از سند بودجه کشور این راهکارها با توافق مجلس و دولت لحاظ شود تا از تورم بیشتر، بیکاری بیشتر، شکاف طبقاتی بیشتر و فشار مضاعف بر معیشت مردم به ویژه اقشار کم درآمد جلوگیری کرد.

ما نیاز به همت و جدیت و شجاعت در تصمیم‌گیری و اجرا داریم و آشفتگی‌های سند مالی بودجه را باید تا حد امکان برطرف کنیم و انضباط در نظام بودجه‌ریزی را باید اولویت خود بدانیم.

 

وی با بیان اینکه اصلاح اقتصاد کشور در گرو اصلاح، تنظیم و تصویب هوشمندانه لایحه بودجه کل کشور است، گفت:

ان شاءالله و به لطف خداوند متعال و با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و تلاش مجدانه همکاران در مجلس شورای اسلامی و همراهی دولت، بتوانیم بهترین تصمیم را به نفع مردم و کشور بگیریم.

همچنین همکاران بنده در کمیسیون تلفیق تلاش خواهند کرد تا لایحه بودجه ۱۴۰۰ را در منابع، مصارف و بخش انضباط مالی به دقت بررسی و رسیدگی کنند.

 

*** همکاری مجلس با دولت برای تهیه واکسن کرونا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان پیرامون همه‌گیری بیماری کرونا، اظهار کرد:

اولویت و تأکید اصلی ما روی سلامت مردم و رفع هرچه سریعتر مشکلات و محدودیت‌ها است و هر مسیری که ما را سریع تر و مطمئن تر به هدف رفع دغدغه‌های مردم در خصوص کرونا برساند، باید در دستور کار قرار گیرد.

مردم عزیز ما مطمئن باشند که مجلس در این موضوع با استفاده از توان کارشناسی متخصصان برای تأمین مالی تولید واکسن داخلی و یا خرید و یا وارد کردن واکسن با دولت همکاری لازم را خواهد کرد

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول