کد خبر:245356
پ
قیمت مسکن
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

رشد نقدینگی و انتظارات تورمی، عامل افزایش قیمت مسکن

براساس اعلام دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، دلیل افزایش قیمت مسکن، رشد نقدینگی و انتظارات تورمی است.

براساس اعلام دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، دلیل افزایش قیمت مسکن، رشد نقدینگی و انتظارات تورمی است.

 

*** آخرین تحولات مسکن و اقتصاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در گزارشی تازه به بررسی روند تحولات مسکن و اقتصاد پرداخت که آمارهای ارایه شده همانطور که وزیر راه و شهرسازی پیشنهاد کرده است آمار کشوری است و تنها به شهر تهران اختصاص ندارد.

بررسی‌های انجام شده در خصوص آخرین تحولات مسکن و اقتصاد به بررسی ۱۸ محور تاکید دارد.

محورهای بخشی از بررسی‌های انجام شده درباره تحولات مسکن و اقتصاد شاملِ بررسی سهم مسکن در ارزش افزوده، بررسی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ساختمان‌های مسکونی، تحولات سود تولید و رشد سرمایه‌گذاری در مسکن (درصد-تهران)، سهم بخش مسکن و ساختمان در اشتغال کشور، بررسی سهم مسکن در هزینه خانوارهای شهری، روند تحولات قیمت‌مسکن در شهر تهران، تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران در بازه زمانی ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۸، تحولات قیمت‌مسکن در مناطق مختلف کشور، تحولات قیمت‌مسکن در مناطق مختلف کشور بدون احتساب شهر تهران، تحولات قیمت‌مسکن در مناطق مختلف شهر تهران، تحولات قیمت‌مسکن در مناطق مختلف شهر تهران بدون احتساب مناطق بالاتر از میانگین است.

 

*** یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت مسکن

 

بخش دیگر بررسی‌ها نیز شامل تحولات میانگین خرید هر مترمربع مسکن در بر حسب دلار، مقایسه میانگین قیمت هر متر مربع مسکن بر حسب دلار و درآمد سرانه در کشورهای منتخب (۲۰۲۰)، میانگین قیمت هر مترمربع مسکن بر حسب دلار و درآمد سرانه در کشورهای خاورمیانه (۲۰۲۰)، بررسی شاخص حباب قیمتی در بازار مسکن شهر تهران، مقایسه نرخ رشد سالانه قیمتی بازارهای موازی (۱۳۸۸ تا ۱۳۹۸)، و بررسی نوسانات (شوک‌ها) قیمت مسکن و نرخ ارز می‌شود.

بررسی نوسانات قیمت مسکن و ارز بررسی‌های انجام شده در دفتر اقتصاد مسکن حاکی از آن است که یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت مسکن، رشد نقدینگی و انتظارات تورمی حاصل از آن است.

گزارش آن دفتر با بررسی یکی از نمونه‌ها اینگونه نتیجه می‌گیرد، هر زمان که شاخص نقدینگی به قیمت مسکن از روند بلندمدت خود پیشی گرفته است فشاری برای افزایش قیمت‌مسکن در دوره‌های بعد ایجاد شده است.

 

*** تاثیر شوک در شاخص نقدینگی بر افزایش قیمت مسکن در سال ۹۸

 

بر این اساس در سال ۹۷ بیشترین فشار برای افزایش قیمت‌مسکن از محل شوک‌های ایجاد شده در شاخص نقدینگی به قیمت‌مسکن به وجود آمده که آثار این شوک در افزایش بسیار زیاد قیمت‌مسکن در سال ۹۸ قابل‌ ملاحظه است.

این گزارش حاکی است که سهم ارزش افزوده بخش مسکن از سال ۸۸ تا ۹۸، به ۴.۷ درصد کاهش یافته، همچنین، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در شهر تهران و در تمامی مناطق شهری کشور از سال ۹۲ تا ۹۵ روند نزولی داشت و از سال ۹۵ تاکنون اندکی روند صعودی شده است.

آمارها در بخش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ساختمان‌های مسکونی، نشان می‌دهد که در سال ۹۵ تا ۹۶ سود تولید مسکن از ۷۰ به ۱۲۰ رسید و در سال ۹۷ و ۹۸ سود تولید مسکن به ترتیب در دو سال متوالی به ۶۴ و سپس ۶۰ درصد کاهش یافت.

آمار سهم بخش مسکن و ساختمان در ایجاد اشتغال در کشور سهم پایینی است و روند نزولی را طی کرده است.

گزارش‌ها حاکی است که سهم مسکن و ساختمان در اشتغال در فاصله زمانی ۱۰ ساله بین سال‌های ۸۸ تا ۹۸، از ۱۳.۱ درصد به ۱۲.۶ درصد کاهش یافته است.

سهم بخش مسکن در هزینه خانوار در فاصله زمانی ۱۰ ساله بین سال های ۸۸ تا ۹۸ به بالاترین میزان خود یعنی ۳۶ درصد رسیده که نسبت به سال ۸۸، ۳.۴درصد افزایش یافته است.

این شاخص برای شهر تهران در سال ۹۶ معادل ۴۹ درصد بوده است.

 

*** روند صعودی تحولات قیمت مسکن در شهر تهران

 

روند تحولات قیمت‌مسکن در شهر تهران نیز صعودی است، بررسی‌ها حاکی است که میانگین قیمت معاملات مسکن در شهر تهران، روند صعودی دارد.

به طوری که میانگین قیمت معاملات مسکن در شهر تهران در ۸ ماه نخست سال ۹۸ معادل ۱۲ میلیون و ۶۱۷ هزار تومان بوده و در ۸ ماه نخست سال ۹۹ این رقم به ۲۷ میلیون و ۸۲۸ هزار تومان رسیده است.

تحولات قیمت‌مسکن در شهر تهران نیز اختلاف فاحشی را نشان می‌دهد، بر اساس بررسی‌های انجام شده معاملات آبان ماه سال ۹۹ حاکی از میانگین متوسط خرید و فروش یک متر مربع واحد مسکونی معادل ۵۹ میلیون و ۳۹۸ هزار تومان در منطقه یک دارد و این رقم برای منطقه ۱۸شهر تهران معادل ۱۱ میلیون و ۹۰۴ هزار تومان است.

گزارش دفتر اقتصاد مسکن در خصوص بررسی شاخص حباب قیمتی در بازار مسکن شهر تهران نیز حاکی از افزایش قابل ملاحظه اجاره بها دارد.

 

***  شاخص‌های نشان‌دهنده وجود حباب قیمتی در بازار مسکن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بنا بر اعلام کارشناسان، یکی از شاخص‌های نشان‌دهنده وجود حباب قیمتی در بازار مسکن، نسبت میانگین قیمت به میانگین اجاره‌بها هر مترمربع مسکن است.

بر اساس مطالعات انجام شده از سال ۹۸، این شاخص افزایش قابل‌ملاحظه‌ای داشته و به عدد ۲۳ رسیده است. در ۸ ماه نخست سال جاری نیز معادل ۳۷ درصد بوده است که بیش از دو برابر میانگین بلندمدت است، بر اساس آمارها میانگین بلندمدت این شاخص برای شهر تهران ۱۸ است.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول