کد خبر:245897
پ
IMG_6207
عضو هیات مدیره انجمن متخصصان صنایع نساجی ایران:

مشکلات تولیدکنندگان پوشاک در دوران کرونا

عضو هیات مدیره انجمن متخصصان صنایع نساجی ایران، مشکلات تولیدکنندگان پوشاک در دوران کرونا را مطرح کرد.

عضو هیات مدیره انجمن متخصصان صنایع نساجی ایران، مشکلات تولیدکنندگان پوشاک در دوران کرونا را مطرح کرد.

 

*** تاثیر کرونا بر اصناف و تولیدکنندگان پوشاک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علیرضا حائری پیرامون تاثیر کرونا بر اصناف و تولیدکنندگان، اظهار داشت:

از سال ۹۸ تاکنون بسیاری از اصناف و تولیدکنندگان به‌خصوص در حوزه پوشاک، متاثر از پاندمی کرونا و تداوم تحریم‌ها لطمه‌های زیادی متحمل شدند.

اکنون این واحدها با احتیاط در حال حرکت و فعالیت هستند، زیرا اگر قرار باشد تعطیلی مراکز تجاری یا محدود شدن فعالیت‌های آن‌ها ادامه داشته‌باشد، سفارش‌ها کمتر خواهد شد و کارخانجات با ظرفیت پایین‌تری کار خواهند کرد.

از آنجایی که پیش از شروع پاندمی کرونا کشورمان درگیر تحریم‌ها بوده و اقتصادمان کوچکتر شده بود، در مجموع فعالان اقتصادی کشور با آسیب‌های کمتری در مقایسه با دیگر کشورها مواجه شدند و به نوعی مردم و کسبه آماده مواجهه با این شرایط اضطراری بودند.

 

*** مالیات اصناف و فعالان تولیدی

 

وی درخصوص مالیات اصناف و فعالان تولیدی، بیان کرد:

انتظار می‌رود سازمان امور مالیاتی به صاحبان کسب‌وکارها، اصناف و فعالان تولیدی و اقتصادی مهلت بدهد.

این فرصت باید برای فعالان حوزه نساجی و پوشاک که کالاهایشان نظیر پوشاک، پارچه، کالای خواب و غیره، مستقیم به دست مردم می‌رسد و زیان‌های زیادی متحمل شدند، بیشتر باشد.

این شرایط و تعطیلی‌ها به احتمال زیاد در ماه‌های آینده تا شب عید نیز ادامه خواهد داشت و فراموش نکنیم غیر از کرونا، فعالان اقتصادی و تولیدی کشورمان با تحریم‌ها، مشکلات صادرات، قفل بودن سیستم بانکی، افزایش نرخ ارز، تامین نشدن مواد اولیه و غیره نیز درگیر بودند که سهم‌شان در این رکود فعالیت‌ها کمتر از کرونا نبوده است.

 

*** تغییر کاربری اندک واحدهای نساجی و پوشاک

 

حائری درخصوص تغییر کاربری واحدهای نساجی، تصریح کرد:

از بین حدود هشت هزار واحد صنعت نساجی، شاید ۵۰ واحد به سمت تولید ماسک، پوشاک یک‌بار مصرف، منسوج نبافت و غیره تغییر کاربری دادند و وضعشان بد نباشد، اما در مجموع آمار حاکی از کاهش ۳۰ درصدی تولید در بخش پوشاک و افت ۲۰ درصدی تولید در بخش منسوجات است، در عین حال در بعضی بخش‌ها نیز رشد به ثبت رسیده است.

شب عید سال جاری برای پوشاکی‌ها رونقی چندانی ندارد و به احتمال زیاد تعطیلی دوهفته‌ای و محدودیت‌های تعریف شده کرونایی باز هم ادامه‌دار باشد که بر رکود فعالیت‌ها خواهد افزود.

 

*** نیاز واحدهای تولید پوشاک به حمایت

 

عضو هیات مدیره انجمن متخصصان صنایع نساجی ایران در پایان پیرامون حمایت از تولیدکنندگان، اظهار داشت:

حساسیت حمایت از واحدهای تولیدی و صنفی در بخش نساجی و پوشاک بیشتر از سایر اصناف و واحدها است، زیرا بیش از ۹۵ درصد فعالان تولیدی و صنفی این حوزه از بخش خصوصی هستند و از آنجایی که از گذشته‌های دور تاکنون به صورت حجره‌ای، سنتی و غیر اصولی اداره می‌شدند، به‌راحتی از بین خواهند رفت.

مجموع واحدهای حوزه نساجی و پوشاک که در بورس حضور داشته و بزرگ محسوب می‌شوند ۱۰ واحد از جمع بیش از هفت هزار واحد نیستند و بر این اساس، شکنندگی این واحدها در شرایط رکود فعلی بیشتر است.

 

*** رشد تولید الیاف اکریلیک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، برای چندمین ماه متوالی، الیاف اکریلیک بیشترین رشد تولید را در بین محصولات منتخب صنعتی به خود اختصاص داد.

مطابق آمارهای وزارت صنعت، این الیاف در هفت ماهه سال جاری رشد ۲۴۳.۷ درصدی در هم‌سنجی با سال ۹۸ ثبت کرد.

در هفت ماهه سال جاری دو هزار و ۶۰۰ تن الیاف اکریلیک توسط کارخانجات داخلی تولید شد. این در حالی است که در مدت مشابه سال ۹۸ فقط ۸۰۰ تن از این محصول تولید شده بود.

تولید نخ سیستم پنبه‌ای و ترکیبی الیاف مصنوعی در این مدت با رشد ۲۵ درصدی به ۱۵۴ هزار و ۸۰۰ تن رسید.

نخ فیلامنت پلی‌استر در این مدت با افت ۸.۹ درصدی و الیاف پلی‌استر با کاهش ۱۰ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ به ترتیب به ۱۵۷ هزار و ۱۰۰ تن و ۱۲۲ هزار و ۸۰۰ تن رسید.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول