کد خبر:245357
پ
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون:

انحصار در تخصیص ارز نهاده‌های دامی/ خسارت ۲ هزار میلیاردی به صنعت مرغ

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون از وجود داشتن انحصار ۱۰۰ درصدی در تخصیص ارز نهاده‌های دامی خبر داد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون از وجود داشتن انحصار ۱۰۰ درصدی در تخصیص ارز نهاده‌های دامی خبر داد.

 

*** تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات نهاده‌های دامی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ارسلان قاسمی با اشاره به سخنان اخیر رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه با توجه به تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات نهاده‌های دامی، قیمت مرغ و تخم مرغ نباید این همه گران و با نرخ مصوب فاصله داشته باشد، اظهار کرد:

در این زمینه واضح است که بانک مرکزی چندان به وظایف خود عمل نکرده اگر تخصیص ارز به موقع انجام می‌شد و واردات نیز به موقع صورت می‌گرفت الان شاهد چنین مشکلاتی نبودیم.

 

وی درباره اینکه مسئولان ارزهای مرغوب را در اختیار کسانی که خودشان می‌خواستند قرار دادند و به دیگران ارزهای غیرقابل انتقال دادند که طبیعتاً نمی‌شد با این ارزها کالایی وارد کرد، افزود:

علاوه بر این، اگر وزارتخانه‌های صنعت و جهاد کشاورزی در حوزه توزیع نهاده‌های دامی به وظایف خود درست عمل می‌کردند و کنترل و نظارت درستی هم بر کار وجود داشت، الان شاهد چنین مشکلاتی نبودیم.

دولت در سیاستی اشتباه به جای اینکه یارانه را در اختیار تولیدکننده و یا مصرف‌کننده نهایی قرار دهد آن را در قالب ارز ۴۲۰۰ تومانی در اختیار واردکنندگان گذاشت و باعث ایجاد رانتی بزرگ در این حوزه شد.

 

قاسمی در ادامه، تصریح کرد:

ما تحریم و مشکلات مربوط به آن را قبول داریم اما چرا بانک مرکزی در چنین شرایط دشواری با صدور بخشنامه‌های غلط، به مدت ۹ ماه صادرات بخش کشاورزی را قفل کرد و اجازه نداد ارز وارد کشور شود و همه را به قاچاقچی ارز تبدیل کرد؟

چرا بانک مرکزی در چنین شرایط دشواری با صدور بخشنامه‌های غلط، به مدت ۹ ماه صادرات بخش کشاورزی را قفل کرد و اجازه نداد ارز وارد کشور شود و همه را به قاچاقچی ارز تبدیل کرد؟

 

*** عدم بازگشت ارز صادراتی به کشور

 

وی با بیان اینکه به گفته خود مسئولان حدود ۲۷ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازنگشته است، افزود:

بخش عمده مشکلات ما مربوط به تصمیم‌گیری های نادرست مسئولان است.

نخست اینکه سیاست‌های ارزی بانک مرکزی کاملاً غلط بوده و رانت در اختیار واردکنندگان قرار داده است.

دوم اینکه وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت سیستم مناسبی برای توزیع نداشتند و حتی سیستم مناسبی برای پیش‌بینی میزان نیاز کشور نداشتند، به همین جهت سال ۹۸ که احساس کردند وضعیت بازار کنجاله مطلوب است به مدت چند ماه واردات آن را متوقف کردند که این باعث ایجاد یک بحران جدی در بازار داخل شد.

 

*** اختصاص ارزهای نامرغوب‌ به اتحادیه‌ها

 

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه حدود ۹۰ درصد ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات کنجاله سویا را به شرکت پشتیبانی امور دام که شرکت دولتی است، داده‌اند، افزود:

تجربه تمام دنیا نشان داده که دولت هیچگاه تاجر خوبی نبوده و نیست اما متأسفانه مسئولان ما نمی‌خواهند این مساله را بپذیرند.

یکی از سیاست‌های غلط وزارت جهاد کشاورزی که متأسفانه بانک مرکزی و وزارت صمت نیز دنباله رو آن شدند ایجاد انحصار برای برخی افراد بود و تمام کشور را معطل چند نفر کردند

 

وی با انتقاد از اینکه دولت بخش خصوصی واقعی را در واردات نهاده‌های دامی دخالت نداده است، گفت:

ممکن است در جواب این انتقاد مسئولان بگویند که ما ارز در اختیار برخی اتحادیه‌ها و تشکل‌ها قرار دادیم و آنها نتوانستند واردات انجام دهند که در جواب این سخن باید عرض کنم که مسئولان ارزهای مرغوب را در اختیار کسانی که خودشان می‌خواستند قرار دادند و به دیگران ارزهای غیرقابل انتقال دادند که طبیعتاً نمی‌شد با این ارزها کالایی وارد کرد.

 

قاسمی با اشاره به اینکه در تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات نهاده‌های دامی انحصار ۱۰۰ درصد وجود دارد، گفت:

تمام نگرانی ما این است که مسئولان همچنان قصور خود را نادیده بگیرند و توپ را در زمین تولیدکنندگان بیندازند و بگویند که آنها تولید نکردند و به این ترتیب موجب نابودی تولید شوند اما خودشان پشت درهای بسته تصمیم بگیرند و تولید را زمین بزنند.

 

*** خسارت به صنعت مرغداری با تصمیمات غلط 

 

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون در خصوص اینکه تصمیمات غلط دولت در سال ۹۸ بیش از ۲ هزار میلیارد تومان به صنعت مرغداری خسارت وارد کرد، تصریح کرد:

تصمیمات غلط ستاد تنظیم بازار در خصوص میزان جوجه‌ریزی و صادرات مرغ و تخم مرغ طی سال ۹۸ بیش از ۲ هزار میلیارد تومان به صنعت مرغداری کشور خسارت وارد کرده است و هیچکس هم پاسخگوی این ضرر سنگین نیست.

تصمیمات غلط ستاد تنظیم بازار در خصوص میزان جوجه‌ریزی و صادرات مرغ و تخم مرغ طی سال ۹۸ بیش از ۲ هزار میلیارد تومان به صنعت مرغداری کشور خسارت وارد کرده استیکی از تصمیمات عجیب مسئولان ما ممنوع کردن صادرات مرغ بود که در عین حال خاک کشور را در اختیار ترکیه قرار دادند تا به صورت ترانزیت مرغ به افغانستان صادر کند.

 

وی همچنین درباره اینکه گفته می‌شود انحصار چند نفر واردکننده در بازار نهاده‌های دامی منجر به ایجاد چنین نابسامانی‌های گسترده‌ای شده است، گفت:

یکی از سیاست‌های غلط وزارت جهاد کشاورزی که متأسفانه بانک مرکزی و وزارت صمت نیز دنباله رو آن شدند ایجاد انحصار برای برخی از افراد بود و تمام کشور را معطل دو الی سه نفر کردند تا آنها هم با سوءاستفاده از این وضعیت هر کاری که می‌خواهند انجام دهند.

در جلسات مختلف که ما این مساله را مطرح می‌کنیم مسئولان عنوان می‌کنند این افراد اعتبار بین‌المللی دارند که با استفاده از آن می‌توانند در شرایط دشوار نهاده وارد کنند اما سوال اینجاست که این اعتبار را چه کسی به این افراد بخشیده است؟ جز سیاست‌های غلط خود مسئولان؟ همه مساله رانتی است که خودشان برای این افراد ایجاد کردند.

 

*** واکنش‌های به وجود آمده در ممنوعیت صادرات مرغ

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون در پایان در واکنش به مباحث مطرح شده از سوی برخی مسئولان مبنی بر اینکه اگر مرغ ارزان نشود واردات انجام می‌دهند، اظهار کرد:

تولید در کشور ما به دلیل کارگر و سوخت ارزان از سایر نقاط دنیا رقابتی تر است اما متأسفانه خود مسئولان باعث شدند این مزیت رقابتی بودن از بین برود.

یکی از تصمیمات عجیب مسئولان ما ممنوع کردن صادرات مرغ بود که در عین حال خاک کشور را در اختیار ترکیه قرار دادند تا به صورت ترانزیت مرغ به افغانستان صادر کند. آیا این تقدیم دو دستی بازارهای صادراتی به کشور رقیب نیست؟ یا زمانی که قطر تحریم بود ما هوا و زمین کشور را در اختیار ترکیه قرار دادیم تا به این کشور صادرات انجام دهد.

بنده معتقد نیستم که همه این تصمیمات از سر ناآگاهی اتخاذ می‌شود احتمالاً مسأله‌ای در این میان وجود دارد که از آن بی خبر هستیم.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول