کد خبر:245120
پ
گازرسانی
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

تکمیل گازرسانی روستایی با اعتبار ۱۵ هزار میلیارد ریالی در سال ۱۴۰۰

نهضت گازرسانی روستایی در سال آینده با اعتباری ۱۵ هزار میلیارد ریالی ادامه‌ خواهد یافت به‌طوری که پایان سال ۱۴۰۰، تعداد روستاهای گازدار به ۴۰ هزار روستا می‌رسد.

نهضت گازرسانی روستایی در سال آینده با اعتباری ۱۵ هزار میلیارد ریالی ادامه‌ خواهد یافت به‌طوری که پایان سال ۱۴۰۰، تعداد روستاهای گازدار به ۴۰ هزار روستا می‌رسد.

 

*** تکمیل گازرسانی روستایی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، گازرسانی رستایی به عنوان دستاوردی ماندگار در دولت تدبیر و امید به شمار می‌رود تا آنجا که در این دولت تا کنون بیش از ۱۸ هزار روستا گازدار شده و گازرسانی به روستاها نیز همچنان ادامه دارد.

شتاب در گازرسانی روستایی در حالی در این دولت بیشتر شده که منابع مالی به دلیل تحریم‌ها با محدودیت رو به رو بود اما دولت در اقدامی خلاقانه، ‌ با استفاده از منابع حاصل از صرفه‌جویی در مصرف سوخت مایع، ‌این تعداد روستا را گازدار کرد.

هم‌اکنون گازرسانی روستایی در حالی تداوم دارد که تعداد روستاهای گازرسانی‌شده در دولت‌های یازدهم و دوازدهم (از تیرماه ۱۳۹۲ تاکنون) بیش از دو برابر شده است یعنی این مقدار از ۱۴ هزار روستای بهره‌مند از گاز طبیعی در سال ۱۳۹۲، به بیش از ۳۲ هزار روستا رسیده است.

 

*** اختصاص ۱.۵ هزار میلیارد تومان به اجرای طرح‌های گازرسانی

 

این در حالی است که سرمایه‌گذاری انجام‌شده برای گازرسانی روستایی در کشور از ابتدای دولت یازدهم تاکنون ۲۹ هزار میلیارد تومان بوده؛ در این بازه زمانی حدود ۱۸ هزار روستای جدید از گاز بهره‌مند شدند که در این تعداد روستا به بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار روستایی گازرسانی شده است.

گازرسانی روستایی البته در سال آینده نیز ادامه‌دار خواهد بود و بر اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ وزارت نفت مکلف است تا از محل سهم ۱۴.۵ درصدی شرکت ملی گاز، تا ۱.۵ هزار میلیارد تومان به اجرای طرح‌های گازرسانی اختصاص دهد.

این اعتبار برای گازرسانی به روستاها، اتمام طرح‌های نیمه‌تمام گازرسانی روستاها، ‌ تداوم گازرسانی با اولویت گازرسانی به شهرها و روستاهای استان‌های سیستان و بلوچستان، ‌هرمزگان،  خراسان‌جنوبی، جنوب کرمان و شهرستان‌های خور و بیابانک هزینه خواهد شد.

همچنین هزینه‌های مربوط به گازرسانی به مدارس و مساجد روستاهای گازرسانی شده از محل این منابع قابل تامین است.

 

*** مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران/  رشد تولید گاز در کشور

 

پیش از این نیز مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفته بود که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان سال ۱۴۰۰، ۴۰ هزار روستا در کشور به شبکه گاز متصل می‌شوند.

 

حسن منتظر تربتی در ادامه افزود:

خوشبختانه از سال ۴۹ تا به امروز رشد تولید گاز در کشور بیشتر شده و اتفاقات خوبی در پارس جنوبی در زمینه گازرسانی اتفاق افتاده است.

طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است تا پایان سال ۱۴۰۰، ۴۰ هزار روستا در کشور به شبکه گاز متصل می‌شوند.

از سال ۹۲ تاکنون به پشتوانه افزایش تولید گاز در پارس جنوبی، گازرسانی در شهرها و روستاهای کشور توسعه یافته است.

از سال ۹۲ جایگزینی گاز طبیعی به جای سوخت‌های مایع در صنایع و نیروگاه‌های کشور آغاز شد که پیش‌بینی می‌کنیم با گازرسانی به نیروگاه‌های چابهار و ایرانشهر در سیستان و بلوچستان در سال ۱۴۰۱، بتوانیم استفاده از سوخت مایع در نیروگاه‌ها و صنایع را بسیار کاهش دهیم.

 

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در پایان خاطر نشان کرد:

تا سال ۹۸، با جایگزینی گاز طبیعی به جای سوخت‌های مایع در صنایع و نیروگاه‌های ۱۱ میلیارد دلار صرفه جویی کردیم که این رقم تا پایان سال ۱۴۰۲، به ۲۸ میلیادر دلار می‌رسد. اگر این جایگزینی انجام نمی‌شد باید در این سال‌ها ۱۵۰ میلیارد لیتر فرآورده نفتی سوخته می‌شد.

 

*** بهره‌مندی خانوارهای روستایی ایران از گاز طبیعی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در یک سال اخیر و از ابتدای مهر ۱۳۹۸ تا مهر ۱۳۹۹ هم حدود ۲ هزار و ۵۰۰ روستا با جمعیتی حدود ۱۴۰ هزار خانوار در کشور از گاز طبیعی بهره‌مند شدند؛ با این اقدام‌ها ضریب بهره‌مندی خانوارهای روستایی ایران از گاز طبیعی اکنون به ۸۲ درصد رسیده است.

نکته قابل توجه این است که گازرسانی کمک بزرگی به توسعه زیرساخت‌ها و ایجاد صنایع تکمیلی در روستاها کرده است و این اقدام چه در بعد احداث خطوط اصلی انتقال گاز و به‌طور ویژه در مرحله ایجاد شبکه توزیع با پشتوانه سازندگان داخلی و با به‌کارگیری متخصصان و نیروی کار ۱۰۰ درصد ایرانی انجام می‌شود.

عمق ساخت داخل در بخش توزیع نیز ۱۰۰ درصد است و گازرسانی سبب زنجیره‌ای از اشتغال مستقیم و غیرمستقیم و ایجاد تقاضا برای کالاهای ایرانی در کشور شده است.

ارزش افزوده ایجاد شده به‌دلیل جایگزینی مصرف گاز به جای سوخت مایع، دستاورد ارزشمند دیگری به واسطه تولید گاز در پارس جنوبی است. تا چند سال پیش به دلیل کمبود گاز مصرف سوخت مایع بالا بود. به گفته وزیر نفت در سال ۹۲ نیروگاه‌ها ۲۷ میلیارد لیتر سوخت مایع مصرف کردند، اما این عدد در سال‌های اخیر به یک سوم تقلیل یافت و به ۹ میلیارد لیتر رسید که این مقدار باز هم کمتر می‌شود.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − چهارده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول