کد خبر:245880
پ
WhatsApp Image 2020-12-20 at 17.44.48
رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی:

قطعه‌سازان برای تحقق جهش تولید، ۱۵ هزار تن فولاد نیاز دارند

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی از نیاز قطعه‌سازان به ۱۵ هزار تن فولاد برای تحقق جهش تولید خبر داد.

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی از نیاز قطعه‌سازان به ۱۵ هزار تن فولاد برای تحقق جهش تولید خبر داد.

 

*** فولاد مورد نیاز قطعه‌سازان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدرضا نجفی‌منش از ارسال نامه به وزیر صنعت با مضمون رسیدگی به مشکلات قطعه‌سازان خودرو در تأمین فولاد در مچینگ فولاد مبارکه خبر داد و اظهار داشت:

قطعه‌سازان برای تحقق جهش تولید به ۱۵ هزار تن فولاد نیاز دارند.

 

*** متن نامه ارارسالی به وزیر صنعت

 

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی در این نامه آورده است:

با توجه به دستور رهبر معظم انقلاب در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی و اشاره ایشان به افزایش تولید خودرو با اتکا به ظرفیت قطعه‌سازان داخلی، لازم است تا موانع موجود در مسیر تحقق این افزایش تولید برچیده شود.

نجفی‌منش ضمن تشریح دلایل ارائه شده از سوی انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی برای تغییر در سیاست‌های توزیع فولاد، افزوده است:

براساس شیوه عرضه مستقیم ورق‌های فولادی در بورس، بطور معمول پس از مزایده و تخصیص، باید پرداخت‌ها نقدی به شکل کامل انجام شود.

فولاد خریداری شده پس از گذشت نزدیک به سه ماه از زمان پرداخت نقدی، تحویل قطعه‌سازان می‌شود.

قطعه‌سازان باید مواد اولیه مورد نیاز خود را در دوره سه ماهه پیش‌خرید کنند که این روش حتی سخت‌گیرانه‌تر از تسویه نقدی در زمان تحویل کالا است.

 

*** تامین نقدینگی برای تامین مواد اولیه بزرگترین چالش افزایش تولید

 

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور در ادامه آورده است:

مشکلات نقدینگی مزمن در صنعت خودروسازی بر کسی پوشیده نیست و قطعه‌سازان با رشد چشمگیر قیمت نهاده‌های تولید، بیش از پیش به رفع موانع دسترسی آسان به مواد اولیه نیاز دارند.

اکنون تامین نقدینگی برای تامین مواد اولیه بزرگترین چالش افزایش تولید است، بنابراین پیشنهاد شده که روش (مچینگ) یا خرید بوسیله  گشایش اعتبار اسناد داخلی، مجدد احیاء شود و مبنای عمل قرار گیرد.

دلیل دیگر برای تغییر سیاست‌های فولادی کشور اخذ مالیات بر ارزش‌ افزوده بلافاصله پس از تخصیص سهمیه در بورس است، بنابراین مالیات بر ارزش افزوده در روش خرید از بورس بلافاصله پس از تخصیص سهمیه اخذ می‌شود، این در حالی است که تحویل کالا و صدور فاکتور فروش چند ماه بعد انجام می‌شود.

بنابراین قابلیت ثبت در گزارش فصلی مرتبط با مالیات ارزش‌افزوده امکان‌پذیر نیست و قطعه‌سازان از این مبلغ پرداختی در اعتبار ارزش‌افزوده نمی‌توانند استفاده کنند.

با این روش، در عمل ۱۸ درصد مبلغ معامله از قدرت نقدینگی قطعه‌سازان کسر می‌شود و استناد به اسناد سال‌های رکود خودروسازی را مورد انتقاد قرار داد.

 

*** افزایش میزان تولید خودرو

 

وی پیرامون افزایش میزان تولید خودرو در این نامه، نوشته است:

تا پایان آبان‌ماه سال جاری میزان تولید خودرو افزایش داشته و طبق برنامه‌ریزی به عمل آمده، تولید خودرو برای ۶ ماه آینده به عدد ۶۰۰ هزار دستگاه خواهد رسید، بنابراین استناد به صورت‌های مالی سال ۹۸ و سهمیه‌های تعیین شده قبلی به هیچ وجه راهکار مناسبی برای سال جهش تولید نیست.

حداقل ۴۵ درصد از سهمیه سال ۹۸ نیز در محاسبات اخیر برای تعیین سهمیه فولاد کسر شده است و پیشنهاد شده به‌جای نگاه به اسناد سال‌های رکود تولید (۹۷ و ۹۸) وضعیت فعلی بررسی شود و اسناد قابل اتکا و غیرقابل‌انکار مبنای افزایش یا کاهش سهمیه تعیین شده قبلی قرار گیرد.

 

*** دلیل چهارم قطعه‌سازان برای الزام‌آوری تغییر سیاست‌های توزیع فولاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی در پایان این نامه، به تشریح دلیل چهارم قطعه‌سازان برای الزام‌آوری تغییر سیاست‌های توزیع فولاد پرداخت و آورده است:

سهمیه فولاد سال ۹۸ قطعه‌سازان بیش از ۱۰ هزار تن بوده، بنابراین با توجه به افزایش تولید و نیاز ضروری این صنعت، اکنون تخصیص حداقل ۱۵ هزار تن فولاد، افزایش تولید و جلوگیری از ناکامی در برنامه‌های اعلامی صنعت خودروسازی را تضمین خواهد کرد.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

 

 

انتهای پیام///

 

خبرنگار: فائزه رجبی

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول