کد خبر:248500
پ
تولید ریل سوزن
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

تولید ریل سوزن نشان توان و دانش بالای متخصصان ذوب آهنی است

ذوب آهن اصفهان با همت بالای تلاشگران خود توانسته در زمان‌های مختلف در صنعت فولاد انقلابی جدید داشته باشد و هم اکنون با تولید ریل سوزن بار دیگر دانش فنی کارکنان متخصصان خود را به نمایش بگذارد.

ذوب آهن اصفهان با همت بالای تلاشگران خود توانسته در زمان‌های مختلف در صنعت فولاد انقلابی جدید داشته باشد و هم اکنون با تولید ریل سوزن بار دیگر دانش فنی کارکنان متخصصان خود را به نمایش بگذارد.

 

*** ریل سوزن، تولید جدید شرکت ذوب آهن 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمود رسالت ریل زبانه یا ریل سوزن ۶۰E1A1 را تولید جدید این مدیریت دانست و افزود:

از سال ۹۵ وارد فاز تولید ریل های U33 و UIC60 و S49 شدیم و با تاکید مدیرعامل و معاون بهره برداری فاز بعدی تولید ریل های خاص که ارز آوری بهتری دارند مانند ریل معدن R18 تولید شد.

برای تولید این محصول ابتدا تحقیقات مفصلی انجام شد و سپس نقشه های غلتطک و هادی ها تهیه، طراحی و توسط کارگاه میانی تراشیده و تحویل نورد ۶۵۰ گردید.

 

معاون تولید نورد ۶۵۰ در پایان با اشاره به اینکه برای تولید این محصول نیاز به دانش فنی خاص بود که ذوب آهن اصفهان به آن مهم دست یافت یادآور شد:

با همت تلاشگران کارگاه ۶۵۰ توانستیم این محصول را با کیفیت بسیار مطلوب به تولید انبوه برسانیم.

 بومی‌سازی و تبدیل هادی‎های ریل U33 به هادی‌های ریل سوزن از دستاوردهای مهم نورد ۶۵۰ است که به صورت شبانه روزی و با خلاقیت نفرات امکان پذیر شد.

با توجه به پتانسیل بالا و دانش فنی تلاشگران شرکت و تامین تجهیزات توسط مدیریت‌های مربوطه، می‌توان انواع ریل و پروفیل‌های خاص را در ذوب آهن اصفهان تولید کرد.

 

*** تولید ریل سوزن، نیازمند توان و دانش فنی بالا

 

سرپرست نورد ۶۵۰ با اشاره به اینکه اهمیت تولید این ریل در آن است که بر خلاف سایر ریل‌ها از تقارن مهندسی برخوردار نیست و هیچ محور تقارنی ندارد و نورد چنین محصولاتی نیاز به تخصص و مهارت خاص خود را داردف گفت:

برای تولید ریل سوزن و با توجه به تجربیات قبلی که در تولید ریل‌هایی شهری و بین شهری S49 ، ۶۰E1 ، ۴۶E1 ،R18 داشتیم اقدام به تهیه و آماده نمودن قطعات تکنولوژی مورد نیاز بر اساس نقشه‌های ارایه شده از طراحی کالیبر مهندسی نورد نمودیم، که با همت و تلاش شبانه روزی پرسنل کارگاه ۶۵۰ در قسمت آرماتورکاری این قطعات آماده گردید و پس از چندین مرحله آزمایش روی قفسه های نوردی از صحت عملکرد آن ها اطمینان حاصل نمودیم.

 

وی در ادامه، افزود:

چنانچه محاسبات نیروهای نوردی، تنظیمات مورد نیاز در قفسه ها و به درستی انجام نگیرد با چرخش محصول در حین عبور از قفسه ها رو به رو خواهیم شد که با دانش فنی لازم و تجربیات قبلی از ریل داشتیم توانستیم با اولین مرحله تولید به محصول مورد نظر با ابعاد مورد نیاز دست یابیم.

 

افتخاری تولید ریل سوزن نیازمند توان و دانش فنی بالا دانست و گفت:

قبل از تولید این ریل سوزن توسط ذوب آهن اصفهان مجبور به واردات آن از خارج از کشور بودیم که طبیعتا ارزبری بالایی داشت که با تولید این محصول با کیفیت توسط ذوب آهن علاوه بر این که نیاز کشور را به آن برطرف کردیم، در آینده نزدیک ریل سوزن را به خارج از کشور صادر خواهیم کرد.

 

*** مهمترین و موثرترین قسمت در تولید ریل سوزن

 

سرپرست شیفت نورد ۶۵۰ با اشاره به این که مهمترین و موثرترین قسمت در تولید ریل سوزن کار تکنولوژ است گفت:

تکنولوژ‌ها وظیفه تنظیم قفسه‌ها و هادی‌ها و همچنین به دست آوردن ابعاد محصول را بر عهده دارند در تولید این محصول هادیها چندین مرحله اصلاح شده تا به شکل مورد نیاز برسد.

 

امینی با اشاره به این که با تجربه و دانش گروه تکنولوژ و مخصوصا نوردکاران از ریل های s49 و uIc60 داشتند توانستند ریل سوزن را نورد کنند، افزود:

ریل سوزن از هیچ جهتی متقارن نیست و نورد این محصول نسبت دیگر محصولات مشکلتر است و همچنین به دست آوردن ابعاد طبق استاندارد نیز سخت است.

 

*** اقدامات آماده‌سازی خط ریل

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهندس مکانیک کارگاه نورد ۶۵۰ نیز در پایان، اظهار کرد:

تعویض وینت‌های ناژیمنوی قفسه ۹۰۰، تعویض رولیک های هرزگرد اشتانگ‌های ۹۰۰، تعویض پمپ سیستم پوسته زدای ثانویه، تعویض پروپرشنال والوهای قفسه A5، جداسازی بستر PU4-8 به دوسکشن جهت افزایش تناژ بسته بندی، نصب بیرون انداز جهت شمش‌های طول کوتاه بعد از اتاق اره و دریل و نصب استوپرهای ثابت جهت بالا بردن دقت در متراژ ریل از جمله اقدامات آماده‌سازی خط ریل جهت تولید ریل سوزن در معاونت تجهیزات مکانیک بود که در طول سه ماه انجام شد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول