کد خبر:247691
پ
خودرو
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

قهر مشتریان با بازار خودرو یا صبر برای ارزانی بیشتر؟

بررسی  بازار خودرو نشان‌دهنده قهر خریداران خودرو با بازار است و به گفته فعالان این بازار با وجود آنکه قیمت خودروهای داخلی در هفته اخیر شکست،  بازار دوباره شاهد تعدیل قیمت بود.

بررسی  بازار خودرو نشان‌دهنده قهر خریداران خودرو با بازار است و به گفته فعالان این بازار با وجود آنکه قیمت خودروهای داخلی در هفته اخیر شکست،  بازار دوباره شاهد تعدیل قیمت بود.

 

*** شیب نزولی بازار خودرو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رصد بازار خودرو در هفته‌ای که گذشت نشان داد، خودروهای پرتیراژ در بازار یا تغییری نسبت به هفته گذشته نداشتند و یا افتی ۲٫۸ تا ۳٫۶ درصدی را تجربه کردند.

همچنین فعالان بازار خودرو معتقدند، کم عمق شدن بازار خودرو موجب شده است که در عرضه و تقاضا شاهد روندی نزولی باشیم، به همین دلیل قیمت‌هایی که اعلام می‌شود بیشتر از اینکه قیمت‌های معامله شده باشد، قیمت‌های پیشنهادی هستند و بازار در حال حاضر با کمبود تقاضا روبرو است. کمبودی که موجب شده تا بازار خودرو مسیر نزولی را در پیش بگیرد.

 

*** میل بازار خودرو به ارزانی کشیده می‌شود

 

پراید ۱۱۱  با ۳٫۶ درصد بالاترین افت قیمت و پس از آن پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با ۳٫۲ درصد در جایگاه دوم قرار گرفت، اما در این میان پراید ۱۳۱ با افت ۲٫۸ درصدی در جایگاه سوم خودروهای ارزان شده قرار گرفت، براساس ارزیابی بازارتیبا ۲ (معمولی) نیز افنی کمتر از یک درصد را به خود اختصاص داد و پژو ۲۰۶ تیپ ۵ نیز کاهش نیم درصدی قیمت را در هفته سپری شده ثبت کرد و سایر محصولات پرتیراژ شرکت‌های خودروسازی نسبت به هفته قبل روند ثبات قیمت را در پیش گرفتند.

با توجه به ارزیابی بازار می‌توان گفت از شتاب کاهش قیمت خودرو کاسته شده اما همچنان بازار میل به ارزان شدن دارد.

 

*** ریشه افت قیمت در بازار، کجاست؟

 

از سوی دیگر فعالان بازار خودرو معتقدند یکی از دلایل افت قیمت خودرو به توقع برای افزایش عرضه در بازار باز می‌گردد، انتظاری که در صورت تحقق، می‌تواند روند کاهشی قیمت خودرو را شتاب دهد.

افزایش تولید خودروسازان را می‌توان یکی از دلایل به وجود آمدن این انتظار دانست.

دومین عامل به چراغ سبز وزیر صنعت به واردات خودرو باز می‌گردد.

 

اواسط هفته گذشته علیرضا رزم حسینی در حاشیه جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد:

براساس طرح واردات خودرو، درصدد شکسته شدن انحصار تولید خودرو هستیم تا فضا برای تولید بیشتر خودروسازان  باز شود.

خبری که موجب شد تا توقع کاهش قیمت خودرو در بازار افزایش یابد و خریداران به امید پایین آمدن قیمت خودروهای پرتیراژ به دنبال آزد شدن واردات خودرو دست از خرید بکشند.

از سوی دیگر این روزها شاهد عرضه خودروهای وارداتی مدل ۲۰۱۹ در بازار هستیم، این امر به دلیل صدور مجوز برای دو شرکت واردکننده خودرو رخ داده که پیش از این تمام مراحل ترخیص خودرو را انجام داده بودند و برگه انبار دریافت کرده بودند، همین خودروها هرچند که تعداد آنها اندک است توانست شایعه شکست ممنوعیت واردات خودرو را تقویت کند.

سومین دلیل به گفته فعالان بازار خودرو به نوسان اندک قیمت در بازارهای لیدر به خصوص بازار ارز و کاهش نوسان قیمت دلار در روزهای اخیر باز می‌گردد.

 

*** پراید در یک قدمی ۱۰۰ میلیون

 

رصد بازار خودرو در هفته سپری شده نشان‌دهنده روند نزولی بازار است و  بر این اساس، پراید ۱۳۱ هفته گذشته در بازار در محدوده قیمتی ۱۰۱ میلیون تومان قیمت خورد و نسبت به هفته ماقبل ۲٫۸ درصد افت قیمت را ثبت کرد با این شرایط می‌توان گفت پراید تنها یک گام تا صد میلیونی شدن فاصله دارد.

قیمت پراید ۱۱۱ نیز با افتی ۳٫۶ درصدی در بازار به ۱۲۰ میلیون تومان رسید. 

 

 

*** ۲۰۶ صندوق‌دار، قبل از شیب نزولی ایستاد 

 

در میان محصولات ایران خودرو، دو خودرو پرطرفدار این شرکت یعنی ۲۰۶ تیپ ۲ و تیپ ۵ نیز در هفته سپری شده افت قیمت را تجربه کردند.

براساس ارزیابی‌ها در هفته سپری شده، بازار شاهد افت ۳٫۲ درصدی قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نسبت به هفته قبل بودیم و این خودرو در بازار ۱۷۹ میلیون تومان قیمت خورد و تیپ ۵ نیز با ۰٫۴ درصد افت قیمت در هفته سپری شده  ۲۴۴ میلیون تومان در بازار معامله شد.

با ارزیابی بازار خودرو می‌توان گفت پژو ۲۰۶ صندوق‌دار دیگر محصول  خانواده ۲۰۶ که بیش از همه تاکنون توانسته نظر خانواده‌ها را به خود جلب کند در بازار در محدوده قیمتی ۲۳۰ میلیون تومان قیمت خورد و نسبت به هفته قبل تغییر قیمتی نداشت.

 

 

*** خانواده سمند به دور از شیب نزولی بازار 

 

براساس ارزیابی‌های صورت گرفته، قیمت سمند LX در هفته سپری شده بدون تغییر نسبت به هفته قبل در بازار با قیمت ۱۷۴ میلیون تومان قیمت خورد  اما  سمند lx با موتور EF7 نیز در هفته گذشته ۱۹۵ میلیون تومان و سمندسورن هم ۲۳۷ میلیون تومان در بازار معامله شدند و نسبت به هفته قبل تغییر قیمتی نداشتند.

 

 

*** ساینا در شیب نزولی از تیبا عقب ماند 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ارزیابی بازار خودرو نشان می‌دهد که تیبا صندوقدار در هفته گذشته نسبت به هفته قبل در بازار، افت یک میلیون تومانی قیمت را تجربه کرد و قیمت آن به ۱۱۲ میلیون تومان رسید.

قیمت تیبا ۲ معمولی، یک میلیون تومان ارزان‌تر از هفته گذشته در هفته سپری شده با قیمت ۱۱۹ میلیون تومان قیمت خورد اما ساینا  که به لحاظ قیمتی و حتی فرمی هم تراز تیبا است نیز با قیمت ۱۲۵ میلیون در بازار معامله شد و افتی ۰٫۴ درصدی در بازار داشت.

 

 

 

انتهای پیام

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + یازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول