کد خبر:245114
پ
بورس
کارشناس حوزه بازار سرمایه:

عدم جذابیت در سایر بازارها، بازار سرمایه را دوباره صعودی می‌کند

کارشناس حوزه بازار سرمایه معتقد است، عدم جذابیت در سایر بازارها، بازار سرمایه را دوباره صعودی می‌کند.

کارشناس حوزه بازار سرمایه معتقد است، عدم جذابیت در سایر بازارها، بازار سرمایه را دوباره صعودی می‌کند.

 

*** بورس در چه حال است؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، هومن عمیدی در خصوص وضعیت اخیر بازار سرمایه، اظهار کرد:

شاخص بورس در هفته منتهی به ۲۸ آذر به دنبال عبور از مقاومت مهم کانال یک میلیون و ۵٠٠ هزار واحد بود، در حالی که این تلاش موفقیت آمیز نبود و شاخص کل پس از تجربه نوسان‌های مختلف، در نهایت در اواسط هفته از این کانال عقب نشینی و در پایان معاملات روز چهارشنبه تا عدد یک میلیون و ۴١٣ هزار واحد کاهش پیدا کرد.

 

وی در ادامه افزود:

با توجه به تلاش حقوقی‌ها برای جمع‌آوری صف‌های فروش ناشی از شکسته شدن این سطح مهم حمایتی و با وجود مثبت بودن مولفه‌های بنیادی، آمار تولید و فروش مناسب شرکت‌ها در ٩ ماه سال جاری، افزایش قیمت جهانی نفت و تثبیت آن در نرخ بیش از ۵٠ دلار، همچنین انتشار خبرهای مثبت مانند موافقت مجلس با اعطای خوراک به پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها، پتروپالایشگاه‌ها و موافقت رهبر معظم انقلاب با بررسی مجدد لوایح FATF همچنان نگرانی و ترس در رفتارهای سهامداران و معامله‌گران به چشم می‌خورد.

 

*** رکود در بازارهای موازی رشد دوباره بازار سرمایه را ممکن می‌کند

 

عمیدی با اشاره به رکود سایر بازارها، خاطرنشان کرد:

با توجه به رکود حاکم در بازارهای موازی امکان رشد دوباره بازار سرمایه وجود دارد و دستیابی شاخص بورس به عدد یک میلیون و ۶۵٠ هزار واحد تا انتهای سال۹۹ و عبور آن از سقف دو میلیون واحد در سال ۱۴۰۰ دور از ذهن نخواهد بود.

اصلاح اخیر شاخص بورس بر اثر بررسی آثار تصمیمات بودجه ۱۴۰۰، قوانین وضع شده توسط مجلس شورای اسلامی و تصمیم‌گیری برای صنایع متفاوت ایجاد شد.

وی در ادامه افزود:

با توجه به نزدیک بودن ارائه گزارش ٩ ماهه شرکت‌ها و روند افزایش سرمایه از محل سود انباشته یا تجدید ارزیابی دارایی شرکت‌ها، به نظر می‌رسد شرایط شرکت‌هایی که مجوزهای لازم را دریافت کرده‌اند و از آمادگی لازم برای برگزاری مجامع افزایش سرمایه برخوردارند شرایط معاملات مناسب‌تری را نسبت به سایر صنایع داشته باشند.

 

*** تثبیت نرخ دلار و بازار سرمایه 

 

عمیدی به تثبیت نرخ دلار در بازه قیمتی ٢۵ هزار تومان اشاره کرد و گفت:

این اتفاق شرایط را برای گروه صادرات محور مانند پتروشیمی، فولادی و معدنی مثبت نگه می‌دارد و در این بین گروه خودرو و بانک به دلیل حضور پررنگ بازارگردان‌ها و حمایت از سهام این دو گروه، با ارزش معاملات روزانه بالاتری نسبت به سایر گروه‌های بازار همراه خواهند بود.

همچنین با توجه به ارزش بازار در چند وقت گذشته، به نظر می‌رسد ارزش بازار سهام در گروه بانکی از میان دیگر گروه‌ها از پتانسیل رشد بیشتری برخوردار باشد.

وی با بیان اینکه به دلیل تغییر و اصلاح بیشتر قوانین معاملاتی شاهد شفافیت و افزایش استانداردهای معاملاتی هستیم، بیان کرد:

ارزش معاملات بیش از ۱۸ تا ۲۰هزار میلیارد تومان و نیز وجود رکود در دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری نشان دهنده سیگنال مثبت برای ورود نقدینگی جدید در بازار است.

به دلیل نوسان معاملات بورس در هفته گذشته و شائبه اصلاح بیشتر بازار تصمیم بر توقف عرضه‌های اولیه مانند شرکت اپال در دستور کار مسئولین سازمان بورس قرار گرفت که به نظر می‌رسد این اتفاق تصمیم مناسب و منطقی بوده باشد.

 

*** تاثیر بازارگردان‌ها بر روند معاملات بازار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کارشناس حوزه بازار سرمایه در پایان با اشاره به تاثیر بازارگردان‌ها بر روند معاملات بازار، اظهار کرد:

تاکنون عملکرد بازارگردان‌ها در بازار قابل قبول نبوده است، علاوه بر ضعف قوانین بازارگردانی و کمبود نقدینگی نزد بازارگردان‌ها، استفاده نکردن از نیروهای متخصص و ضعف تجربه بازارگردان‌ها مهمترین عامل در عدم تاثیرگذاری استفاده از بازارگردان‌ها در بازار بوده است، اما براساس معاملات روز ۲۶ آذر احتمال برگشت بازار برای هفته آینده وجود دارد و سهامداران نباید چندان نگران روند معاملات بورس باشند.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

ایرنا

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول