کد خبر:246272
پ
عباس هاشمی
دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی:

عوامل گرانی لوازم خانگی/ عرضه فولاد محدود است

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی با اشاره به اینکه عرضه مواد اولیه مانند فولاد محدود است، عوامل گرانی لوازم خانگی را برشمرد.

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی با اشاره به اینکه عرضه مواد اولیه مانند فولاد محدود است، عوامل گرانی لوازم خانگی را برشمرد.

 

*** وضع قیمت لوازم خانگی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عباس هاشمی در مورد وضعیت قیمت لوازم خانگی، اظهار داشت:

بخش تولید متشکل از چند مؤلفه یعنی مواد اولیه، هزینه‌های مترتب، حقوق و دستمزد و … است.

پس از جمع‌بندی و تولید محصول نهایی تولیدکننده قیمت را باید در سامانه ۱۲۴ ثبت کند از این رو تولیدکنندگان نمی‌تواند بی جهت قیمت را گران کند.

 

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی با اشاره به مجوز سازمان حمایت در اوایل سال جاری برای افزایش ۲۰ درصدی قیمت تلویزیون و ۲۵ درصدی یخچال، فریزر، لباسشویی و اجاق گاز، گفت:

در همان جلسه با سازمان حمایت توافق کردیم که با توجه به تغییرات نرخ ارز، قیمت مواد اولیه و سایر مؤلفه‌های تأثیرگذار بر قیمت لوازم خانگی این افزایش قیمت در حال حاضر پذیرفته می‌شود اما هرگونه تغییر در نهاده‌های تولید این حق را برای واحدهای تولیدی محفوظ می‌دارد که قیمت محصولات خود را متناسب با قیمت نهاده‌های تولید افزایش دهند یا تعدیل کند.

بنابراین میزان ۲۰ و ۲۵ درصد افزایش قیمت به عنوان اساس تغییر قیمت در سال جاری و متناسب با نرخ ارز در مقطع زمانی تعیین شده بود اما در همین مدت نرخ دلار از ۱۸ هزار تومان به ۲۹ هزار تومان هم رسید.

 

*** انجمن لوازم خانگی قیمت‌ها را به سازمان حمایت منعکس می‌کند

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر نرخ ارز نیمایی با نرخ سایر روش‌های تأمین ارز مثل ارز متقاضی و اشخاص تفاوت چندانی ندارد، تصریح کرد:

به طور کلی در حال حاضر واحدهای تولیدی برای اعلام قیمت‌های جدید از طریق انجمن اقدام می‌کنند و انجمن لوازم خانگی قیمت‌ها را به سازمان حمایت منعکس می‌کند.

باتوجه به اینکه سازمان سابقه زیادی به ویژه در قیمت کالاهای جدید ندارد این اطلاعات برای آن‌ها به صورت یک منبع است و از طرف دیگر اطلاعات قیمت مواد اولیه در بورس قابل بررسی است، عموماً آن‌ها را می‌پذیرند و فرآیند تعیین قیمت کوتاه‌تر شده است.

مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی و همچنین موافقت بانک مرکزی علی‌رغم میل خود با آن برای استفاده از ارز متقاضی، اشخاص، حاصل از صادرات و حتی بدون انتقال ارز مثبت ارزیابی می‌شود چراکه اجرای این مصوبه وضعیت تأمین مواد اولیه و به طور کلی به بخش تولید کمک کرده است.

تولیدکنندگان لوازم خانگی در یک ماه و نیم اخیر افزایش قیمتی نداشته‌اند.

 

*** عرضه فولاد محدود است

 

هاشمی در مورد قیمت مواد اولیه لوازم خانگی، بیان کرد:

نحوه محاسبه قیمت ورق فولادی شامل میانگین قیمت‌های جهانی ضرب در نرخ ارز ضرب در حاشیه رقابت که حداقل ۱۵ درصد است، می‌شود.

وقتی میزان عرضه فولاد کافی نیست و نحوه محاسبه قیمت این شکل است قیمت مواد اولیه ای که به دست تولید می‌رسد بالا می‌رود.

از سویی دیگر با توجه به اینکه عرضه کافی نیست ۵۰ درصد نیاز تولیدکننده از بازار آزاد تأمین می‌شود به شکلی که قیمت یک نوع گرید که ۲۸ هزار تومان بود در بازار آزاد ۱۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسید.

در مس ساماندهی بیشتری وجود دارد اما در مورد ورق و پتروشیمی این گونه نیست.

تولیدکننده برای قیمت گذاری مجبور است بر اساس ورودی مواد اولیه نرخ را تعیین کند. واحدهای تولیدی به طور متوسط با سود ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت تمام شده را محاسبه می‌کنند که در مواقع کسادی بازار، این سودها تک رقمی هم می‌شود.

 

*** برخی فروشندگان انبار لوازم خانگی درست کردند

 

وی درخصوص اینکه گرانی در بازار ناشی از کدام مؤلفه است، گفت:

نبود چشم‌انداز مثبت از دید فروشنده‌ها و مصرف کنندگان، افزایش نرخ ارز، التهاب بازار، تبلیغات روانی در سطح جامعه و کاهش ارزش پول ملی موجب شد که برخی در بخش توزیع تعداد زیادی لوازم خانگی بخرند و نگه دارند تا از این افزایش سود ببرند.

نام احتکار را روی این اقدام نمی‌گذارم چراکه با توجه به شرایط فعلی کشور، فروشنده برای کسب سود این کار را می‌کند. اما به طور کلی تمام مواردی که ذکر شد از قیمت مواد اولیه تا وضعیت فروش در بازار عامل گران شدن لوازم خانگی است.

 

*** ساماندهی بخش صنعت لوازم خانگی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی در پایان پیرامون ساماندهی بخش لوازم خانگی، اظهار داشت:

ستاد تنظیم بازار که فقط بخشنامه صادر می‌کند و بعضاً به دلیل تناقض این بخشنامه‌ها موجب التهاب می‌شود، اما اگر بتوان روی قیمت مواد اولیه نظارت کرد و این بخش را ساماندهی شود می‌توان به بهبود اوضاع امید داشت.

تولیدکننده نمی‌تواند بی‌جهت کالا را گران کند فروشنده هم تحت نظارت اتحادیه است و تنها بخشی از آنها احتکار یا گران‌فروشی می‌کنند اما باید فرمول‌های قیمت‌گذاری را درست کرد تا انبار احتکار شکل نگیرد. باید راه فساد را بست.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول