کد خبر:245737
پ
سهمیه بنزین
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

سهمیه بنزین دی‌ماه امشب واریز می‌شود

سهمیه بنزین دی‌ماه بدون تغییر نسبت به ماه‌های گذشته، ساعت ۲۴ امشب در کارت‌های سوخت واریز می‌شود.

سهمیه بنزین دی‌ماه بدون تغییر نسبت به ماه‌های گذشته، ساعت ۲۴ امشب در کارت‌های سوخت واریز می‌شود.

 

*** سهمیه بنزین دی‌ماه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سهمیه‌بنزین دی‌ماه به عنوان پانزدهمین سهمیه واریزی بعد از اجرای سهمیه‌بندی، امشب در کارت‌های سوخت شارژ می‌شود.

این سهمیه برای خودروهای سواری بنزینی ۶۰ لیتر و خودروهای دوگانه سوز ۳۰ لیتر و ۲۵ لیتربنزین به کارت سوخت موتورسیکلت‌ها با نرخ یک هزار و ۵۰۰ تومان واریز می‌شود، همچنین سهمیه سوخت خودروهای عمومی و خدماتی مطابق جدول سهمیه طرح مدیریت مصرف سوخت واریز می‌شود.

 

*** ذخیره ۹ ماه از سهمیه در کارت سوخت

 

سهمیه‌بندی بنزین از آبان ماه سال ۹۸ و بر اساس تصمیم سران سه قوه انجام شد که براساس آن قیمت‌بنزین سهمیه‌ای هرلیتر ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد نیز سه هزار تومان تعیین شد. این اقدام با هدف اصلاح الگوی مصرف و افزایش ظرفیت صادراتی فرآورده های نفتی در کشور انجام شد.

افراد می‌توانند تا ۹ ماه از سهمیه خود را در کارت‌های سوخت ذخیره کنند و ذخیره بیشتر امکان پذیر نیست. 

با اجرای سهمیه بندی در حالی که میانگین مصرف روزانه‌بنزین در آبان سال گذشته ۹۴ میلیون لیتر در روز بود در آذر همان سال به ۷۶.۵ میلیون لیتر رسید. روند کاهش مصرف بنزین در ماه های بعدی سال نیز ادامه داشت.

 

*** تاثیر کرونا بر مصرف بنزین

 

در اسفند ماه اما به دلیل شیوع کرونا و اعمال محدودیت‌های تردد برای کنترل این بیماری، مصرف بنزین که به دلیل سهمیه بندی در میانه کانال ۷۰ میلیون لیتری جا خوش کرده بود به ۶۷ میلیون لیتر در روز رسید. 

بررسی این آمارها حکایت از آن دارد در حالی که میانگین مصرف‌بنزین در ۷ ماهه اول سال ۹۸ عددی معادل ۹۷ میلیون لیتر در روز بوده،  در ۷ ماهه سال جاری به ۷۵ میلیون لیتر در روز رسیده است. عددی که نشان می دهد مصرف بنزین حدود ۳۰ درصد کاهش را در کشور ثبت کرده است. 

 

*** کاهش ۳۰ درصدی مصرف بنزین در سال جاری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در مجموع باید گفت اگرچه مصرف‌بنزین در ایران به دلیل سهمیه‌بندی، افزایش سهم سی ان جی در سبد حمل و نقل کشور و همچنین محدودیت های کرونایی با کاهشی ۳۰ درصدی در سال جاری همراه بوده اما همچنان باید اقدامات لازم برای بهینه سازی مصرف انرژی انجام شود.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول