کد خبر:245475
پ
براساس بخشنامه مدیر کل دفتر واردات گمرک ایران:

خودروهای رفع توقیف شده فعلا امکان ترخیص ندارند/ تعلل گمرک در معرفی خودروهای رسوبی به سازمان اموال تملیکی

براساس بخشنامه مدیر کل دفتر واردات گمرک جمهوری اسلامی ایران، گمرک بایستی در خصوص آخرین وضعیت خودروهای در گمرک مانده بدون مشکل قضایی شفاف‌سازی کند.

براساس بخشنامه مدیر کل دفتر واردات گمرک جمهوری اسلامی ایران، گمرک بایستی در خصوص آخرین وضعیت خودروهای در گمرک مانده بدون مشکل قضایی شفاف‌سازی کند.

 

*** شفاف‌سازی گمرک درباره آخرین وضعیت خودرو 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر کل دفتر واردات گمرک ایران در بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی در خصوص تعیین تکلیف خودروهای در گمرک مانده اعلام کرد، پیرو بخشنامه ۱۲ مهر ماه سال جاری معاون فنی گمرک، در خصوص بخش پایانی بخشنامه فوق الاشاره مبنی بر در خصوص ما بقی خودروهای توقیفی مطابق با مقررات حاکم اقدام لازم و قانونی معمول گردد خواهشمند است دستور فرمایید در مواردیکه از خودروهای سواری رفع توقیف گردیده و خودروی مورد نظر مشمول فهرست منضم به بخشنامه مرکز مبارزه با جرائم سازمان یافته نمی‌باشد، با توجه به اینکه مهلت ترخیص سایر خودروها بر اساس بخشنامه سوم تیر ماه این دفتر مستند به مصوبه هیئت دولت، در تاریخ ۲۶ شهریور ماه سال ۹۹ به پایان رسیده مطابق مقررات عمل شود.

بر این اساس، اجرای احکام صادره و ترخیص خودروهای رفع توقیف اعلام شده، منوط به تمدید مجدد مهلت ترخیص خودروهای سواری موجود و ابلاغ آن توسط این دفتر میباشد.

سوالی که در اینجا وجود دارد این است که اگر خودرویی در سه ماه گذشته به لحاظ قضایی رفع توقیف شده است آیا باید در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار میگرفت یا نه؟ برای شفاف شدن تعداد و آخرین وضعیت خودروهای در گمرک مانده بدون مشکل قضایی گمرک ایران باید شفاف‌سازی کند.

بر اساس بخشنامه‌ای که اخیرا از سوی معاون فنی گمرک ابلاغ شد هیچ کالایی بیش از دو ماه نمیتواند در بنادر و انبارهای عمومی معطل بماند در غیر این صورت کالا باید مشمول مقررات متروکه شود.

 

 

 

 

*** واردات خودرو از‌گمرگ

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، گفتنی است، از خرداد ماه سال ۹۷ با اعلام فهرست کالاهای گروه چهار واردات خودرو به کشور ممنوع شده است.

در این مدت تنها حدود ۱۰۰۰ دستگاه خودرو از محل خودروهای در گمرک مانده با مصوبات هیئت دولت امکان ترخیص از گمرکات را داشته‌اند.

بر اساس لایحه بودجه سال بعد، دولت حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان درآمد از عوارض‌گمرکی از محل واردات خودرو پیش‌بینی کرده است.

گفتنی است، در سال‌های ۹۶ و ما قبل که واردات خودرو آزاد بود ۶۰ تا ۷۰ هزار دستگاه خودرو خارجی با ارز بری تقریبی یک میلیارد دلار وارد کشور شده است.

 

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول