کد خبر:245624
پ
بخش حمل و نقل
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

افزایش ۲۰ درصدی سهم بخش حمل و نقل در بودجه ۱۴۰۰

در لایحه بودجه ۱۴۰۰ در اعتبار طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در بخش حمل و نقل ، ۲۰ درصد افزایش در نظر گرفته شده است.

در لایحه بودجه ۱۴۰۰ در اعتبار طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در بخش حمل و نقل ، ۲۰ درصد افزایش در نظر گرفته شده است.

 

*** افزایش ۲۰ درصدی سهم بخش حمل و نقل در بودجه ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، میزان بودجه‌ای که هر ساله در قالب بودجه عمرانی به بخش حمل و نقل تخصیص می‌یابد برای کارشناسان و همچنین مدیران مربوطه از اهمیت شایانی برخوردار است.

این مهم همواره در دولت‌های مختلف مد نظر قرار گرفته و دولت یازدهم و دوازدهم نیز نشان داده که در طی ۸ سال مدیریت خود از این امر غافل نبوده است.

برای نمونه اقدام دولت جهت نوسازی ناوگان هوایی، بعد از امضای برجام و تمرکز قابل توجه بر این موضوع بیانگر اهمیتی است که برای توسعه و ترمیم حمل و نقل هوایی قایل بوده است.

طبق گزارش‌های موجود بعد از برداشته شدن تحریم‌ها ایران برای نوسازی خطوط هوایی کشور صدها هواپیمای جدید از بوئینگ، ایرباس و ‌ای‌تی‌آر سفارش داده شد.

قرار بود مجموعا ۲۰۰ فروند هواپیما به ناوگان هوایی کشور اضافه شود که در مقایسه با حدود ۳۰۰ فروند موجودی آن زمان رقم قابل توجهی بود، ولی با این حال این برنامه مهم با خروج یک جانبه آمریکا به هم خورد و تنها تعداد بسیار کمی از هواپیماهای مقرر به ایران رسید.

نمونه دیگر تأکید بیش از پیش دولت بر توسعه حمل و نقل بین المللی از طریق ایران است، به ویژه در قالب کریدورهای مختلفی مانند کوریدور شمال-جنوب و کریدور کتای که شرق و جنوب شرق آسیا را از طریق ایران به آسیای میانه و اروپای شرقی و از آنجا به غرب اروپا متصل می‌کند.

 

*** زیرساخت‌های ارتباطی در حوزه حمل‌و نقل

 

معاون اول رییس جمهوری، در نوزدهمین اجلاس نخست وزیران شانگهای که ۱۰ آذرماه سال جاری برگزار شد ضمن پرداختن به موضوع‌های مهمی چون تروریسم، برجام و تحریم‌ها و موضوع یافتن سازو کار بانکی و پولی منطقه‌ای اهمیت بندر چابهار و اتصالات ریلی آن در مسیر افغانستان و آسیای مرکزی را یادآور شد و از اعضای سازمان همکاری شانگهای برای همکاری در پروژه عظیم ریلی چابهار به زاهدان دعوت کرد.

واقعیت این است که زیرساخت‌های ارتباطی در حوزه حمل و نقل بنیان توسعه جوامع را شکل می‌دهند و ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده و همیشه به این موضوع اهتمام ویژه نشان داده است.

 

*** گزارش سازمان برنامه و بودجه

 

سازمان برنامه بودجه نیز در گزارشی از افزایش بودجه بخش حمل و نقل گفته و در گزارش خود، اعلام کرد:

در بودجه ۱۴۰۰ با پیروی از خط مشی‌های مختلف و با در نظر گرفتن ملاحظات آمایشی و نیازهای منطقه‌ای و در انطباق با خط مشی‌ها و جهت‌گیری‌های کلان اسناد بالادستی و توجه به ملاحظات بازرگانی و اقتصادی داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی در عملکرد بخش حمل و نقل کشور در حوزه های بار و مسافر توسعه شبکه آزادراهی به سه هزار کیلومتر، توسعه شبکه بزرگراهی به ۱۹ هزار کیلومتر، توسعه شبکه ریلی به ۱۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر، افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری بنادر تجاری به ۲۸۵ میلیون تن، افزایش ظرفیت کانتینری به ۵.۸ میلیون TEU و توجه به توسعه حمل و نقل ترکیبی از طریق توسعه متوازن زیرساخت‌های حمل و نقل در بخش‌های جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی پیش‌بینی شده است.

همچنین در این گزارش ضمن اشاره به وجود برخی محدودیت‌ها در تامین تعدادی از کالاها نظیر روغن، لاستیک، نهاده‌های دامی، برنج، شکر و مواد اولیه مورد نیاز بخش‌های تولیدی و کارخانجات در سال جاری، آمده است:

کارکرد انواع زیربخش‌های حمل و نقل دریایی، جاده‌ای، ریلی و هوایی در انتقال سریع و به موقع کالا در کشور و رساندن آن از مبادی تولیدی و یا وارداتی به مقاصد مصرف و بازارهای مربوطه و در عین حال انجام وظیفه در انتقال کالاهای صادراتی باعث شد که هیچگونه مشکل حادی مبنی بر کمبود طولانی مدت کالا در کشور محسوس نباشد.

 

*** نقش نظام حمل ونقل در چرخه اقتصاد کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، توان عملیاتی بنادر در تخلیه و بارگیری کالاها، آمادگی و سرعت عمل ناوگان جاده‌ای و ریلی کشور برای انتقال کالاها و فراهم بودن زیرساخت‌های جاده‌ای و ریلی کشور در کنار فعالیت فرودگاه‌ها و ناوگان هوایی جمهوری اسلامی ایران، باعث شد که حوزه‌های مختلف اقتصادی کشور با چالش جدی در زمینه نیاز به خدمات حمل و نقل مواجه نشوند و قادر باشند فعالیت خود را استمرار بخشند.

بر این اساس چرخه اقتصاد کشور همزمان با حرکت نظام حمل و نقل کشور، لحظه‌ای از حرکت بازنایستاد و اینهمه، در شرایطی بود که میهن ما با کرونا و تحریم دست به گریبان بود.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

ایرنا

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول