کد خبر:248274
پ
ابلاغ بخشنامه نحوه و برگزاری فرآیند انتخابات تشکل های صنفی در ایام کرونا به سازمان های صمت کشور
براساس اعلام دبیر هیئت عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی کشور:

ابلاغ بخشنامه نحوه و برگزاری فرآیند انتخابات تشکل‌های صنفی در ایام کرونا به سازمان‌های صنعت کشور

دبیر هیئت عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی کشور، طی بخشنامه‌ای دستورالعمل مراحل برگزاری فرایند انتخابات تشکل‌های صنفی در ایام کرونا را مطابق با قوانین و مقررات موضوعه ابلاغ کرد

دبیر هیئت عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی کشور، طی بخشنامه‌ای دستورالعمل مراحل برگزاری فرایند انتخابات تشکل‌های صنفی در ایام کرونا را مطابق با قوانین و مقررات موضوعه ابلاغ کرد

 

*** تأکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در انجام فرآیندها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، به استناد تبصره (۲) ماده (۲۲) قانون نظام صنفی، کمیسیون نظارت هر شهرستان مکلف است شش ماه قبل از پایان هر دوره مسئولیت هیئت مدیره، مقدمات برگزاری انتخابات را فراهم آورد.

با توجه به آن که صدور دستور برگزاری در صلاحیت کمیسیون نظارت می‌باشد، لذا تدابیر لازم جهت برگزاری جلسات کمیسیون، مطابق با مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا و رعایت مقررات مندرج در آن‌ها در شهرهای با وضعیت قرمز، نارنجی و زرد صورت پذیرد.

بدیهی است رعایت سایر پروتکل‌های بهداشتی از قبیل رعایت فاصله فیزیکی، حد نصاب مقرر در مواد قانونی برای تشکیل جلسات کمیسیون موصوف و غیره نیز باید رعایت گردد.

همچنین لازم به ذکر است با عنایت به آن که حداکثر تعداد نفرات حاضر در جلسه کمیسیون نظارت به استناد ماده (۴۸) قانون نظام صنفی ۱۴ نفر می‌باشد، در نتیجه برگزاری جلسات کمیسیون مزبور حتی در شهرهای با وضعیت قرمز که نصاب حاضرین بر اساس مصوبات چهل و چهارمین جلسه ستاد موصوف نهایتاً ۱۵ نفر مشخص شده است، منع قانونی نخواهد داشت.

 

*** فرصت ۱۵ روز جهت ثبت نام داوطلبان

 

همچنین هیئت اجرایی مکلف است مطابق ماده (۶) آیین نامه اجرایی نحوه برگزاری انتخابات هیئت مدیره و بازرسان اتحادیه‌های صنفی، پس از صدور دستور انجام انتخابات، نسبت به فراخوان ثبت نام اقدام و از داوطلبان دعوت نماید تا جهت ثبت نام حداقل به مدت ۱۵ روز اقدام نمایند.

لازم به ذکر است در این مرحله مطابق دستورالعمل مبارزه با کووید-۱۹(کرونا ویروس) راهنمای فاصله‌گذاری اجتماعی و الزامات سلامت محیط و کار در برگزاری انتخابات اتحادیه‌های صنفی سراسر کشور، ابلاغ فراخوان انتخابات به روش موضوع بند (ب) تبصره (۱) ماده (۶) آیین نامه موصوف (ابلاغ آگهی به کلیه اعضا و أخذ امضا از آن‌ها) ممنوع بوده و فراخوان صرفا باید از طریق شیوه‌های مندرج در بند (الف) تبصره (۱) ماده موصوف و به صورت الکترونیکی (ارسال پیامک و استفاده از نسخه الکترونیکی روزنامه) صورت پذیرد.

پس از طی سری ‌تشریفات مربوط به کمیته تطبیق و بررسی شرایط داوطلبان، هیئت اجرایی مکلف است پیش از تعیین روز برگزاری و صدور فراخوان، نسبت به أخذ استعلام در خصوص امکان برگزاری انتخابات از نهادهای متناظر استانی و یا شهرستانی ستاد ملی مبارزه با کرونا اقدام نماید.

بدیهی است در صورت مخالفت نهادهای مزبور با برگزاری مرحله أخذ آرا، این مرحله تا زمان فراهم شدن شرایط برگزاری به تعویق افتاده و مدت زمانی که در آن به علت مخالفت این نهادها مرحله أخذ آرا با تأخیر روبه رو شده است جز موعد شش ماهه برگزاری انتخابات لحاظ نخواهد شد.

در صورت پاسخ منفی نهادهای موضوع بند پیشین، هیئت اجرایی مکلف است تا حصول پاسخ مثبت، هر ۱۵ روز یکبار اقدام به استعلام در خصوص فراهم بودن یا نبودن شرایط برگزاری مرحله فوق نماید.

بدیهی است در صورت پاسخ مثبت نهادهای موصوف مبنی بر بلامانع بودن برگزاری انتخابات، هیأت اجرایی مکلف به رعایت موعد زمانی حداقل۱۴ روزه بین فراخوان برگزاری انتخابات و روز انتخابات بوده و تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند در بازه زمانی کمتر از موعد مزبور اقدام به برگزاری انتخابات نماید.

در نظر گرفتن مدت زمان طولانی‌تر میان روز فراخوان برگزاری انتخابات و روز انتخابات مشروط به رعایت سایر مواعد قانونی و به تشخیص هیئت اجرایی بلامانع است.

 

*** نبود موانع برای تشکل‌های صنفی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، تدابیر لازم از سوی کمیسیون نظارت و هیئت اجرایی دال بر احراز نصاب لازم در برگزاری انتخابات اتحادیه در نوبت‌های معین در ماده(۱۷) آیین‌نامه اجرایی موصوف مد نظر قرار گیرد.

بدیهی است سایر مفاد دستورالعمل مبارزه با کرونا ویروس راهنمای فاصله‌گذاری اجتماعی و الزامات سلامت محیط و کار در برگزاری انتخابات اتحادیه‌های صنفی سراسر کشور، از قبیل تعداد مکان‌های أخذ رای، نحوه ابلاغ فراخوان برگزاری انتخابات و غیره به قوت خود باقی و لازم الاتباع است.

گفتنی است که دسترسی آن دسته از تشکل‌های صنفی به سامانه ایرانیان اصناف که به دلیل منقضی شدن عمر قانونی هیئت مدیره آن‌ها پیش تر با محدودیت روبه رو می‌گردید، تا پایان سال جاری با مانعی روبرو نخواهند شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 8 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول