کد خبر:245534
پ
فولاد هرمزگان
مدیر متالورژی، طراحی و توسعه فولاد هرمزگان:

ساخت پایلوت آب‌شیرین‌کن جذبی فولاد هرمزگان، محصول تحقیق و توسعه برتر کشور

مدیر متالورژی، طراحی و توسعه فولاد هرمزگان، ساخت پایلوت آب‌شیرین‌کن جذبی این شرکت را محصول تحقیق و توسعه برتر کشور دانست.

مدیر متالورژی، طراحی و توسعه فولاد هرمزگان، ساخت پایلوت آب‌شیرین‌کن جذبی این شرکت را محصول تحقیق و توسعه برتر کشور دانست.

 

*** ساخت پایلوت آب‌شیرین‌کن جذبی فولاد هرمزگان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شاهین زارع با بیان این مطلب، اظهار کرد:

در چند سال اخیر، افزایش رقابت و انگیزۀ پیشرفت، بسیاری از سازمان‌ها را بر آن داشته که فعالیت‌های خود را بر تولیدات اساسی و توانمندی‌های محوری متمرکز کنند.

این امر مستلزم سرمایه‌گذاری در تحقیقات و ایجاد نوآوری‌های فناورانه است و مسلما انجام تحقیقات در سازمان‌ها باهدف حمایت از نوآوری صورت می‌گیرد.

 

وی در ادامه، گفت:

در همین خصوص، طی تعاملی سازنده بین دانشگاه هرمزگان و شرکت فولاد هرمزگان، این شرکت اقدام به تعریف پروژه‌ای با عنوان مطالعه و پژوهش در زمینۀ ساخت پایلوت آب‌شیرین‌کن جذبی دوبسترۀ تک‌مرحله‌ای، با مکانیسم بازیافت داخلی جرمی و حرارتی نمود و پس از تلاش‌های بی‌وقفۀ اساتید دانشگاه هرمزگان و واحدهای انرژی و سیالات و تحقیق و توسعۀ فولاد هرمزگان، محصول فوق بر اساس انتخاب ستاد بزرگداشت هفتۀ پژوهش و فناوری صنعت در سال ۹۹، موفق به کسب عنوان محصول تحقیق و توسعۀ برتر واحدهای تولیدی صنعتی و معدنی کشور گردید.

 

*** مقابله با کم‌آبی 

 

مدیر متالورژی، طراحی و توسعۀ فولاد هرمزگان در ادامه با بیان اینکه بیش از ۹۷ درصد آب‌های سطح زمین را آب شور تشکیل می‌دهد و ایران نیز برای مصارف خانگی و صنعتی و کشاورزی با بحران کم‌آبی مواجه است، تأکید کرد:

در این شرایط آب دریا به‌عنوان یک منبع تمام‌نشدنی می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد.

 

وی راه‌حل عملی برای رویارویی با مشکل کم‌آبی را روش‌های کم‌هزینه برای نمک‌زدایی از آب دریا و تولید آب آشامیدنی دانست که در آن، شرایط سازگاری با محیط‌زیست نیز دیده ‌شده است.

یکی از این روش‌ها می‌تواند استفاده از آب‌شیرین‌کن جذبی باشد.

 

وی در ادامه، بیان داشت:

در فناوری‌های رایج آب‌شیرین‌کن میزان مصرف انرژی الکتریکی و گرمایی و به همین میزان نیز هزینۀ تعمیرات و نگهداری و تأمین قطعات مصرفی بسیار زیاد است، به‌گونه‌ای که معمولا هزینۀ آب تولیدشده بسیار زیاد و کیفیت آب تولیدی نیز نامناسب است، اما فناوری آب‌شیرین‌کن جذبی که کاملا جدید و در انحصار کشور ژاپن و سنگاپور بوده، برای اولین بار در ایران اجرا می‌گردد و در این موارد بهبود قابل‌ملاحظه‌ای دارد.

زارع اجرای پروژه در شهر بندرعباس و به دست آوردن پارامترهای طراحی مناسب شهر بندرعباس را از نکات قابل‌توجه پروژۀ مذکور دانست.

با بهینه‌سازی این طرح و تجاری‌سازی آن، هم از نظر صرفه‌جویی در مصرف انرژی و هم در قیمت تمام‌شده، آب تولیدشده باکیفیت بسیار خوب و قابل رقابت با نمونه‌های تجاری موجود در بازار خواهد بود.

 

*** سازگاری با محیط زیست

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر متالورژی، طراحی و توسعۀ محصولات هرمزگان در پایان سازگاری با محیط زیست را نقطه قوت دیگر این طرح دانست و گفت:

این آب‌شیرین‌کن به‌دلیل امکان نمک‌زدایی ۱۰۰ درصد از آب دریا و با توجه به عدم بازگشت آب تغلیظ شده به دریا برخلاف فناوری‌های رایج، به اکوسیستم اطراف خود نیز هیچ‌گونه تنشی وارد نخواهد کرد و از این منظر با محیط‌زیست بسیار سازگار است

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 14 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول