کد خبر:245681
پ
بودجه
سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد

رشد ۲۷ درصدی مالیات بر ارزش افزوده در لایحه بودجه ۱۴۰۰

بر اساس اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور در لایحه بودجه ۱۴۰۰ ،  رشد ۲۷ درصدی مالیات بر ارزش افزوده پیش‌بینی شده است.

بر اساس اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور در لایحه بودجه ۱۴۰۰ ،  رشد ۲۷ درصدی مالیات بر ارزش افزوده پیش‌بینی شده است.

 

*** رشد ۲۷ درصدی مالیات بر ارزش افزوده در لایحه بودجه ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سازمان برنامه و بودجه در گزارش خود تاکید کرده است:

برخی اقلام درآمدی از جمله مالیات بر ارزش افزوده در زمان بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۹، فارغ از شرایط پیش‌آمده سال جاری و مشکلات شیوع ویروس کرونا، پیش‌بینی شده است و مقایسه ارقام لایحه ۱۴۰۰ با ارقام مصوب ۱۳۹۹ به لحاظ قضاوت در میزان عملکرد محقق‌شده، معنادار نیست.

این سازمان با اشاره به رشد صفرِ مالیات بر ارزش افزوده با وجود تورم بالا آورده است که انتقاد به رشد صفر مالیات بر ارزش افزوده درحالی مطرح می‌شود که برآورد مالیات ارزش افزوده در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ با رشد ۲۷ درصدی نسبت به پیش‌بینی این پایه مالیاتی در سال جاری است.

سازمان برنامه یادآور شده است،‌ با وجود تصور عمومی کارشناسی، به دلایل ساختار تورم رکودی کشور و وجود تورم ناشی از فشار هزینه بر فعالیت های اقتصادی؛ کاهش انگیزه و توان پرداخت مالیات مودیان ناشی از تورم بالا و وقفه قانونی پرداخت مالیات های مستقیم، لزوما رابطه یک به یک بین نرخ تورم و رشد آمارهای مالیاتی در کشور برقرار نیست.

 

*** کاهش واردات به دلیل محدودیت‌های ارزی 

 

همچنین در این گزارش تاکید شده است که برخی از واقعیت‌های اقتصادی کشور طی سال‌های گذشته اثر محسوسی بر کاهش ظرفیت مالیاتی کشور داشته‌‌اند و به نظر می‌رسد که کماکان ادامه داشته باشند و از جمله این واقعیت‌ها، کاهش واردات به دلیل محدودیت‌های ارزی است که علاوه بر اثر کاهشی مسقیم بر درآمدهای مالیاتی در منبع مالیات ارزش‌افزوده و مالیات علی‌الحساب واردات، سایر درآمدهای مالیاتی را نیز به صورت غیرمستقیم تحت تاثیر منفی قرار داده است.

همچنین کاهش مصرف بخش خصوصی و تغییر ترکیب کالاهای مصرفی از کالاهای مشمول مالیات بر ارزش‌افزوده به کالاهای غیرمشمول که منجر به کاهش ظرفیت مالیاتی در این بخش می شود نیز ‌از واقعیت های دیگر اقتصادی کشور طی سال‌های گذشته است.

 

*** وجود معافیت‌های تعیین‌شده در فصول قانون مالیات بر ارزش افزوده

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، واقعیت دیگر اقتصادی کشور وجود معافیت‌های تعیین‌شده در فصول قانون مالیات بر ارزش‌افزوده است که براساس آن، حدود ۵۵.۷ درصد از تولید ناخالص داخلی از مالیات برارزش افزوده معاف است.

از این رو سازمان برنامه تاکید کرده است؛ با توجه به مراتب فوق و اینکه برخی اقلام درآمدی از جمله مالیات بر ارزش‌افزوده در زمان بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۹، فارغ از شرایط پیش‌آمده سال جاری و مشکلات شیوع ویروس کرونا، پیش‌بینی شده بود.

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول