کد خبر:247859
پ
عیسی کلانتری
رئیس سازمان محیط زیست:

بستن نیروگاه‌های دارای سوخت مازوت موجب کمبود برق می‌شود

رئیس سازمان محیط زیست معتقد است، بستن نیروگاه‌های دارای سوخت مازوت موجب کمبود برق می‌شود.

رئیس سازمان محیط زیست معتقد است، بستن نیروگاه‌های دارای سوخت مازوت موجب کمبود برق می‌شود.

 

*** آلودگی هوا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عیسی کلانتری با اشاره به وضعیت آلودگی هوا، اظهار کرد:

زمانی که کرونا و آلودگی ذرات زیر ۲/۵ میکرون و ۱۰ میکرون را در هوا داریم، طبق بررسی‌های انجام شده در کشور چین، هر ۱ واحد افزایش این آلودگی در متر مکعب هوا، ۱/۵ درصد میزان ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد.

همچنین به دلیل افزایش مصرف گاز خانگی، سوخت نیروگاه‌ها از گاز به مازوت تبدیل شده و کارخانه‌های بزرگی مثل سیمان، مصرف گاز را به نفت کوره تبدیل کردند.

 

وی با اشاره به اینکه خودرو‌های دیزلی و اتوبوس‌های فرسوده که در داخل شهر نیز تردد می‌کنند باعث آلودگی بیشتر می‌شوند، گفت:

در سال‌های قبل ریزگرد‌ها هم به آلودگی بیشتر کمک می‌کردند که خوشبختانه سه سالی است که ما ریزگرد با منشا داخلی را در کشور شاهد نبودیم.

 

*** افزایش مصرف سوخت مازوت

 

رئیس سازمان محیط زیست در خصوص سوخت مازوت، تصریح کرد:

متاسفانه سوخت مازوت در کشور افزایش پیدا کرده که ذرات گوگرد زیادی دارد و آلودگی را نیز افزایش می‌دهد، پیش از این نفت کوره صادر می‌شد و در حال حاضر این صادرات متوقف شده است، با این حال مصرف نفت خام ۲۵ درصد پالایشگاه‌های کشور تبدیل به مازوت می‌شود و این مقدار ما‌زوت، مازاد بر نیاز کارخانه‌ها است.

به همین دلیل یا باید پالایشگاه‌ها تعطیل شوند یا به طور کلی مازوت مصرف نشود تا شاهد این میزان آلودگی نباشیم.

 

کلانتری در ادامه افزود:

دست ما برای بستن نیروگاه‌هایی که ماز‌وت مصرف می‌کنند، بسته است چرا که با این کار با کمبود شدید برق مواجه می‌شویم.

متاسفانه نفت مازوت مازادی که تولید می‌شود را نمی‌توانیم صادر کنیم و هیچ کشوری هم به دنبال گرفتن آن حتی بصورت رایگان نیست، به همین دلیل پیشنهاد دادیم گاز مورد نیاز کارخانه‌هایی که در نزدیکی شهر‌ها قرار دارند تامین شود و فقط کارخانه‌ها و نیروگاه‌هایی که فاصله زیادی با شهر‌ها دارند از مازوت استفاده کنند.

 

*** خودروهای غیر استاندارد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان محیط زیست در پایان ضمن بیان اینکه نیروگاه‌های شرق تهران می‌توانند از مازوت استفاده کنند، ولی نیروگاه‌های غرب تهران به دلیل اینکه با وزش باد، آلودگی‌ها را به شهر وارد می کنند، باید از گاز استفاده کنند، اظهار کرد:

گازوئیل گرچه استاندارد سازی شده، ولی ما همچنان خودرو‌های غیراستانداردی داریم که تولید برخی از آن‌ها به جنگ جهانی دوم برمی گردد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 14 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول