کد خبر:248176
پ
نانوایی
رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران:

پیشنهاد افزایش ۷۰ درصدی قیمت نان تهرانی‌ها

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران پیشنهاد افزایش ۷۰ درصدی قیمت نان در این شهر را عنوان کرد.

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران پیشنهاد افزایش ۷۰ درصدی قیمت نان در این شهر را عنوان کرد.

 

*** مقاومت دولت در مقابل افزایش قیمت نان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بیژن نوروزمقدم با تاکید بر اینکه در ۵ سال، از سال ۹۳ تا ۹۸ به رغم افزایش نرخ تورم اجازه افزایش قیمت نان به نانوایی‌ها داده نشد، اظهار داشت:

به رغم اینکه فقط از سال ۹۸ تا سال ۹۹ میزان رشد نرخ تورم به اندازه تمام آن ۵ سال بود دولت همچنان در مقابل افزایش قیمت نان مقاومت می‌کرد.

در شهریور ۹۹ پس از ۸ ماه دوندگی اتحادیه، بالاخره مسئولان پذیرفتند که دیگر نانوایان نمی‌توانند به کار خود با قیمت‌های قبلی ادامه دهند و قیمت نان را ۴۵ درصد افزایش دادند.

 

وی با تاکید بر اینکه قیمت جدید هزینه‌های نانوایان را پوشش نمی‌دهد و مورد تائید آن‌ها نیست، یادآور شد:

این در حالی بود که در دستورالعمل وزارت صنعت برای تعیین نرخ نان آمده است که نرخ گندم باید ملاک تعیین قیمت‌گذاری نان قرار گیرد و از ابتدای سال جاری نانوایان می‌توانند مطابق با افزایش قیمت گندم، قیمت نان را افزایش دهند.

با توجه به افزایش قیمت خرید تضمینی گندم و افزایش قابل توجه سایر هزینه‌ها از جمله کرایه حمل، قیمت خمیر مایه و … هنوز برای افزایش قیمت نان در بیشتر استان‌ها تصمیم‌گیری نشده است.

فقط قیمت دولتی خمیر مایه بعد از افزایش قیمت نان در سال ۹۸ دو مرتبه در دی‌ماه سال ۹۸ و اردیبهشت سال جاری افزایش یافته است، ضمن اینکه نانوایان مجبور هستند بخشی از نیاز خود را از بازار آزاد ۴۰ تا ۵۰ درصد بالاتر از نرخ دولتی تامین کنند.

 

*** تصمیم‌گیری برای افزایش نرخ نان

 

نوروزمقدم از پذیرش مراجع مربوطه برای افزایش نرخ نان خبر داد و گفت:

ما تا ماه رمضان برای ملاحظه شرایط مردم بر افزایش نرخ نان اصرار نکردیم، اما پس از پایان ماه رمضان درخواست خود را همراه با آنالیز قیمت به مراجع تصمیم‌گیرنده ارسال کردیم.

حالا پس از ۶ ماه استانداری تهران خواسته ما، برای افزایش قیمت نان را به حق دانسته است، اما بر خلاف روند قانونی آن که باید تصمیم در کارگروه استانی گرفته شود، موضوع را به وزارت صمت ارجاع داده است.

وزارت صنعت نیز آن را به ستاد تنظیم بازار ارسال کرد و سازمان حمایت مکلف به بررسی آن شد.

بعد از گذشت چندین ماه وزارت صنعت به ما می‌گوید که برای افزایش نرخ نان در استان تهران باید در هیئت دولت تصمیم‌گیری شود.

 

*** افزایش قیمت نان تهرانی‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس اتحادیه نانوایان سنتی در پایان با مطرح کردن پیشنهاد افزایش ۷۰ درصدی قیمت نان تهرانی‌ها، بیان کرد:

نمی‌توان قیمت نان را با فشار بر نانوایان ثابت نگه داشت چراکه نانوایان تهران در گران‌ترین شهر کشور زندگی می‌کنند و برای تامین هزینه‌های جاری تولید نان و زندگی خود با مشکلات جدی مواجه هستند.

البته کارگروه استانداری تهران با افزایش ۳۵ درصدی موافقت کرده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول