کد خبر:247892
پ
عباس-قبادی-
دبیر ستاد تنظیم بازار:

قیمت مصوب مرغ با توجه به میزان تامین نهاده دولتی، عادلانه است

دبیر ستاد تنظیم بازار، قیمت مصوب مرغ را با توجه به میزان تامین نهاده دولتی عادلانه دانست.

دبیر ستاد تنظیم بازار، قیمت مصوب مرغ را با توجه به میزان تامین نهاده دولتی عادلانه دانست.

 

*** تأمین نهاده‌های دامی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عباس قبادی در مورد تأمین نهاده ‌های دامی، اظهار داشت:

با توجه به مصوبه ابلاغی معاون اول رئیس جمهوری در بیستم فروردین ماه سال جاری و تعیین سهم ارزی هر یک از دستگاه‌ها برای اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی و خصوصاً نهاده‌های دامی، برنامه زمانبندی نیاز ماهانه بر اساس مقدار و میزان تخصیص و تأمین ارز مورد نیاز برای تولید محصولات پروتئینی، تنظیم و مکرراً به بانک مرکزی ابلاغ شده است.

۵ قلم کالای اساسی بیش از ۸۰ درصد وابسته به واردات است که در این رابطه میزان و زمان تأمین آن برای حفظ استمرار تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

تا قبل از ابلاغ مصوبه جلسه مورخ ۱۱ آبان ماه سال جاری ، ستاد اقتصادی دولت، وزارت صمت متولی تأمین کالاهای اساسی و ضروری مورد نیاز بود که بعد از تاریخ مذکور عملاً مسئولیت برنامه ریزی و هماهنگی واردات انواع نهاده ‌های کشاورزی و دام و طیور و همچنین مسئولیت در تولید، تأمین، عرضه و تنظیم بازار محصولات نهایی از جمله مرغ و تخم مرغ تا مرحله عمده فروشی به قیمت مصوب بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است.

 

*** بیشترین مصرف نهاده ‌ها در تولید محصولات پروتئینی است

 

معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت با بیان اینکه بیشترین مصرف نهاده‌ ها در تولید محصولات پروتئینی از جمله گوشت مرغ و تخم مرغ است، گفت:

حسب گزارشات حوزه‌های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر عدم تحویل نهاده‌ها به دامداران، با توجه به میزان سرانه مصرف (۳۱ کیلوگرم)، نیاز کشور به گوشت مرغ ۲۵۸۰ هزار تن بوده که با احتساب ذخایر استراتژیک (۷۰ هزارتن)، نیاز کشور ۲۶۵۰ هزار تن برآورد می‌شود.

در ابتدای سال حسب گزارش وزارت جهاد کشاورزی با پیش بینی ۱۲۵ میلیون قطعه جوجه‌ریزی ماهانه، میزان تولید گوشت مرغ مورد نیاز ۲۷۵۰ هزارتن اعلام شد.

برای تولید ۲۷۵۰ هزار تن گوشت مرغ، ذرت مورد نیاز ۴۵۰۰ هزارتن و کنجاله سویا مورد نیاز ۲۲۵۰ هزار تن است.

 

*** قیمت مصوب مرغ، عادلانه است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر ستاد تنظیم بازار در پایان طبق گزارشات مکتوب از سامانه سماسط وزارت جهاد کشاورزی، اظهار داشت:

همچنین طبق گزارشات مکتوب از سامانه سماسط وزارت جهاد کشاورزی، به طور میانگین ماهانه ۱۱۰ میلیون جوجه ریزی صورت پذیرفته که در ۸ ماهه گذشته میزان کنجاله و ذرت مورد نیاز این میزان تولید به ترتیب ۱۳۲۰ هزار تن و ۲۶۴۰ هزار تن است.

بر این اساس، میزان تأمین ذرت طی ۸ ماهه سال جاری ۶۴۵۶ هزار تن بوده است (۶۳۸۵ هزارتن واردات و ۷۱ هزار تن از محل ذخایر) و میزان تأمین کنجاله طی ۸ ماه سال جاری ۲۴۹۰ هزارتن (۱۰۴۰ از محل دانه وارداتی، ۹۰۰ هزار تن از محل کنجاله وارداتی و ۵۵۰ هزار تن از محل ذخایر) است. البته بخشی از این نهاده‌های تأمین شده، صرف تولید لبنیات و گوشت قرمز شده است.

با عنایت به بررسی‌های صورت گرفته بر اساس میزان تأمین ذرت و کنجاله طی ۸ ماه سال جاری، باید قیمت گوشت مرغ در سطح خرده فروشی بر اساس قیمت‌های اعلامی برابر هر کیلوگرم مصوب ۲۰,۴۰۰ تومان توزیع شود.

 

انتهای پیام

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + بیست =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول