کد خبر:247929
پ
مرتض رضایی
معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی:

تعادل بازار مرغ و تخم مرغ و گوشت با حذف دلالان

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی معتقد است، با حذف دلالان، بازار مرغ و تخم مرغ و گوشت به تعادل می‌رسد.

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی معتقد است، با حذف دلالان، بازار مرغ و تخم مرغ و گوشت به تعادل می‌رسد.

 

*** فاصله زیاد میان تولید‌کنندگان و سفره مردم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مرتضی رضایی درخصوص برخود با حلقه‌های واسط میان تولید کنندگان و سفره مردم، اظهار داشت:

حلقه‌های واسط میان تولید کنندگان و سفره مردم تلاش می‌کنند قیمت‌ها را بالا ببرند و این موضوع اصلا قابل قبول نیست و باید با آن برخورد شود.

 

وی با اشاره به اینکه برای حل این معضل و ایجاد زنجیره‌های تولید باید هم دولتی‌ها و هم نمایندگان اصناف و تولیدکنندگان پای کار باشند، گفت:

چندین بار از اصناف، اتحادیه‌ها، وزارت صنعت و ستاد تنظیم بازار و همچنین صنف پخش کننده و فروشنده خواسته شده است پای کار بیایند تا بتوانیم زنجیره تولید تشکیل دهیم و واسطه‌ها را حذف کنیم و بتوانیم محصولات دام و طیور را با قیمت مناسب به دست مردم برسانیم، ولی تنها جلسه‌ای تشکیل شد و فردای آن روز موضوع رها شد.

اگر هرکسی وظیفه‌اش را به درستی انجام دهد، واسطه‌ها حذف و قیمت مرغ و تخم مرغ و گوشت به تعادل می‌رسد.

بعنوان مثال گران‌ترین دام گوساله پرواری است که قیمت زنده آن کیلویی ۴۰ هزار تومان است اگر واقعا بنکداران اصلی پای کار بیایند، قیمت آن در بازار باید ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار تومان باشد، ولی قیمت بسیار بالاتر از این حرف‌ها است.

 

*** تعادل کامل بازار مرغ

 

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه چندی پیش به دلیل تامین نشدن نهاده‌ها قیمت‌ها در بازار مرغ افزایش افسار گسیخته یافته بود، تصریح کرد:

در حال حاضر این مشکل برطرف شده و نهاده مورد نیاز مرغداران به طور کامل تامین شده و بازار مرغ به تعادل کامل رسیده است.

برنامه‌ریزی برای ایام پایانی سال از ماه‌ها قبل انجام شده و جوجه‌ریزی مناسب صورت پذیرفته است و با تامین نهاده‌ها بازار باثباتی را برای شب عید پیش‌بینی می‌کنیم.

 

وی در ادامه، تاکید کرد:

البته قیمت نهاده‌ها افزایش قانونی یافته و مثلا کنجاله سویا از ۲۷۰۰ به ۳۲۵۰ تومان رسیده و کرایه‌ها نیز افزایش یافته است بر همین اساس باید پس از کارشناسی‌های لازم تغییری جزئی در قیمت مصوب مرغ صورت پذیرد تا تولید کنندگان نیز انگیزه تولید داشته باشند.

 

*** قیمت تخم مرغ

 

رضایی پیرامون قیمت تخم مرغ در بازار، خاطرنشان کرد:

قیمت‌های فعلی تخم مرغ در بازار قابل قبول نیست و متاسفانه حلقه‌های واسط زمینه گرانفروشی این محصول در بازار را فراهم آورده اند.

دو عامل برای افزایش قیمت تخم مرغ می‌توان عنوان کرد که اول افزایش مصرف در فصل سرما و دوم فاصله قیمتی بسیار زیاد از درب مرغداری تا مصرف‌کننده نهایی و حاصل واسطه‌گری ها است.

در حال حاضر تخم مرغ گاهی شانه‌ای ۴۰ هزار تومان و حتی هر عدد ۱۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد که این قیمت‌ها به هیچ عنوان قابل قبول نیست و باید با این گرانفروشی برخورد شود.

 

وی در ادامه، افزود:

۴۰ روز است که ۱۰۰ درصد نهاده‌های مرغداران تامین شده است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد و امیدواریم همین روند ادامه یابد.

البته مرغداران هم از قیمت مصوب فعلی راضی نیستند و این قیمت باید کارشناسی شود و در فضای تعاملی بدون اینکه به مصرف‌کننده فشار وارد بیاید، نرخ مصوب جدید تعیین شود.

قیمت تخم مرغ باید به صورت یک بازه تعیین شود و قیمت نقطه‌ای قابل قبول نیست چرا که در نقاط مختلف هزینه‌های تولید متفاوت است و بنابراین قیمت ثابت نمی‌توان در نظر گرفت باید دامنه‌ای تعیین شود و با فروش تخم مرغ با قیمت خارج از آن دامنه برخورد جدی شود.

 

*** تولید گوشت قرمز

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی در پایان پیرامون هزینه‌های تولید گوشت قرمز، بیان کرد:

هر چند شرایط بازار گوشت قرمز نسبتا مناسب است، ولی هزینه‌های تولید این محصول بالا است.

درباره گوشت قرمز هم نباید اجازه دهیم که تولیدکنندگان ضرر کنند، البته باید شرایط مصرف‌کنندگان را هم در نظر بگیریم که در حال حاضر واسطه‌گری‌ها باعث شده‌اند این محصول با قیمتی بسیار بالاتر از آنچه که باید به دست مردم برسد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 13 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول