کد خبر:247764
پ
ریخته‌گری
معاون خرید شرکت فولاد مبارکه:

بی‌نیازی کشور از واردات قطعات ویژه ریخته‌گری

معاون خرید شرکت فولاد مبارکه با اشاره به اینکه امکان تولید انواع قطعات ویژه ریخته‌گری فولاد در کشور فراهم از بی نیازی کشور برای واردات این قطعات خبر داد.

معاون خرید شرکت فولاد مبارکه با اشاره به اینکه امکان تولید انواع قطعات ویژه ریخته‌گری فولاد در کشور فراهم از بی نیازی کشور برای واردات این قطعات خبر داد.

 

*** بی‌نیازی کشور از واردات قطعات ویژه ریخته‌گری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، یزدخواستی ضمن اعلام این خبر و با بیان اینکه قطعات ویژه ریخته‌گری وظیفه کنترل و هدایت جریان مواد مذاب از کوره تا قالب ریخته‌گری را بر عهده دارند، گفت:

انواع لدل شرودها، استوپرها، نیم‌نازل‌ها و نازل‌های ریخته‌گری، نازل‌های غوطه‌وری تاندیش، نازل‌های پاتیل ریخته‌گری از تکنولوژی پیشرفته‌ای برخوردارند.

این قطعات به همت کارشناسان فنی و بازرگانی فولاد مبارکه و شرکت دیرگدازهای ویژه زاگرس در کشور عزیزمان طراحی و ساخته شد.

 

وی با تأکید بر اینکه با این اقدام گام مهمی در مسیر قطع وابستگی به خارج کشور برداشته شده است، گفت:

این موفقیت در حالی به دست آمده که دشمنان کشور با اعمال تحریم، انتظار داشتند تولید فولاد کشور و به‌ خصوص فولاد مبارکه متوقف گردد یا کاهش یابد، اما به همت جوانان و عزم شرکت فولاد مبارکه و تأمین‌کنندگان خدوم این صنعت، نه‌تنها تحریم‌ها مانعی بر سر راه تولید نشد، بلکه باعث تقویت ساخت داخل گردید.

 

یزدخواستی کسب این موفقیت را به مدیریت و کارکنان فولاد مبارکه، شرکت سازنده و صنعت فولاد کشور تبریک گفت و خاطرنشان کرد:

بومی‌سازی قطعات ویژه ریخته‌گری از خروج مبالغ ارزی جلوگیری می‌کند و ضمن قطع نسبی وابستگی به خارج، ما را در ساخت قطعات خاص ریخته‌گری توانمند می‌سازد.

 

وی در پایان از حمایت‌های مدیران عالی و پیگیری کارشناسان فنی و بازرگانی و شرکت‌های همکار تقدیر و قدردانی کرد.

 

*** تنها تولیدکننده اشکال ویژه ریخته‌گری‌های مداوم

 

مدیرعامل شرکت داخلی تولیدکننده این قطعات نیز در این باره، اظهار کرد:

شرکت دیرگدازهای ویژه زاگرس تنها تولیدکننده اشکال ویژه ریخته‌گری‌های مداوم در کشور واقع در استان چهارمحال و بختیاری و قطب صنعتی سفیددشت، در سال ۱۳۹۳ تأسیس و در سال ۹۷ موفق به اخذ پروانه بهره‌برداری از سازمان صنعت گردید.

 

شهریاری درباره اینکه عمده نیاز صنایع فولادسازی توسط واحدهای نسوز داخل کشور و نیاز اساسی این صنایع به تأمین قطعات ویژه ریخته‌گری، این واحد صنعتی به بومی‌سازی این ردیف از محصولات اهتمام ورزید، گفت:

مـحصولات تولیــدی ایــن شــرکت شـامل انــواع لدل شــرودها، استــوپرها، نیــم‌نازل‌ها و نازل‌های ریخته‌گری، نازل‌های غوطه‌وری تاندیش، نازل‌های پاتیل ریخته‌گری و… است که با اسم‌های Ladle shroud ،BZ,BY،MBS و SEN نیز شناخته می‌شوند.

قطعات ویژه نسوز اهمیت بسزایی در صنعت ریخته‌گری پیوسته فولادسازی ایفا می‌کنند. یکی از اثرات استفاده از این قطعات بهبود کیفیت شمش تولیدشده با توجه به نقش محافظت از فولاد در حین ریخته‌گری پیوسته است. همچنین از قابلیت‌های بارز آن می‌توان به فراهم کردن امکان ذوب‌گیری بیشتر در سکوئنس‌های طولانی با استفاده از قطعات پیشرفته تیوب چنج اشاره کرد.

این شرکت پس از تحقیقات کامل درباره فرایند تولید این دسته از محصولات و آزمایش نمونه‌های خود در شرکت‌های فولاد مبارکه و ذوب‌آهن اصفهان و بعد از سپری کردن یک پروسه یک ‌ساله، در تاریخ ۱۳ شهریور ۹۸ موفق به اخذ اولین سفارش با موضوع تولید ۱۱ هزار و ۸۰۰ قطعه جهت استفاده در شرکت فولاد مبارکه شد.

 

*** جلوگیری از خروج ارز با بومی‌سازی محصولات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل شرکت داخلی تولیدکننده در پایان، اظهار کرد:

قابل ‌ذکر است این شرکت توانسته با بومی‌سازی محصولات مذکور علاوه بر پاسخ‌گویی به قسمت عمده‌ای از قطعات موردنیاز در صنعت کشور (۷۰ هزار قطعه در سال) از خروج مبلغی معادل ۱۲ میلیون یورو در سال از کشور جلوگیری کند.

نباید فراموش کرد که دست‌یابی به این مهم بدون تلاش بی‌وقفه کارشناسان بومی و همچنین مساعدت بی‌شائبه واحد خرید و واحد نسوز شرکت فولاد مبارکه امکان‌پذیر نبوده است.

 

 

انتهای پیام//

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول