کد خبر:244923
پ
رحمانی فضلی
وزیر کشور:

۱۸۰ طرح شهری تا پایان دولت دوازدهم افتتاح می‌شود

وزیر کشور از افتتاح ۱۸۰ طرح شهری تا پایان دولت دوازدهم خبر داد.

وزیر کشور از افتتاح ۱۸۰ طرح شهری تا پایان دولت دوازدهم خبر داد.

 

*** افتتاح ۱۸۰ طرح شهری تا پایان دولت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عبدالرضا رحمانی‌فضلی در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت کشور که با حضور ویدئو کنفرانسی رییس جمهوری ‌در استان‌های تهران، خراسان رضوی، فارس اصفهان، آذربایجان شرقی انجام شد، اظهار داشت:

یکی از کارهای بسیار مهمی که در دولت تدبیر و امید صورت گرفت، تشکیل کمیسیون کلانشهرها بود. یعنی در کنار بقیه کمیسیون‌های دولت، کمیسیون کلانشهرها تشکیل شد که به طور مستقیم  امر تصمیم‌سازی و تقدیم لایحه و مقدمات قانون را در دولت فراهم کرد.

این کمیسیون با نماینده شهردار تهران، نماینده رئیس شورای عالی استان‌ها و بقیه کارشناسان دستگاه‌ها، کمیسیون تلفیقی از بخش عمومی غیر دولتی در دولت فعالیت می‌کند.

امروز ۹۹ طرح شاخص با رقم ۷۹۵۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد و علاوه بر این تا پایان این دولت ۱۸۰ طرح دیگر  با ۲۵ هزار میلیارد تومان بهره‌برداری خواهد شد.

مدیریت پسماند یکی از موضوعات بلاتکلیف شهرداری‌ها و مشکل عموم مردم به ویژه برای مردم استان‌های شمالی بود. در این راستا  قانونی را تصویب کرده و به مجلس فرستادیم و تعیین تکلیف شد.

 

*** حوزه پسماند

 

وی در خصوص حوزه پسماند، بیان کرد:

امروز برای دومین سال اقدامات بسیار خوبی در حوزه پسماند انجام می دهیم.

این پروژه ها با مشارکت دولت، مردم و شهرداری‌ها تامین مالی می‌شود و امروز هم در یکی دو مورد از این پروژه‌ها به بهره برداری می‌رسد.

 

رحمانی‌فضلی لایحه درآمدهای پایدار شهرداری‌ها را از موضوعاتی ذکر کرد که شهرداری ها نسبت به این موضوع همواره گلایه‌مند بوده  و مجبور بودند از طریق فروش تراکم و فروش فضاها درآمد اختصاصی برای خودشان کسب کنند که مشکلاتی را در حوزه ساخت و ساز و سایر مسائل ایجاد می کرد این هم در دولت تصویب شد و به مجلس رفت.

لایحه مدیریت شهری یکی از موضوعات بسیار پرمتقاضی برای دوستان ما در شهرداری‌ها بود که مراحل بررسی آن را طی کرده ارسال شد.

علاوه بر این لایحه استخدامی کارکنان شهرداری از دیگر موضوعات مهم بود که کاملاً نظام بخشی شد.

شهرداری‌ها شاید نزدیک به چهار و نیم برابر نیاز، نیرو دارند. به دلیل اینکه نحوه استخدام و بکارگیری معلوم نمی‌شد، اعمال نظرهای زیادی صورت می‌گرفت و برای شهرداری‌ها مشکل ایجاد می‌کرد و با تقدیم لایحه این موضوع تعیین تکلیف و کاملا قانونمند شده است.

در حوزه آسیب شناسی شهری هم مواد مختلفی در دولت تصویب و اکنون اجرا می‌شود.

در حوزه حمل و نقل ۱۷۹ کیلومتر خطوط متروی شهری معادل ۵۴ درصد کل خطوط بهره‌برداری در این دولت اضافه شد. همچنین در این مدت ۱۱۹ ایستگاه معادل ۵۳ درصد ایستگاه اضافه شد.

 

*** ۶۹۱ واگن به تعداد ناوگان مترو اضافه شد

 

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه در این دولت ۶۹۱ واگن به تعداد ناوگان مترو معادل ۳۷ درصد اضافه شد، یادآور شد:

در زمینه نوسازی اتوبوس‌ها یک‌هزار و ۱۶۰ دستگاه اتوبوس نوسازی و یک هزار و ۲۰۰ دستگاه نیز  بازسازی و ۷۳ هزار تاکسی نیز تعویض و نوسازی شد.

در حوزه ماشین‌آلات و امکانات عمرانی شهرداری چهار هزار و ۲۰ دستگاه ماشین‌آلات خدماتی و سه هزار و ۲۸۷ دستگاه ماشین‌آلات عمرانی  تامین شد و ضمن اینکه در زمینه مسائل زیست محیطی هم اقدامات بسیار خوبی  در شهرداری‌ها انجام شده است.

۷۴ درصد جمعیت کشور شهری است و باید زمینه و بستر خدمات‌رسانی و ایجاد امکانات زیست سالم را برای مردم در شهرها ایجاد کنیم وگرنه دچار مسائل حاشیه نشینی و مسائل اجتماعی ناشی از آن خواهیم شد.

در وزارت کشور ۱۸ سامانه و ۲۴ بانک اطلاعات راه‌اندازی کردیم که یکی از آنها معاینه فنی است که قبلاً به صورت دستی انجام می‌شد که در این موضوع اعمال نظر و اعمال سلیقه می‌شد در حالی که معاینه فنی الان کاملاً الکترونیکی انجام می‌شود.

 

*** نظارت بر برنامه شهرداری‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر کشور در پایان با بیان اینکه در حوزه آموزش هم شهرداری‌ها را مکلف کردیم که برنامه محور باشند و اکثر شهرداری‌های ما برنامه‌های پنج ساله دارند و ما بر این برنامه‌ها نظارت داریم، افزود:

علاوه بر ۱۲ پروژه شاخص مدیریت شهری  که امروز با حضور همکاران در پنج شهر کشور به بهره‌برداری می‌رسد،۸۷ پروژه دیگر هم به اعتباری بالغ بر چهار هزار و ۶۶۴ میلیارد تومان مشتمل بر ۳۶ پروژه در حوزه حمل و نقل، ۱۸ پروژه  در حوزه فرهنگی، تفریحی و گردشگری، ۱۷ پروژه در حوزه محیط زیست و خدمات شهری ۱۶  پروژه در حوزه بازآفرینی شهری و مدیریت بازآفرینی شهرها آماده است که در روزهای آینده با فرمان حضرتعالی توسط استانداران و مقامات محلی به بهره‌برداری می رسد.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − پانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول