کد خبر:245239
پ
تغییرات شاخص رفاه و توزیع درآمد
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

تغییرات شاخص رفاه و توزیع درآمد از سال ۹۵ تا ۹۸، کاهش یا افزایش؟

اطلاعات شاخص‌ رفاه و توزیع درآمد طی سال‌های ۹۵ تا ۹۸ نشان می‌دهد، ضریب جینی کل کشور در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ حدود ۲.۴ درصد کاهش یافته است.

اطلاعات شاخص‌ رفاه و توزیع درآمد طی سال‌های ۹۵ تا ۹۸ نشان می‌دهد، ضریب جینی کل کشور در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ حدود ۲.۴ درصد کاهش یافته است.

 

*** تغییرات شاخص رفاه و توزیع درآمد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اطلاعات وضعیت شاخص‌های رفاهی و توزیع درآمد طی سال‌های ۹۵ تا ۱۳۹۸ نشان می‌دهد، ضریب جینی کل کشور در سال ۹۸ به ۰.۳۹۹۲ رسیده که ۲.۴ درصد نسبت به سال ۹۷ کاهش یافته است.

سازمان برنامه و بودجه در گزارشی اعلام کرد که‌ طی سال ۹۵ شاخص رفاه اجتماعی به قیمت ثابت ۹۰، به میزان ۳۶ درصد نسبت به سال ۹۴ افزایش یافته و به رقم ۳۳۶۹ هزار ریال رسید.

کاهش نرخ رشد اقتصادی ناشی از تحریم‌های آمریکا و شیوع بیماری کرونا، باعث کاهش درآمد سرانه شده که این امر کاهش شاخص رفاه اجتماعی در سال‌های اخیر را به دنبال داشته است.

 

تغییرات شاخص رفاه و توزیع درآمد

 

*** دلایل افزایش شاخص رفاه اجتماعی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، این افزایش شاخص‌رفاه اجتماعی ناشی از گشایش‌های صورت گرفته در سال ۹۵ بود که منجر به رشد اقتصادی متغیرهای حقیقی اقتصاد کلان شده بود.

در سال ۱۳۹۶ روند افزایش شاخص‌ رفاه تداوم یافته و این شاخص به ۳۴۰۳ هزار ریال به قیمت تابت ۱۳۹۰ رسید، این افزایش نسبت به سال قبل (۱۳۹۵ نسبت به ۱۳۹۴) کوچک تر می‌باشد، زیرا علیرغم افزایش تولید و درآمد سرانه، ضریب جینی نیز افزایش یافته و بخشی از افزایش درآمد را خنثی نموده است.

در سال‌های ۹۷ و ۹۸ به دلیل کاهش تولید ناخالص داخلی و درآمد ملی از یک طرف و افزایش ضریب جینی از سوی دیگر، شاخص رفاه اجتماعی به ترتیب به سطح ۳۱۸۱ و ۳۰۲۵ هزار ریال به قیمت ثابت ۹۰ کاهش یافت.

به عبارت دیگر، شاخص رفاه اجتماعی در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ منفی ۶.۵ درصد و سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ منفی ۴.۹ درصد تغییر یا کاهش داشته است.

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول