کد خبر:245531
پ
مجتبی رضاخواه
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

دولت باید لایحه جدید بودجه ۱۴۰۰ را به مجلس بفرستد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بر ضرورت ارسال لایحه جدید بودجه ۱۴۰۰ به مجلس توسط دولت، تاکید کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بر ضرورت ارسال لایحه جدید بودجه ۱۴۰۰ به مجلس توسط دولت، تاکید کرد.

 

*** اصلاحات رهبری بر بودجه ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مجتبی رضاخواه با اشاره به اینکه دولت لایحه بودجه ۱۴۰۰  را با این فرض که می‌تواند مجوزهایی را از رهبری بگیرد، تهیه کرده و به مجلس داده است، اظهار کرد:

دولت در نظر داشت رییس جمهور نامه‌ای را خطاب به رهبری بنویسند تا مجوز برای افزایش میزان بودجه بگیرند، اما رهبری با صلاحدید‌هایی این اجازه را خیلی محدود صادر کردند.

 

وی با اشاره به اصلاحات رهبری بر بودجه ۱۴۰۰ ، عنوان کرد:

تغییراتی که در بودجه قرار است داده شود این است که منابع درآمدی دولت را ۴۰ هزار میلیارد تومان کاهش می‌دهد.

دلیلش این است که رهبر انقلاب استفاده محدودی را از منابع صندوق توسعه ملی اجازه دادند و به این ترتیب برخی از منابعی که دولت در لایحه پیشنهاد و پیش‌بینی کرده بوده از دست رفته است یعنی معادل ۴۰ هزار میلیارد تومان.

از طرف دیگر در قسمت مصارف یا هزینه‌ها، مصارف دولت ۱۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا می‌کند به این دلیل که دولت سال‌های گذشته از صندوق توسعه ملی قرض کرده بوده و رهبری فرموده‌اند این میزان طلب به صندوق توسعه ملی برگردد.

مجموعا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان بودجه دچار تغییرات می‌شود و به طور کلی آن چه که رهبری دستور دادند به نفع اقتصاد کشور است.

 

*** نامه رییس مجلس به رییس جمهور درباره بودجه ۱۴۰۰

 

رضاخواه در خصوص نامه رییس مجلس به رییس جمهور درباره بودجه ۱۴۰۰ ، گفت:

بعد از فرمایشات رهبری، سوال مهم این است، بعد از این که مجلس بودجه را دریافت کرده و نامه رهبری بعد از آن صادر شده، این اصلاحات را باید چه کسی انجام دهد؟ آیا باید دولت انجام دهد و یا مجلس انجام دهد؟ ما در مجلس معتقد هستیم که این تغییرات را باید دولت اعمال کند چون بدون اینکه مجوز داشته باشد بودجه را تهیه کرده و الان که مشخص شده مجوز به صورت محدود صادر شده ما معتقدیم دولت باید خودش تغییرات را بدهد و بعد به مجلس بفرستد و سپس مجلس روی آن کار کارشناسی می‌کند.

بنابراین مضمون نامه آقای قالیباف این است که با توجه به نامه رهبری دولت موظف است که بودجه را اصلاح کند و برای مجلس این لایحه بودجه جدید را بفرستد.

 

*** جبران انحرافات 

 

وی با اظهار به اینکه دولت در لایحه بودجه‌ای که به مجلس فرستاده بود از نرم‌هایی خارج شده بود، تصریح کرد:

وقتی می‌خواهیم بودجه را با آنچه انتظار داریم مقایسه کنیم یک قانون برنامه پنج ساله ششم داریم که دولت باید مبتنی بر آن این بودجه را تهیه می‌کرده است، ولی ما انحرافات زیادی را از قانون برنامه در لایحه بودجه ۱۴۰۰ شاهد هستیم و معتقدیم با نامه رهبری بخشی از آن انحرافات جبران می‌شود.

اگر دولت تغییراتی را که رهبری خواسته‌اند اعمال کند بخش قابل توجهی از انحرافات می‌تواند جبران شود و بقیه‌اش هم ما در مجلس حاضر هستیم اصلاح کنیم.

 

*** مجلس اجازه نخواهد داد کار مملکت بخوابد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان پیرامون زمان لازم برای این اصلاحات در بودجه، اظهار کرد:

این کار موضوع پیچیده‌ای نیست و مبتنی بر برآوردهای سازمان برنامه و بودجه است و کارهای کارشناسی‌اش قبلا انجام شده و اصلاحاتی که باید اتفاق بیفتد موارد عجیبی نیست و اگر دولت اراده کند می‌تواند سریعا این کار را انجام دهد.

مجلس اجازه نخواهد داد کار مملکت بخوابد و اگر دولت هم این اقدام را انجام ندهد مطمئن باشید مجلس این کار را انجام خواهد داد و دولت هم باید این مصوبه مجلس را اجرا نماید.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول