کد خبر:248385
پ
مسکن
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

اوراق تسهیلات مسکن در آستانه سقوط به کانال ۴۰ هزار تومان

قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن در معاملات ۷ دی‌ماه به کف کانال ۵۰ هزار تومانی سقوط کرد و در آستانه بازگشت به کانال ۴۰ هزار تومانی و نرخ های فروردین سال جاری قرار گرفت.

قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن در معاملات ۷ دی‌ماه به کف کانال ۵۰ هزار تومانی سقوط کرد و در آستانه بازگشت به کانال ۴۰ هزار تومانی و نرخ های فروردین سال جاری قرار گرفت.

 

*** قیمت اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، قیمت اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در معاملات ۷ دی‌ماه با روند کاهشی به پایان رسید و قیمت بیشتر این نمادها در بازه ۵۰ تا ۵۳ هزار تومان کشف شد.

بر این اساس، قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن صادره در آذر ۹۹ با نماد «تسه ۹۹۰۹»، ۵۳ هزار و ۱۶۴ تومان بود که یکی از گران‌ترین اوراق هفتم دی‌ماه محسوب شده و بیشترین تعداد معاملات نیز با حدود ۳۱ هزار برگه، به این نماد اختصاص داشت.

از دیگر نمادهای گران قیمت، اوراق تسهیلات مسکن صادره در دی ۹۸ با قیمت ۵۴ هزار و ۸۸۰ تومان بود که حدود ۳۰۰۰ برگه از این نماد در معاملات ۷ دی فروخته شد.

ارزان‌ترین اوراق تسهیلات مسکن معاملات نیز به نماد «تسه ۹۷۱۰» (اوراق تسهیلات مسکن دی ۹۷) با ۴۱ هزار و ۳۸۵ تومان و فروش ۴۱۶۸ برگه اختصاص یافت که با توجه به اینکه این نماد در آستانه اتمام تاریخ اعتبار است، ارزان‌تر از سایر نمادها خرید و فروش شد.

همچنین نماد «تسه ۹۷۱۱» (اوراق تسهیلات مسکن بهمن ۹۷) که ماه آینده اعتبار آن به پایان می‌رسد، جزو نمادهای ارزان‌قیمت ۷ دی‌ماه بود که حدود ۲۰۰۰ برگه با قیمت ۴۹ هزار و ۹۵۸ تومان فروخته شد.

 

*** بازگشت نرخ اوراق تسهیلات مسکن به قیمت اردیبهشت 

 

قیمت‌های هفتم دی‌ماه اوراق تسهیلات مسکن تقریباً با قیمت این برگه‌ها در اردیبهشت ماه سال جاری برابری می‌کند.

در حالی که قیمت هر برگه تسهیلات مسکن در سال ۹۸ و فروردین‌ماه سال جاری در بازه ۴۰ هزار تومانی قرار داشت، همزمان با اوج‌گیری بازار سرمایه از یک سو و بازار مسکن از سوی دیگر و افزایش تقاضای خرید مسکن در ابتدای سال جاری، قیمت هر برگه در نیمه اردیبهشت‌ماه به سرعت وارد کانال ۵۰ هزار تومانی شد و تا مهر ماه سال جاری به حدود ۱۰۰ هزار تومان در هر برگه رسید.

این در حالی است که مهرماه سال جاری بیشترین افزایش قیمت ماهانه مسکن با رشد ۱۰ درصدی نسبت به ماه قبل از آن (شهریور ۹۹) رخ داد، به گونه‌ای که بالاترین میزان رشد ماهانه قیمت مسکن در ۱۰ سال اخیر را رقم زد.

اما همزمان با کاهش تعداد معاملات به دلیل کاهش تقاضای مسکن که آن نیز تابعی از دو فاکتور کاهش شدید قدرت خرید متقاضیان و همچنین کاهش و ثبات قیمت ارز بود، قیمت اوراق تسهیلات نیز به یک باره با افت ۳ کانالی، وارد کانال ۷۰ و سپس ۶۰ هزار تومانی در ماه‌های آبان و آذر شد.

 

*** احتمال ادامه روند کاهشی قیمت اوراق تسهیلات مسکن

 

در ادامه توقف تقاضای مسکن، کاهش قیمت اوراق تسهیلات در دی‎‌ماه نیز ادامه یافت و در حال حاضر در کف کانال ۵۰ هزار تومانی قرار دارد، به نظر می‌رسد با ادامه روند کاهش تقاضای خرید و فروش مسکن و نیز تداوم روند کاهشی قیمت آن، نرخ اوراق تسهیلات مسکن نیز به سرعت وارد کانال ۴۰ هزار تومانی شود.

به خصوص که از اتمام مهر‌ماه سال جاری بازار مسکن وارد فاز رکود غیر تورمی شده و همزمان با کاهش تعداد معاملات، قیمت‌ها نیز ثابت مانده است.

 

*** هزینه دریافت وام مسکن نصف شد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در حالی که در مهرماه سال جاری، زوجین متقاضی دریافت تسهیلات مسکن، می‌بایست بیش از ۴۰ میلیون تومان بابت خرید ۴۸۰ برگه تسهیلات مسکن با متوسط ۹۰ هزار تومان پرداخت می‌کردند، اما با توجه به افت ۴۴.۴ درصدی قیمت این برگه‌ها در روزهای اخیر، زوجین متقاضی دریافت تسهیلات خرید مسکن با در نظر گرفتن متوسط هر برگه، ۵۰ تا ۵۲ هزار تومان، باید ۲۴ تا ۲۵ میلیون تومان به عنوان هزینه خرید این اوراق پرداخت کنند

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول