کد خبر:248116
پ
فرابورس ایران
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

رشد ۲۳ درصدی ارزش معاملات فرابورس در سال ۲۰۱۹

فدراسیون بورس‌های آسیایی-اروپایی گزارش بورس‌های عضو را منتشر کرده که بر اساس آن ارزش بازار فرابورس ایران در سال ۲۰۱۹ رشد ۲۳ درصدی ارزش معاملات فرابورس را داشته است.

فدراسیون بورس‌های آسیایی-اروپایی گزارش بورس‌های عضو را منتشر کرده که بر اساس آن ارزش بازار فرابورس ایران در سال ۲۰۱۹ رشد ۲۳ درصدی ارزش معاملات فرابورس را داشته است.

 

*** رشد ارزش معاملات فرابورس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، طبق گزارش عملکردی سالانه روابط عمومی فرابورس ایران که به منظور تجزیه و تحلیل مالی بورس‌های عضو فیاس منتشر می‌شود، ارزش معاملات فرابورس ایران در سال ۲۰۱۹ معادل ۴۲ میلیون و ۶۶۹ هزاریورو بوده است که نسبت به سال ۹۸ از آن، ۲۳ درصد رشد را نشان می‌دهد.

همچنین در دسته‌بندی بورس‌های عضو فیاس بر اساس تعداد معاملات انجام شده در سال جاری، فرابورس ایران با ثبت رقم ۵۵ میلیون و ۲۶۸ هزار و ۹۲۳ معامله و رشد ۲.۲۳ برابری نسبت به سال ۹۸، در جایگاه دوم قرار گرفته است.

در بین بورس‌های عضو فیاس بر اساس تعداد معاملات که به کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم می‌شوند، فرابورس ایران باتوجه به رشد چشمگیر در سال ۲۰۱۹ توانسته در دسته بورس‌های بزرگ که رکورد معاملاتشان بیش از ۵ میلیون در سال است، قرار بگیرد.

 

*** رتبه دوم در تعداد معاملات به ازای کارکنان

 

از سوی دیگر فرابورس در دسته‌بندی بورس‌های بزرگ، دارای کمترین تعداد کارکنان است و در سال ۲۰۱۹ موفق به کسب رتبه دوم در تعداد معاملات به ازای کارکنان شد.

در همین حال، کسب سود به ازای کارکنان در فرابورس ایران بالاتر از میانگین گروه بورس‌های بزرگ بوده و نسبت به سال ۲۰۱۸ معادل ۲.۳۷ برابر شده؛ بدین ترتیب فرابورس عمدتا در تمامی اندیکاتورهایی که در آن‌ها پارامتر ارزش‌ها باتعداد کارکنان مقایسه شده، عملکرد بهتری را نسبت به میانگین کسب کرده است.

 

*** رشد ۹.۳ درصدی حاشیه سود فرابورس

 

در سال ۲۰۱۹ بورس‌های عضو فیاس جمعا سودی بالغ بر ۱۲۵ میلیون یورو کسب کردند که حدود ۷۴ درصد آن توسط گروه بورس‌های بزرگ محقق شد و در این میان فرابورس ایران با ثبت رقم بیش از ۳۴ میلیون یورو، ۱۱ درصد بیشتر از میانگین گروه، سود کسب کرده است.

از سوی دیگر در حالی که در سال ۲۰۱۹ حاشیه سود بورس‌های گروه کوچک و متوسط نسبت به سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است، در در دسته بورس‌های بزرگ، حاشیه سود به طور میانگین ۹ درصد افزایش یافت و افزایش حاشیه سود فرابورس ایران با ثبت رشد ۹.۳ درصدی، بالاتر از میانگین گروه بوده است.

علاوه بر این در سال ۲۰۱۹ فرابورس ایران بیش از ۳۴ درصد درآمد بورس‌های گروه بزرگ را که شامل سه بورس است محقق کرده است.

گفتنی است در سنجش اختلاف میان سود کسب شده و هزینه‌های صورت گرفته، فرابورس ایران حاشیه سود قابل توجهی معادل ۶۹.۳۳ درصد به دست آورده و از این نظر در جایگاه سوم بورس‌های عضو فیاس قرار داده است.

 

*** انتخاب بورس تهران به ریاست FEAS

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، آذرماه سال جاری اعلام شد، بورس اوراق بهادار تهران برای نخستین بار به ریاست کمیته کاری فدراسیون بورس‌های آسیایی و اروپایی (FEAS) انتخاب شد.

در نشست کمیته کاری، با توجه به پایان دوره ریاست دو ساله بورس اردن، انتخابات برای رئیس جدید این کمیته به مدت دو سال آینده انجام شد که پس از رای‌گیری، بورس تهران به اتفاق رای به عنوان رییس کمیته کاری این فدراسیون برگزیده شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − ده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول